www.akkasee.com
قوانین و مقررات استفاده از خدمات سایت عکاسی
نگارش پنجم، ۱۴ آبان ماه ۱۳۸۹ شمسی
۱. معرفی
۱. ۱. سایت عکاسی یک سایت تخصصی دربارهٔ عکاسی و مسایل مرتبط با عکاسی است که تحت قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند. سایت عکاسی ‌مانند هر نشریهٔ الکترونیکی و یا کاغذی قانونی در جمهوری اسلامی ایران تمام قوانین مکتوب و یا عرفی جامعهٔ اسلامی ایران را محترم می‌شمارد و خود را موظف به پیروی از آن‌ها می‌داند. سایت عکاسی ‌مانند هر نشریه تخصصی به طور خاص فقط به علم و هنر عکاسی می‌پردازد و تنها هدف و خاستگاه این سایت ارایه اخبار، ارتباط کاربران، نمایش کارهای هنری و ارایه و ساماندهی مقالات تخصصی عکاسی برای مخاطبین داخلی و خارجی است.
 ۲. تعاریف
۱. ۲. «سایت عکاسی» به تمامی اطلاعاتی که امکان استفاده از آن‌ها برای هر کاربری از طریق پروتکل HTTPS و نام دامنهٔ akkasee.com و یا هر زیر دامنهٔ دیگری از این سایت وجود دارد اطلاق می‌شود.
۲. ۲. هر فردی که به هر شیوهٔ ممکن مطالب سایت عکاسی را مرور می‌کند و یا به هر نحو دیگری از آن استفاده می‌نماید از این‌پس «مخاطب» نامیده‌ خواهدشد.
۳. ۲. هر متن، نوشته، امضا، تصویر و یا صوت که در سایت عکاسی در دسترس باشد از این پس «مطلب» نامیده‌خواهد شد، اگر دسترسی به این مطلب بدون نیاز به ورود به سایت عکاسی امکان‌پذیر باشد این مطلب یک «مطلب عمومی» خواهد بود، در غیر اینصورت با نام «مطلب محدود» از آن یادخواهد شد.
۴. ۲. هر فردی که به هر شیوه‌ای مطلبی عمومی و یا محدود روی سایت عکاسی ارسال کند از این پس «مولف» خوانده خواهد شد.
۵. ۲. ارسال هر مطلبی، اعم از عمومی و یا محدود روی سایت عکاسی توسط هر مولفی «نشر» خوانده خواهد شد.
۶. ۲. هر مطلبی، اعم از عمومی و یا محدود که نشر آن در سایت عکاسی بنا به قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران و عرف جامعهٔ اسلامیِ ایران و همچنین عرف نشریات کاغذی که به صورت قانونی در ایران چاپ می‌شوند اشکالی نداشته باشداز این پس «مطلب مناسب» خوانده می‌شود. بدیهی است «مطلب نامناسب» هر مطلبی است که خلاف شرایط این بند منتشر شده باشد.
۷. ۲. هر مطلبی، اعم از عمومی و یا محدود که به هر یک از مسایل هنری، تکنیکی، علمی، فنی و یا نمایشیِ عکاسی بپردازد از این پس «مطلب تخصصی» خوانده خواهدشد. بدیهی است «مطلب غیر تخصصی» هر مطلبی است که خلاف شرایط این بند منتشر شده باشد.
۸. ۲. بنا به تعاریف دو بند بالا «مطلب تخصصی مناسب» مطلبی است که علاوه بر سازگاری با عرف و قوانین رایج کشور فقط مرتبط به مبحث عکاسی باشد.
۹. ۲. از این پس از گردانندگان سایت عکاسی که به سیستم مدیریت سایت دسترسی دارند با عناوین «مدیران سایت عکاسی» و یا «هماهنگ‌کنندگان» سایت عکاسی یاد خواهد شد.
