ترجمه: میترا شهبازی

پل استرند( Paul Starnd )،(تولد ۱۸۹۰- وفات ۱۹۷۶)، عکاسی را در دهه ۱۹۱۰ در نیویورک آغاز کرد. اوائل دهه ۲۰ او در عکاسی و همچنین نقاشی به شهرت رسید. در سال ۱۹۲۶ از نیومکزیکو دیدن کرد و سه تابستان متوالی که اولین آنها سال ۱۹۳۰ بود به آنجا بازگشت و از دوستان و آشنایان هنرمندش پرتره گرفت. میان هنرمندان و نویسندگان نیومکزیکو بود که اعتقاد استرند به ارزش انسان گرایانه چهره نگاری شکل گرفت.

841103-1.jpg

عکس استرند که توسط استیگلیتز گرفته شده است

پس از آن استرند به مکزیک سفر کرد، جائی که مناظر، معماری، هنر محلی و مردم موضوع عکاسی وی شدند. او در سال ۱۹۳۴ برای دولت مکزیک فیلمی درباره ی ماهیگیرها ساخت. ۱۳ سال قبل از آن هم با چارلز شیلر در ساخت فیلمی به نام مانهاتا ( Manhatta ) که تحقیقی بود درمورد آسمانخراشهای شهری همکاری داشت. با بازگشت به نیویورک در اواخر سال ۱۹۳۴ استرند زندگی خود را وقف تاتر و فیلم سازی کرد.

841103-3.jpg

در سال ۱۹۴۳ او عکاسی را از سر گرفت و کار خود را روی مردم و محیط نیوانگلند (در شمال شرقی امریکا) متمرکز کرد. در اوایل دهه ۱۹۵۰ استرند به اروپا نقل مکان کرد. شش هفته را در کانون کشاورزی لازارا
(Luzzara) در شمال ایتالیا سپری کرد و از آنجا به جزایر شمال غربی اسکاتلند رفت. در دهه ۶۰ او به شمال و غرب افریقا سفر کرده و در آنجا نیز به عکاسی پرداخت.

841103-2.jpg

برای دیدن عکس های بیشتر از او به اینجا بروید.