ارسال عکس

پس از ورود به سیستم چاپ عکس، گزینه ارسال عکس را انتخاب کنید. در صفحه‌ جدید، می‌توانید فایل عکس‌های مورد نظر برای چاپ را بارگذاری کنید.

نکات مهم:
۱- بارگذاری فایل به معنای سفارش چاپ نیست. بعد از بارگذاری فایل‌ها می‌توانید بر حسب تمایل عکس‌های خود را به سبد سفارش چاپ اضافه کنید و یا آن‌ها را اصلا از سیستم حذف کنید.
۲- فایل‌های عکس خود را متناسب با ابعاد مورد نظر برای چاپ عکس بارگذاری کنید.
۳- حداکثر حجم فایل ارسالی ۵۰ مگابایت است اما توصیه می‌شود به منظور سهولت در ارسال، حجم عکس متناسب با ابعاد مورد نظر برای چاپ باشد.
۴- برای ارسال عکس‌ها، بخصوص اگر حجمشان زیاد باشد، بهتر است از اینترنت پرسرعت استفاده کنید.
۵- برای خرید اعتبار، هم می‌توانید در این مرحله و قبل از ارسال عکس، اقدام کنید و هم پس از ثبت سفارش و مشاهده فاکتور خود، مبلغ آن را به صورت آنلاین یا آفلاین بپردازید و شماره فیش آن را ثبت کنید.


انتخاب عکسها، و سفارش چاپ

پس از بارگذاری عکس‌ها، نمای کوچکی از کلیه عکس‌ها در زیر صفحه بارگذاری مشاهده می‌شود.
عکس‌هایی را که می‌خواهید چاپ کنید، انتخاب کرده و روی دکمه " اضافه کردن به سبد"، که در پایین صفحه وجود دارد، کلیک کنید.
> این انتخاب به معنای مرحله نهایی چاپ عکس نیست. در مرحله بعد، علاوه بر تعیین اندازه چاپ و تعداد، هنوز می توانید سفارش خود را تغییر داده و یا حذف کنید.
در این مرحله می‌توانید عکس‌هایی را که مایل نیستید اصلا چاپ کنید (حتی در آینده) از سیستم حذف کنید. برای اینکار از دکمه "حذف" که در زیر هر عکس وجود دارد استفاده کنید
پس از انتخاب عکس ها و اضافه کردن آنها به سبد سفارش وارد صفحه ثبت سفارش می‌شوید. در این صفحه لیست عکس‌های انتخاب شده را مشاهده می‌کنید که می‌توانید برای هر یک، اندازه چاپ مورد نظر، نوع کاغذ و تعداد چاپ را تعیین کنید.
تذکر: برای تعیین اندازه چاپ، راهنما چاپ مطالعه کنید.
اگر می‌خواهید همه عکس‌ها را به صورت مشابه (از لحاظ اندازه، کاغذ و تعداد) چاپ کنید، می‌توانید از قسمت بالای جدول، موارد مورد نظر را انتخاب و با دکمه "اعمال به همه" شرایط چاپ را به همه عکس‌ها اعمال کنید.
تذکرمهم: پس از هر تغییری که در سبد سفارش خود می‌دهید، حتما دکمه " به روز رسانی سبد خرید" را بزنید تا تغییرات شما به سیستم اعمال شود.
اگر می‌خواهید عکس خاصی را از سبد سفارش خارج کنید، از دکمه "حذف" که در سمت چپ ردیف هر عکس وجود دارد، استفاده کنید. با اینکار عکس مورد نظر چاپ نخواهد شد. اما هنوز در سیستم چاپ شما وجود دارد و می‌توانید در صورت تمایل آن را در آینده چاپ کنید.
اگر می‌خواهید عکسی را بغیر از اندازه انتخابی، در اندازه دیگری نیز چاپ کنید از دکمه مربوطه که در سمت چپ ردیف هر عکس وجود دارد استفاده کنید. با این‌کار همان عکس در ردیف جدیدی ظاهر خواهد شد که می‌توانید اندازه چاپ، کاغذ و تعداد چاپ را مشخص کنید.
اگر می‌خواهید کل سبد خود را خالی کنید، از دکمه "خالی کردن سبد" استفاده کنید.
پس از انتخاب نوع چاپ، هزینه چاپ هر عکس، هزینه کل و هزینه ارسال در جدول مشخص می‌شود. برای اطلاع از چگونگی محاسبه قیمتها و هزینه ارسال، به این صفحه مراجعه کنید.
پس از انجام مراحل فوق، باید نحوه تحویل عکس را مشخص کنید:
- اگر می‌خواهید به همان آدرس پروفایل ثبت نامی تان ارسال شود، گزینه آدرس پروفایل را انتخاب کنید.
-اگر می‌خواهید به آدرس دیگری ارسال شود،گزینه "آدرس دیگر" را انتخاب و آدرس مورد نظر را وارد کنید.
-اگر می‌خواهید خودتان برای تحوبل عکسها مراجعه کنید، گزینه "تحوبل حضوری" را انتخاب کنید.
در نهایت برای تایید نهایی دکمه "خرید" را بزنید.پرداخت هزینه چاپ