 ۳. هدف
۱. ۳. هدف سایت عکاسی انتشار «مطالب تخصصی مناسب» بنا به تعاریف ارایه‌شده در بالا با استفاده از امکانات مدرن برای ایجاد حداکثر تعامل بین مخاطبین و مولفین است.
 ۴. قوانین نشر
۱. ۴. مالکیت معنوی هر مطلبی که توسط هر یک از مولفین در سایت عکاسی منتشر شده‌باشد متعلق به مولف آن مطلب است و سایت عکاسی مالکیت معنوی پدیدآورنده و یا مولف مطلب را همواره به رسمیت می‌شناسد و شرایطی فنی فراهم می‌آورد که مالک معنوی مطلب همواره بدون هیچ ابهامی قابل تشخیص باشد، از طرفی با نشر هر مطلبی در سایت عکاسی توسط مولف، مولف به صورت خودکار حق نشر غیر انحصاری آن مطلب را به سایت عکاسی می‌دهد و ارایه امکانات حذف و یا ویرایش بعدی مطلب مولف در اختیار سایت عکاسی خواهد بود، همچنین سایت عکاسی در نشر، عدم نشر و یا ویرایش تمامی مطالب آزاداست.
۲. ۴. اگر مولفی مطلبی را از منبع دیگری به سایت عکاسی منتقل می‌کند که خود مالکیت معنوی آن مطلب را ندارد، موظف است پس از حصول اطمینان از قانونی بودن ارایه مطلب از آن منبع دیگر؛ با ذکر کامل نام و مشخصات منبع به گونه‌ای که مالک ویا منبع اصلی مطلب بدون هیچ شبهه‌ای مشخص باشد، مطلب را به سایت عکاسی منتقل کند، بدیهی است مالکیت معنوی اثر همچنان متعلق به مولف و یا منبع اصلی بوده و از این بابت هیچ حقی به مولفی که مطلب را در سایت عکاسی منتشر کرده تعلق نمی‌گیرد، از طرف دیگر در صورتی که مولفی مطلبی را بدون کسب اجازه منبع و یا مولف اصلی و یا خلاف قوانین حفط حقوق پدیدآورنده آن مطلب در سایت عکاسی منتشر کند تمامی مسوولیتهای احتمالی ناشی از این امر فقط متوجه مولفی که مطلب را در سایت عکاسی منتشر کرده خواهد بود.
۳. ۴. سایت عکاسی در انتخاب مطالب و یا شیوهٔ انتشار آن‌ها آزاد است ولی به طور عام با استفاده از شیوه‌نامهٔ انتشار مطالب که در ۷ بند زیرین ارایه شده‌است اقدام به انتشار مطالب می‌کند.
۱. ۳. ۴. در سایت عکاسی انتشار مطلب نامناسب چه به صورت عمومی و چه محدود به‌هیچ وجه مجاز نیست. با توجه به ماهیت بعضی از بخشهای سایت عکاسی مانند گالری عکس و یا تالار گفتگو، مطالب بلافاصله پس از ارسال توسط مولف روی سایت منتشر خواهند شد، سایت عکاسی با استفاده از تمهیدات فنی شرایط را به‌گونه‌ای فراهم‌آورده تا انتشار بلافاصله مطالب فقط توسط کاربرانی که پیش‌تر با پرکردن فرم عضویت مشترک سایت شده‌اند امکانپذیر باشد. کاربران موظفند فقط مطالبی ارسال کنند که سازگار با تعریف «مطلب مناسب» در همین متن باشد و در غیر اینصورت تمامی پی‌آمدهای احتمالیِ قانونی نشر مطلب نامناسب متوجه مولف خاطی خواهد بود؛ علاوه بر آنچه ذکر شد مدیران و هماهنگ‌کننده‌های سایت عکاسی به طور متناوب مطالب ارسالی را بررسی کرده و در صورتی که مطلبی را نامناسب تشخیص دهند آن را حذف خواهند کرد و به طور معمول و در صورت امکانپذیر بودن و صلاحدید مدیر و یا هماهنگ‌کنندهٔ حذف، به مولف خاطی علت حذف مطلب اعلام خواهدشد. بنا به شرایط ذکر شده در این متن، دسترسی مولف خاطی ممکن است برای مدت محدود و یا به‌طور دایمی قطع شود. بدیهی است تشخیص نامناسب بودن یک مطلب فقط بر عهدهٔ مدیران و هماهنگ‌کنندگان سایت است و امکان اعتراض به این تشخیص وجود ندارد.
