اعتراض عکاسان به عدم رعایت کپی رایت و حقوق عکاسان

شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۲

پس از شکایت وپیگیری های مستمر و طولانی آقای افشین شاهرودی و اخیرا" انجمن صنفی عکاسان مطبوعات در خصوص چاپ و استفاده بدون مجوزعکس در نشریات به منظور دفاع از حقوق عکاسان در مطبوعات کشور این روزها به طور مرتب صدای اعتراض عکاسان در چاپ بدون اجازه عکس هایشان شنیده می شود. اما اتفاقی که نمی افتد هیچ، بعضا" بسیاری از عکاسان با برخوردهای حق به جانب مسئولین نشریات مواجه می شوند.

از طرف دیگر جرح، تغییر و انواع دست کاری های گرافیکی درعکس ها بدون اطلاع و اجازه عکاس خود فاجعه دیگر است که ضرورت اقدام سریع و قاطع جامعه عکاسان مطبوعات ایران را طلب می کند.

در هفته ای که گذشت:
•تورج خامنه زاده به استفاده یک نشریه در قزوین و دستکاری عکسش معترض بود .

•حسن سربخشیان به سه مورد استفاده بدون اجازه و دستکاری هر سه عکس در روزنامه همشهری . روزنامه جام جم و روی جلد ماهنامه زنان اعتراض داشت.

•خانم خورسند با چاپ بدون اجازه عکسش در هفته نامه 40 چراغ مواجه شد که درجهت پیگیری با برخورد نامناسب مسئولین آن نشریه قضیه پیچیده تر شد.

و بسیاری موارد دیگر که یا عکاس از سرقت عکسش بی اطلاع می ماند و یا مجال اعتراض و شکایت ندارد.
ظاهرا" اقدامات صورت گرفته از سوی انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و نامه دکتر پورنجاتی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به معاونت مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون نتوانسته تاثیری در روند رو به رشد استفاده غیرمجازعکس درمطبوعات بگذارد. اگر جامعه عکاسی ایران سریعا" دست به کار نشود و طی یک اقدام قاطع، جدی و فراگیر نسبت به استمرار سرقت عکس توسط مطبوعات اقدام ننماید یقیننا" در آینده نزدیک شاهد وقایع ناگوارتری خواهیم بود . به طور مثال بسیاری از نشریات خصوصا" ماهنامه ها عملا" حضورعکاس را از کادر خود حذف نموده و عکس های مورد نیاز خود را از طریق اینترنت تامین می نمایند.

اگر جامعه عکاسان مطبوعات ایران امروز نتوانند جلوی استفاده بدون اجازه عکس های خود را بگیرند ومطبوعات را موظف به پرداخت حقوق مادی و درج نام عکاس در کنارعکس ننمایند و حرفه عکاسی خبری به عنوان یک شغل در مطبوعات جدی گرفته نشود یقین بدانید که در آینده نه چندان دورعکاس مطبوعات از مجموعه کادر نشریات حذف خواهد شد! شاید به نظرتان عجیب باشد اما واقعیت دارد. دوستی با سابقه در کادر نشریات کشورعکاسی مطبوعات را با شغل حروف چین ها در روزنامه ها مقایسه می کرد و می گفت همانطور که با آمادن کامپیوتر حروفچین و حروفچینی از عرصه چاپ نشریه ها حذف شد با گسترش اینترنت عکاسی هم در روزنامه ها و مجله ها محدود و محدودتر می شود.
آیا زمان آن فرانرسیده که به اعتراض های بی نتیجه پایا ن دهیم و طی یک اقدام عملی مطبوعات کشور را ملزم به رعایت حقوق قانونی عکاسان مطبوعات نماییم.

سایت عکاسی با ایجاد یک بخش ویژه به منظور جمع آوری اسناد و مدارک و کلیه مکاتبات صورت گرفته از طرف عکاسان . انجمنها . خانه عکاسان . انجمن صنفی و ... آماده است تا با همکاری و حضور فعال انجمن صنفی عکاسان مطبوعات و همه عکاسان مطبوعات کشور و دیگر سایت ها و وبلاگ های عکاسی در یک اقدام گسترده و قانونی منع چاپ بدون اجازه عکس توسط نشریات را خواستار شویم.

توجه داشته باشید که تائید چنین حرکتی نیازمند عزم و حضورهمه عکاسان مطبوعات می باشد و یقین بدانید که اگر با جدیت این موضوع پیگیری شود و انجمن صنفی عکاسان مطبوعات این امر را در دستور کار خود قرار دهد به نتیجه رسیدن این تلاشها خارج از انتظار نیست.
خواهشمند است آمادگی خود را جهت همکاری با ذکر دقیق نام و پست الکترونیکی در پایان این مطلب اعلام دارید .