پس از تایید نهایی سفارش، وارد صفحه دیگری می‌شوید که نوع پرداخت را مشخص می‌کند.
اگر قبلا اعتبار خریده باشید هزینه سفارش ار اعتبار شما کاسته می‌شود.
در غیر اینصورت در همین مرحله می‌توانید روش پرداخت (آنلاین یا واریز در بانک) و نوع بانک را مشخص کرده و بر حسب دستورات سیستم عمل کنید.
تذکر: هر زمان می‌توانید از طریق «گزارش چاپ‌های من» در ستون سمت راست، وضعیت چاپ‌های خود را ببینید و احیانا هزینه‌هایش را بپردازید.
پس از پرداخت هزینه، عکس‌ها چاپ و مطابق سفارش شما ارسال خواهد شد.راهنمای تعیین اندازه مناسب برای چاپ عکس

 برای آنکه بدانید، عکس‌های خود را در چه سایزی چاپ کنید و برای انکه بدانید آیا چاپ عکس‌تان در اندازه خاصی، کیفیت مناسبی خواهد داشت یا خیر، این راهنما را مطالعه کنید و طبق آن عمل کنید.

قدم اول: تعیین کنید که اندازه پیکسلی طول و عرض فایل عکس‌تان چند است. برای اینکار می‌توانید در محیط ویندوز، روی فایل کلیک راست کرده، گزینه Properties را انتخاب و در قسمت Summary> Advanced مقادیر Width و Height را ببینید که به ترتیب عرض و طول تصویر بر حسب پیکسل می باشند. (یا در ویندوز، نشانگر ماوس را روی فایل نگه‌دارید تا طول و عرض فایل به صورت Tooltip نمایش داده شود. در نرم‌افزار فتوشاپ نیز در قسمت Image Size اندازه فایل، قابل مشاهده است)
تذکر: فایل‌های عکس دوربین را پس از ویرایش و احیانا کراپ، دیگر کوچکتر نکنید. هر چقدر اندازه پیکسلی فایلتان بزرگ باشد، کیفیت و اندازه چاپ بزرگتری می‌توانید داشته باشید.

قدم دوم: اندازه های طول و عرض فایل را بر اندازه طول و عرض اندازه چاپ مورد نظرتان تقسیم کنید. مثلا اگر فایلی با اندازه 3000×2000 پیکسل دارید، و می‌خواهید آن را با اندازه 13 سانتی متر چاپ کنید، 3000 را بر 18 و 2000 را بر 13 تقسیم کنید. دو عدد به دست میاید که عدد کوچکتر را ملاک قرار دهید.


قدم سوم: حال با درنظر گرفتن آن عدد بدست آمده در قسمت قبل، طبق قوانین 4گانه زیر عمل کنید: (اندازه چاپ بر حسب سانتی متر است)


الف) در اندازه‌های چاپ کوچکتر از 18×13 سانتی متر، اگر عدد به دست آمده بزرگتر از 95 بود، کیفیت چاپ عالی و اگر بین 95 و 60 بود، کیفیت چاپ خوب خواهید داشت.
ب) در چاپ‌های بزرگتر از 18×13، و تا اندازه 40×30 سانتی متر، اگر عدد بدست آمده بزرگتر از 80 بود، کیفیت چاپ عالی و اگر بین 80 و 60 بود، کیفیت چاپ خوب خواهید داشت.
ج) در چاپ‌های بزرگتر از 40×30  و تا اندازه  50×40 سانتی متر، اگر  عدد بدست آمده بزرگتر از 60 بود، کیفیت چاپ عالی و اگر بین 48 و 60 بود، کیفیت خوب خواهید داشت.
د) در اندازه‌های چاپ بزرگتر از 40×50 سانتیمتر، اگر عدد بدست آمده بزرگتر از 48 بود، کیفیت عالی و اگر بین 32 و 48 بود، کیفیت خوب خواهید داشت.