۲. ۳. ۴. سایت عکاسی مطالب را با ترتیب و نظمی منتشر می‌کند که امکان حداکثر استفاده از مطالب برای همهٔ کاربران فراهم باشد. مولفین می‌بایست پیش از نشر هر مطلبی با توجه به ساختار سایت عکاسی و مطالب موجود بهترین و صحیح‌ترین دسته‌بندی، ساختار و یا محل را برای نشر مطلب خود انتخاب کنند. مدیران و هماهنگ‌کننده‌های سایت عکاسی امکان جابجایی و تغییر دسته‌بندی، ساختار و یا محل هر یک از مطالب سایت را در هر زمان و بنا به صلاحدید خود و با توجه به رویهٔ سایت عکاسی دارند. در صورتی که مولفی به طور مداوم مطلبی را در دسته‌بندی، ساختار و یا محل غیرصحیح ارسال کند و یا مطلبی که به خودی خود مطلب مناسب شناخته می‌شود را به گونه‌ای ارسال کند که مطلب تبدیل به نامناسب شود ممکن است دسترسی وی برای مدت محدود و یا به‌طور دایمی قطع شود.
۳. ۳. ۴. همانگونه که پیش‌تر ذکر شد هدف سایت عکاسی انتشار «مطالب تخصصی مناسب» است. به همین دلیل ممکن است بسیاری از مطالب که بنا به تعریف «مطلب مناسب» انتشار باشند توسط مدیران و یا هماهنگ‌کنندگان سایت حذف شوند. ساختار سایت عکاسی نیز به‌گونه‌ای طراحی شده که «مطالب غیر تخصصی» کمترین جا را در آن دارند. بدیهی است مولفین سایت می‌بایست در حد امکان و جز در موارد ضروری از ارسال مطالب غیر تخصصی پرهیز کنند.
۴. ۳. ۴. نشر تبلیغات توسط مولفین در سایت عکاسی ممنوع است و با هرگونه مطلبی که حاوی تبلیغات مستقیم و یا غیرمستقیم برای اهداف تجاری و یا غیر تجاری محصولات، افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا موسسات داخلی و یا خارجی باشد و یا برعکس برای محصولات، افراد، شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا موسسات داخلی و یا خارجی بدون توضیحات فنی و یا علمی تبلیغات منفی کند به‌مانند مطلب نامناسب برخورد خواهد شد و علاوه بر حذف مطلب، ممکن است دسترسی مولف برای مدت محدود و یا به‌صورت دایمی قطع شود. بدیهی است تشخیص تبلیغاتی بودن یک مطلب فقط بر عهدهٔ مدیران و هماهنگ‌کنندگان سایت است و به‌مانند دیگر مطالبی که نامناسب تشخیص داده‌شده‌اند امکان اعتراض به آن‌ها وجود ندارد.
۵. ۳. ۴. نشر مطالب تکراری در سایت عکاسی ممنوع است و مولفین موظف به انجام جستجو در سایت و حصول اطمینان از تکراری نبودن مطالب خود دارند، بدیهی است در صورت نشر مطالب تکراری این مطالب توسط مدیران و یا هماهنگ‌کنندگان سایت عکاسی حذف خواهندشد و یا به مطالب قبلی اضافه می‌شوند.