نویسنده


ارسال نظر

در پاسخ به نظر زیر :

نظرات

پاسخ به این نظر

با سلام به همه دوستان هنرمند .

حتما سری به آدرس سایت كارگاه بزنید و در جریان شكایتم قرار بگیرید.

http://persian.kargah.com/archives/000828.php

پس بیایید از حقوقمون دفاع کنیم.

آرش ازرحیمی
پاسخ به این نظر

اقای وحید کیخا رییس روابط عمومی دانشگاه زابل در جایگاهی فرهنگی دست به سرقت142قطعه از آثارم از زلزله بم تحت عنوان cdبامداد آخر نمود.

آرش ازرحیمی
پاسخ به این نظر

اقای وحید کیخا رییس روابط عمومی دانشگاه زابل در جایگاهی فرهنگی دست به سرقت142قطعه از آثارم از زلزله بم تحت عنوان cdبامداد آخر نمود.

آرش ازرحیمی
پاسخ به این نظر

با سلام

حدود 142 قطعه از عکسهایم از زلزله بم به شکل CD توسط روابط عمومی یکی از دانشگاهها بدون اجازه من بیرون آمد.

پیگیر هستم ولی چه فایده نوش دارو بعد از مرگ سهراب؟؟؟

پاسخ به این نظر

کاملا موافقم

Roohollah Ansari
پاسخ به این نظر

ta vaghti ke jaame'eye aks e iran , hezar senf o hezar gorooh, ba hezaran ekhtelaf o moshajerehaye darooni bashad, nemitavan yek etehad e vaghei ra omid dasht.... amma har kari ke beshavad kard rooye ma hesab kon.

aydin
پاسخ به این نظر

salam man elame amadegi mikonam az tarafe khoam va babam aksaye man toye ketab ya rooznameyi chap nashoode vali aksaye babamo kheyli chap mikonan albatte ya bi esm va ya ba esme ye nafare dige akhiran ham aksesh toye ketabe iran chap shode ba esme ye nafare dige akse kofte tabrizi akse babame ke ba esme ye nafar dige chap shode

پاسخ به این نظر

همانطورکه در سایت کارگاه نوشته بودم نشریه وزین چلچراغ تبحر خاصی در زمینه سرقت عکسهای عکاسان دارد و قبلا صابون ایشان به تن بنده نیز خورده است که وقتی این موضوع را با آرش خوشخو ، سردبیر این نشریه مطرح کردم ، استدلال ایشان خیلی جالب بود که خواندن آن خالی از لطف نیست ؛

نگاهی به در و دیوار اطاق خود بیاندازید , چه می بنید ؟

عکسهای فروغ یا سهراب که بدون اجازه عکاس برروی پوستر چاپ شده است !!!

نگاهی به کتابخانه خود بیاندازید ؟ کتابهائی که بدون اجازه مولفین آن به چاپ رسیده آنجا به چشم میخورد ؟

چه تعداد از سی دی های موسیقی که گوش می دهید نسخه اریژینال و اصل هستند ؟

این وضعیت بلبشو فرهنگ کشور است !!!

این مطالبی بود که آقای خوشخو در جواب اعتراض بنده به چاپ بدون اجازه یکی از عکسهایم در چلچراغ به من دادند !!!

آخه یکی نیست به این بابا بگه آخه مرد حسابی عذر بدتر از گناه داری میاری واسه کی ؟

این دلایلی که آوردی باعث میشه که شما هم به خودت اجازه بدی عکس بنده یا خانم خورسند را خیلی محترمانه سرقت کنی و در نشریه ات چاپ کنی ؟؟؟

به این میگن دوره آخر الزمان , نه غلام ؟

ارادتمند شما

علی خلیق

mehdi ghasemi pakroo
پاسخ به این نظر

بدین وسیله امادگی خود را اعلام می كنم

Soroush Oryan
پاسخ به این نظر

با سلام

ما بارها شاهد اینگونه جرایم مطبوعاتی بوده ایم و شاید از این پس هم باشیم , پس باید به شدت با این گونه مسائل بر خورد كرد .

اما , واقعا چگونه ؟

من نیز همچون آقایان شاهرودی و سربخشیان و ...... از این ماجرا مستثنی نبوده ام, چندی پیش با خبر شدم , هفته نامه ای بنام (شاخص) در شماره 3 (41) دوره جدید , دوشنبه 14 مهر 1382 در صفحه 6 , اقدام به چاپ 2 فقره عكسهای اینجانب نموده است, بدون كسب اجازه و با ایجاد دخل و تصرف در اصل عكس و بدون ذكر نام صاحب اثر(اینجانب).

