نخستین رسانه‌ی تخصصی عکاسی
اطلاع رسانی، هنر و آموزش
شروع انتشار: مهر ۱۳۸۲ – نسخه‌‌ی ششم: خرداد ۱۳۹۷

سایت عکاسی در شکل و شمایل جدید نیز هم‌چنان به تمام عکاسان ایرانی و علاقه‌مندانی تعلق دارد که نگاه‌شان به این هنرِ فنّاورانه جدی و انتقادی است و عکاسی برایشان فعالیتی فکری و هنری، فراتر از فنِ صرف است.

سایت عکاسی را ۱۵ سال پیش با هدف اطلاع‌رسانی تخصصیِ گسترده در زمینه‌ی عکاسی در ایران و جهان گشودیم و از همان ابتدا به طرح مباحث آموزشی و نظری و نقد و بررسی نیز پرداختیم. اما رشد چشمگیر رسانه‌ها و گسترش شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر و توانایی و امکانات بی‌بدیل آن‌ها در کارِ اطلاع‌رسانی، ما را بر آن داشته است تا از تمرکز بر وظیفه‌ی خبررسانیِ گسترده بپرهیزیم و شکل و شمایل و امکانات فنی جدید سایت را بیشتر در خدمت رسالت و کارکرد اصلیِ سایت عکاسی درآوریم؛ یعنی پرداختن به عکاسی به‌عنوان هنری بینارشته‌ای، مبتنی بر رویکردهای نظری‌ ـ انتقادی.

تولید محتوای تخصصی عکاسی به زبان فارسی از مهم‌ترین اهداف سایت عکاسی بوده و هست، که در ده پانزده‌سال اخیر نیز به‌طور جدی آن را پیگیری کرده‌ایم و خوشبختانه، به‌گواهی بایگانی سایت و نظرات کاربران، پرثمر هم بوده است.

در دیگر سو، انتشار کتاب‌های فنی پرشمار در حوزه‌ی عکاسی، در کنار فعالیت وب‌سایت‌هایی که فعالیت خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند، باعث می‌شود تا ما در سایت عکاسی در این زمینه کمتر احساس مسئولیت کنیم و بکوشیم فعالیت سایت را به حوزه‌های مغفول‌مانده معطوف کنیم.

روشن است که این نگرش و رویکرد به‌معنای نفی اهمیّت اطلاع‌رسانی و آموزشِ فنی نیست، بلکه به این معناست که در شرایط کنونی، منطقی‌تر و درست‌تر این است که سایت عکاسی وظیفه و مسئولیت مهم‌تر و تخصصی‌تری را بر عهده بگیرد و امکانات و توانمندی‌های خود را در پرداختن به موضوع عکاسی در ایران و جهان متمرکز کند. اما ادای این وظیفه، که از ابتدا هم سرلوحه‌ی کار ما در این مجموعه بوده، در نبود یا ضعفِ نگاه انتقادی و بی‌اعتنایی به بحث پژوهش و تاریخ عکاسی (در ایران و جهان) و دیگر حوزه‌های نظری به ثمر نخواهد نشست.

به همین دلیل و با این رویکرد، در سایت عکاسی می‌کوشیم با عنایت ویژه به این نیاز و با هدف پاسخگویی به پرسش‌ها و مسائل بنیادی‌ترِ حوزه‌ی عکاسی، مسیر پیشین و اصلی خود را با جدیت و تمرکز بیشتر طی کنیم. و در این راه، دست شما را نیز به‌گرمی می‌فشاریم.

صاحب امتیاز و مدیرمسئول: علیرضا نیک‌نژاد
مدیران سایت: محمدرضا شهبازی – نعما محمدیان روشن
مدیر تالار گفتگو: پیام حمزه‌ای

طرح لوگو: اونیش امین الهی +

دفتر سایت:  تلفن: ۸۸۳۲۵۰۶۸-۰۲۱ پاسخگویی: ۱۱ تا ۱۶
برای دریافت مشاوره و درخواست درج آگهی در سایت عکاسی با ایمیل [email protected]  تماس بگیرید.
آموزشگاه تهران: خیابان ولی عصر – بالا‌تر از بهشتی – خیابان اکبری – روبروی کوچه ۲۵ – پلاک ۶۱ – تلفن: ۸۸۱۰۶۱۴۳ – ۸۸۱۰۶۱۴۲ از ساعت ۱۱ تا ۱۹
سامانه پیامک: ۱۰۰۰۸۸۳۲۵۰۶۸

با سپاس از همکاری و همدلیِ
شرکت پرشین تولز (ابزارهای فارسی)، کاوه بغدادچی، فرهاد حسینی، نادر کهنسال، علیرضا غفاری، امیر محبی، آرش عاشوری نیا، کاوه قبادی، هادی هژیرآذر، کاوه رنجبر، وحید قدیری‌راد، گیتا جاودانی، پروانه ستاری، مانا طلوعی‌فر، دلناز طلاکوب، داریوش چگینی، مسعود مبین علی، مهدی روجایی، جواد میری، محمدرضا میلانی، نوید حسینیان، کوروش سروش، سینا سالک