۶. ۳. ۴. علاوه بر انتخاب دسته‌بندی، ساختار و یا محل مناسب برای نشر هر مطلب، مولفین موظف به انتخاب نام مناسب برای تمامی مطالب ارسالی (از جمله ولی غیر محدودبه تصاویر ارسالی و یا متون ارسال شده در تالار گفتگو) می‌باشند و می‌بایست از استفاده از نام‌های نامرتبط، کلی و یا بدون معنی و یا نام‌هایی که جستجوی آینده را پیچیده خواهند کرد پرهیز کنند. مدیران و هماهنگ‌کنندگان مجاز به حذف و یا در صورت صلاحدید تغییر نام این‌گونه مطالب هستند.
۷. ۳. ۴. در بعضی از قسمت‌های سایت عکاسی امکان ارتباط خصوصی و ارسال شخصی مطالب برای دیگر کاربران وجود دارد، با توجه به آن‌چه پیش‌تر آورده شد، هدف سایت عکاسی ارایهٔ یک بستر تخصصی در زمینهٔ عکاسی است و درنتیجه استفاده از خدمات نام‌برده‌شده فقط برای مسایل تخصصی مربوط با عکاسی مجاز است و استفاده از آن برای هرگونه بحث و تبادل‌نظر غیر مرتبط با مسایل تخصصی عکاسی غیرمجاز می‌باشد. در صورت شکایت هر یک از طرفین ارتباط خصوصی در رابطه با غیر مرتبط بودن بحث و یا توهین‌آمیز بودن لحن طرف مقابل و یا ارسال مطالبی که بنا به تعریف این سند غیرتخصصی هستند، مدیران و هماهنگ‌کنندگان سایت امکان بررسی موضوع و برخورد با شخص خاطی را با ارسال اخطار، قطع موقتی یا قطع دایمی دسترسی دارند.
۴. ۴. تمامی مسوولیتهای حقوقی (اعم از جزایی یا مدنی) نشر مطالب توسط مولفین بر عهده مولفین می‌باشد.
۵. ۴. تمامی مولفین موظف هستند اطلاعات شخصی خود را در فرمهای مرتبط با ثبت‌نام و عضویت برای ارسال مطلب به طور کامل و صحیح وارد کنند و در صورت ایجاد تغییر در هر یک از اطلاعات واردشده در اسرع وقت آن‌ها را تصحیح کنند. در صورتی که مدیریت و یا هماهنگ‌کننده‌های سایت به هر نحوی از عدم صحت این اطلاعات آگاه شوند دسترسی مولف به سایت بدون هیچ اطلاع قبلی، مسدود خواهد شد.
۶. ۴. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، تمامی آنچه توسط مولف ارسال می‌شود به عنوان مطلب ارسالی تلقی شده و مولف موظف است از مناسب بودن آن‌ها اطمینان حاصل کند، نمونه‌هایی از این موارد عبارت‌اند از: امضای مولف، تصاویر ارسالی، تصویر Avatar و نظرات‌ارسالی توسط مولف و یا تمامی قسمتهای هر یک از مطالب سایت که کنترل آن‌ها در اختیار مولف است. در صورتی که قسمتی از یک مطلب نامناسب تشخیص داده شود بنا به آنچه پیش‌تر گفته شد مطلب حذف شده و امکان مسدود شدن موقت و یا دایمی دسترسی مولف وجود دارد.
۷. ۴. سایت عکاسی تمام تلاش خود را برای ارایه حداکثر امکانات برای نشر مطالب تخصصی مناسب به مولفین می‌کند. بدیهی است با توجه به محدودیت‌ها، سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مدیران و هماهنگ‌کننده‌های سایت ممکن است امکانات فنی نشر برای همه مولفین و یا دسته‌ای از مولفین تغییر کند. این تغییرات ممکن است هر زمان و بدون اطلاع قبلی اعمال شوند.