جالب آن است كه هیچ نشانی صحیحی از این نشریه برای رجوع و ایراد اعتراض در جایی موجود نمی باشد. و من كنجكاوم بدانم چگونه یك نشریه ای با این شرایط 43 شماره منتشر شده است .

به هر حال این مسائل در جامعه فرهنگی ما موجود است , و باید برخورد قاطعی با این مسائل نمائیم .

این اقدام شما بسیار جای تقدیر دارد و در اینجا آمادگی خود را برای برخورد هرچه جدی تر با اینگونه جرائم , اعلام می نمایم.

به امید .............

سروش عریان

پاسخ به این نظر

ba salaam

man mohammad kheirkhah

ozv anjoman senfi allasan matboat iran hastam v aksi az bande niz dar nashrie tabaan ostan qazvin chap shode ast v ba vojod sohbat haii ke ba aghaaye sadeghlo v dighar dostan dashtam motaasefane khod anjoman ham dar in mored zahmati nakeshidand v hich anekasi az chap shodan aks hai ma nashod.mesl inke inja haam rabete bar zabete ghalaabe darad

vaghean motaasefam.ya ali.khoda negahdar shoma

پاسخ به این نظر

خیلی جالبه وقتی در مورد یكی از عكسهایم كه كاملا دستكاری شده و بدون نام و اجازه چاپ شده بود با سردبیر محترم آن نشریه صحبت می كردم ایشان طوری صحبت می كرد كه انگار اتفاقی نیافتاده و البته این عكس را از مجله عكس اسكن كرده و استفاده كرده بودند. خیلی راحت عنوان می كرد كه زیر عكس شما هیچ مطلبی در مورد چاپ نكردن عكستان به چاپ نرسیده بوده و گذشته از این ما همیشه این كار را می كنیم. در هر صورت به نظر من اتحاد همه عكاسان برای راهی كه جهت احترام به حقوق شان آغاز شده نیاز است.

yalda
پاسخ به این نظر

بدین وسیله امادگی خود را اعلام می كنم.

پاسخ به این نظر

كاملا باهاتون موافقم.....حالا خدا رو شكر تا حالا عكسام بی اسم چاپ نشده اما یه مقالم با اسم یكی دیگه چاپ شد و یه مقالم كه با اسم خودم چاپ شد كلی توش تحریف شد.....

عكسام پیشم محفوظه !!

افشین شاهرودی
پاسخ به این نظر

دوستان عزیز عكاسی دات كام

در مطلبتان نام كسانی نظیر اقایان حمید نیك منش و سعید دستوری و نامور عباسیان و احمد ناطقی و چند نفر دیگر كه آنها هم در این مدت در ارتباط با استفاده های بدون اجازه از عكس هایشان اقداماتی كردند ناگفته مانده است

مطالب مرتبط

تازه‌های عکاسی

وبلاگ در سایت عکاسی

وبلاگ و فتوبلاگ

انجمن‌های عکاسی

سایت عکاسی

سایت عکاسان ایرانی

فروشگاه کتاب عکاسی

 • عکاسان جنگ، مریم کاظم‌زاده، خشتی
 • عکاسان جنگ، اباصلت بیات، خشتی
 • دلاوران
 • مجموعه فیلم آموزشی: آموزش منوی دوربین‌های سری ۵۰۰۰ نیکون
 • تکنیک‌های فتومونتاژ
 • ترکیب بندی در عکاسی - دیوید پرکل
 • حرفه: هنرمند شماره ۶۷
 • در ستایش امر واقعی (۲جلدی)
 • نگاه‌ها به ایران
 • هنر و عکاسی
 • تاریخ عکاسی
 • این، کار من است!
 • آنگاه - شماره ۵
 • عکاس؛ استودیو
 • مجموعه عکس چیست؟
 • عکاسی مقدماتی
 • عکاسی - نشر ماهی
 • درباره نگاه به عکس‌ها
 • پامنار
 • انزلی
 • باران شغال
 • دیده و درون
 • عکاسی مستند
 • شیب تند عصر پنج‌شنبه
 • نود سال نوآوری در هنر تجسمی ایران - ۲ جلدی
 • تحولات تصویری هنر ایران: بررسی انتقادی
 • عکاسی دیجیتال - نشر دوژه
 • نگاهم کن! خیالم کن!
 • در جهت عکس
 • عکس و دیدن عکس
Powered by Practicalidea