مثال: اندازه پیکسلی فایل عکسی 3000×2000 پیکسل است و می‌خواهیم آنرا در اندازه 40×30 سانتی متر چاپ کنیم، بعد از تقسیم، دو عدد 66 و 75 بدست میاید که ملاک را عدد 66 قرار می‌دهیم. چون اندازه چاپ 40×30 است طبق قانون (ب) عمل می‌کنیم. که بر اساس آن، عدد بدست آمده بین 60 و 80 است. بنابراین کیفیت چاپ این فایل در این اندازه عالی نخواهد بود بلکه یک درجه پایینتر، یعنی خوب خواهد بود.


تذکر : مراقب باشید که اشتباه شایع زیر را نکنید: عدد بدست آمده برای یک اندازه چاپ را با اندازه های دیگر مقایسه نکنید. برای هر اندازه چاپ، ابتدا طول و عرض فایل را بر اندازه چاپ تقسیم کرده و سپس طبق قوانین فوق، تصمیم بگیرید. مثلا از تقسیم اندازه فایلی 3000×2000 پیکسل بر اندازه فایلی 25×20 ، عدد کوچکتر 100 است که در این سایز طبق قانون (ب) بزرگتر از 80 است و کیفیت عالی دارد. اما اگر بخواهیم در سایز 70×50 چاپ کنیم، باید مجددا تقسیم را انجام بدهیم و عدد جدید بدست آمده را با قانون (د) بررسی کنیم.


تذکر 2 : کیفیت چاپ خوب، نسبت به کیفیت چاپ عالی، یک درجه پایینتر است اما هنوز قابل قبول محسوب می شود.
تذکر 3: این قوانین تنها تعیین می‌کنند که اندازه چاپ مناسب برای عکس شما، چیست. اگر عکس مشکلات دیگری از لحاظ نور و رنگ و شارپنس داشته باشد، نباید انتظار داشته باشید که چاپ آن، حتی در اندازه مناسب،  کیفیت خوبی در پی داشته باشد.
تذکر 4: برای چاپ‌های با کیفیت‌های بسیار عالی و حرفه‌ای باید طبق قانون زیر عمل نمود: . در این موارد همواره باید عدد بدست آمده بیش از 120 (معادل 300dpi) و یا حتی در برخی موارد بیش از 240 (معادل 600dpi) باشد. اما در مورد کاربردهای معمول، همان قوانین فوق، کافی هستند.


قدم چهارم: اگر طبق قوانین فوق برای یک اندازه چاپ خاص، عدد بدست آمده از مقدار " کیفیت خوب" هم پایین‌تر بود، چه کنیم؟
دو راه پیش روی شما است:
1- عکس را در اندازه چاپ کوچکتر چاپ کنید: یک اندازه چاپ کوچکتر در نظر بگیرید و طبق قوانین فوق، بررسی کنید که آیا برای آن اندازه، کیفیت خوبی خواهید داشت یا خیر.
2- فایل عکس را با Interpolation بزرگتر کنید: در این فرآیند نرم افزاری، اندازه پیکسلی عکس بزرگتر خواهد شد و جای خالی پیکسلها نیز توسط نرم افزار پر می شود. مطمئنا این فایل بزرگ شده نمی‌تواند با فایلی که از ابتدا، اندازه پیکسلی بزرگ داشته، مقایسه شود اما به هر حال بهتر از این خواهد بود که شما همان فایل کوچک خود را در یک اندازه بزرگ چاپ کنید. برای interpolation وارد فتوشاپ شوید و درقسمت Image > image size اندازه های پیکسلی بزرگتری وارد کنید و در کادر پایین صفحه، گزینه Resample image را علامت چک مارک زده و در منو زیرین، گزینه Bicubic Smoother را انتخاب کنید.

تذکر: اطلاعات بیشتر در مورد تعیین اندازه مناسب برای چاپPowered by Practicalidea