۸. ۴. سایت عکاسی یک سایت اطلاع‌رسانی به زبان فارسی است و تمامی محتوای آن نیز به همین زبان به مخاطبان ارایه می‌شود. مولفین موظفند مطالب خود را فقط به زبان فارسی و به رسم الخط و انشای صحیح و رایج این زبان منتشر کنند. با هرگونه مطلبی که به زبانی غیر از زبان فارسی و یا الفبایی غیر از الفبای زبان فارسی و یا با انشایی به غیر از انشای رایج‌ زبان فارسی منتشر شود به‌مانند مطلب نامناسب برخورد خواهد شد. در صورتی که مطلبی تخصصی از منبعی به زبان دیگر نقل‌قول می‌شود، بهتر آن است که ترجمهٔ مطلب نیز همراه آن ارسال شود، در غیر این‌صورت لازم است تا به‌همراه مطلب غیر فارسی توضیحاتی پیرامون مطلب ارسالی به زبان فارسی در مطلب ارایه شود که به روشنی هدف از ارسال مطلب و محتوای کلی مطلب را توضیح دهد.
۹. ۴. با تمامی مطالبی که از نظر مدیران تنش‌زا و یا توهین‌آمیز باشند، بدون توجه به تخصصی یا غیرتخصصی بودن آن‌ها به‌مانند مطالب نامناسب برخورد خواهد شد و بنا به آنچه پیش‌تر گفته شد مطلب حذف شده و امکان مسدود شدن موقت و یا دایمی دسترسی مولف وجود دارد.
۱۰. ۴. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هدف سایت عکاسی ارایه مطالب تخصصی است و مخاطبان باید حداکثر تلاش خود را برای نشر مطالب تخصصی به‌کار گیرند و از ارسال مطالب غیرتخصصی پرهیز کنند. در همین راستا لازم است در صورت لزوم تشکر از مطلب منتشر شدهٔ یک مولف از راه‌کارهای مناسب ارسال تشکر که در سایت پیش‌بینی شده‌است استفاده کنند. به عنوان نمونه در تالارهای گفتگو کلیدی برای تشکر از هر یک از ارسالهای یک مولف وجود دارد، در گالری سایت عکاسی هم می‌توان با تایید نظر دیگران یا راه‌کارهای مشابه صحت یک نظر را تایید کرد.
۱۱. ۴. با توجه به هدف سایت عکاسی که پیش‌تر به آن اشاره شد، لازم است تا مطالب و نظرات مولفین در راستای اعتلای کار و یا دانش دیگر مخاطبین باشد، به همین منظور تاکید می‌شود تمامی نوشته‌ها، نظرات، عکس‌ها و دیگر مطالب ارسالی به‌گونه‌ای باشد که در دسته‌بندی «مطلب تخصصی» قرار گیرد و مولفین می‌بایست از ارسال مطالب بیهوده پرهیز کنند.
۱۲. ۴. همانگونه که پیش‌تر اشاره شد، ارسال اطلاعات مربوط به حق تالیف و منبع مطالب اجباری است، در عین حال بسیاری از مطالب حاوی اطلاعات جنبی مفیدی هستند که ارایه آن‌ها با اینکه اجباری نیست ولی در افزایش کیفیت تخصصی مطلب موثر است. توصیه می‌شود مولفین حداکثر اطلاعات جنبی مطالب مانند اطلاعات Exif تصاویر، اطلاعات مکانی و زمانی تصاویر، اطلاعات جنبی و مراجع برای مطالعهٔ بیشترِ مرتبط با مطالب متنی و یا مرجع مسایل تئوریک ارایه‌شده در نظرات و یا مسایلی از این دست را به همراه مطلب منتشر کنند.
۵. حل اختلاف
۱. ۵. در صورت ناراضی‌بودن یک مولف از «غیر تخصصی» محسوب شدن مطلب ارسالی خود و یا تغییر دسته‌بندی، ساختار یا محل نشر مطلب ارسالی توسط مدیران یا هماهنگ‌کننده‌های سایت عکاسی، مولف آن مطلب می‌تواند با ارسال پیام خصوصی به شناسهٔ info@akkasee. com و ارسال توضیحات شکایت خود را اعلام کند.
۲. ۵. مدیران و هماهنگ‌کننده‌های سایت عکاسی موظفند در مدت حداکثر ۱۰ روز کاری شکایت وارده را بررسی و در صورت صحیح بودن شکایت با اعمال تغییرات لازم نسبت به نشر مطلب اقدام نمایند. در صورتی که مدیران و یا هماهنگ‌کننده‌های سایت عکاسی شکایت وارده را صحیح ندانند با ارسال توضیح مختصری به مولف شکایت را بسته شده اعلام می‌کنند.
۳. ۵. با توجه به آنچه پیش‌تر نوشته‌شد فقط مولف مطلب حق شکایت در مورد مطلب ارسالی را دارد و فقط به شکایتهایی که در مورد «تخصصی» بودن مطالب و یا تغیر دسته‌بندی، ساختار یا محل نشر مطلب ارسال شده باشد ترتیب اثر داده خواهد شد. امکان بازنگری در مطالبی که نامناسب تشخیص داده‌شده‌اند وجود ندارد.
۶. اطلاعات شخصی
۱. ۶. سایت عکاسی تمام تلاش خود را برای حفظ اطلاعات شخصی مخاطبین می‌کند و جز با درخواست قانونی هریک از نهاد‌ها و سازمانهای امنیتی، انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی ایران یا با اطلاع قبلی کاربر اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار هیچ‌ سازمان، موسسه، شرکت و یا مجموعه‌ای قرار نخواهد داد.
۷. قطع دسترسی
۱. ۷. تخطی کاربران از قوانین سایت عکاسی بنا به صلاح‌دید مدیران و یا هماهنگ‌کنندگان سایت عکاسی می‌تواند موجب ارسال اخطار کتبی، قطع موقت دسترسی و یا قطع دایمی دسترسی شود. به طور معمول بعد از یکبار ارسال اخطار به کاربر، در صورت مشاهدهٔ دوبارهٔ خطا دسترسی کاربر به طور موقت برای یک هفته قطع خواهد شد و در صورت تخطی مجدد از قوانین سایت مدیران و یا هماهنگ‌کنندگان اقدام به قطع دایمی دسترسی کاربر خواهندکرد. بدیهی است با توجه به شرایط تخطی ممکن است این تصمیمات یا زمان‌بندی‌ها متفاوت باشند و به عنوان نمونه ممکن است دسترسی کاربری بعد از اولین خطا به طور دایمی قطع شود.
۸. حوزهٔ قوانین
۱. ۸. استفاده از خدمات سایت عکاسی به معنی قبول کردن تمامی شرایط و مقررات این متن است. آخرین نسخهٔ این متن همواره در http://akkasee.com/terms در دسترس است و مخاطبین می‌بایست بعد از مطالعهٔ دقیق و آگاهی کامل از آخرین نسخهٔ این قوانین از خدمات سایت عکاسی استفاده کنند، در صورت مخالفت با هر یک از مواد یا بندهای این متن امکان ارایه خدمات توسط سایت عکاسی به مخاطب وجود نداشته و مخاطب مجاز به استفاده از امکانات آن نیست و موظف است از سایت عکاسی خارج شود.
۲. ۸. این متن در ۸ ماده تهیه شده و شما به عنوان مخاطب سایت عکاسی، با استفاده از امکانات سایت عکاسی و یا مرور آن اعلام می‌کنید که از تمامی این موارد آگاهید و با آن‌ها موافق هستید، هر گونه برداشت شفاهی یا کتبی در خصوص مندرجات این متن مردود بوده و تنها منبع استناد، آخرین نسخهٔ همین متن -در آدرس ذکر شده در بند پیشین این سند- است. در تمامی موارد این سند نافذ است و سایر قرار‌ها اشرافی بر موارد ذکر شده در این متن را ندارند، بدیهی است تمام قرارهایی که خارج از محدودهٔ قوانین سایت عکاسی –یعنی این سند- هستند مردود خواهند بود.