عکاسی با موبایل در بیشتر اوقات از جنبه کمی مورد توجه قرار می‌گیرد: اینکه روزانه ۶۰ میلیون عکس و هر ثانیه ۷۰۰ عکس در اینستاگرام قرار می‌گیرد، تاکیدی بر کمیت داستان این نوع عکاسی است و شاید در باطن خود، فوری بودن و کم ارزش بودن عکس‌ها را به اذهان منتقل کند.

    اما در زیر پوست این انفجار کمّی عکس‌ها، لایه دیگری نیز وجود دارد. آن لایه که تا حدی پنهان نیز هست و شاید خیلی از عکاسان حرفه‌ای، علاقمندان جدی عکاسی و تئوریسین‌های عکاسی از آن اطلاع نداشته باشند، مجموعه‌ای از عکس‌های خوب و عکاسان مستعد است که در این فضا مشغول ارائه آثار خود با دوربین موبایل هستند.

  کتاب عکس Out of the Phone تلاشی است در جهت معرفی این لایه مخفی. Pierre Legovic که ایده انتشار یک کتاب عکس نفیس با اندازه بزرگ از عکس‌های عالی موبایلی از آن اوست، هدفش را از این کار، استخراج هنر از سیلاب عکس‌های فوری می‌داند. تا این عکس‌های خوب با روشی که در شان‌ عکس است نمایش داده شوند، به دست افراد علاقمند برسد و ثابت کند که دیگر نمی‌توان این نوع عکاسی را نادیده گرفت.
 

Legovic چند هفته قبل با فراخوان « یک هشتگ، ده روز و صد عکس» کار را  شروع کرد و از عکاسان خواست که از میان عکس‌هایی که در سال ۲۰۱۴ گرفته‌اند، بهترین عکس‌هایشان را با هش‌تگ outofthephone مشخص کنند. در‌واقع همین ایده که خود عکاسان در یک بازه چند هفته‌ای، عکس‌های یک سال شان را مرور کنند و انتخاب کنند، جالب بود. هزاران عکس توسط عکاسان کاندید شد و سپس در نهایت ۱۰۰ عکس از بهترین‌ها انتخاب  شد. در میان عکاسانی که عکس‌هایشان انتخاب شد، نام‌های آشنایی وجود دارد: 


Richard Koci Hernandez, Benjamin Lowy, Q Sakamaki, Dan Crista, Elif Suabatmaz و … از ایران نیز نام‌هایی در میان این عکاسان وجود دارد: مهدی فضل اللهی، نسام کشاورز، بهروز مهری و آکو سالمی.


    در مجموع عکاسانی از ۲۵ کشور مختلف در این کتاب حضور دارند. عکس‌ها به صورت سیاه/سفید و رنگی هستند. هر چند بسیاری از این عکاسان، حرفه‌ای هستند اما عکاسان آماتور نیز در این جمع حضور دارند. در‌واقع معیار انتخاب، عکس‌های عالی بوده است و نه نام‌های بزرگ. جنبه دموکراتیک عکاسی با موبایل، در اینجا خودش را نشان می‌دهد: هر کسی که موبایل داشته باشد و چشم خوبی برای عکاسی، می‌تواند عکس‌ های خوبش را به راحتی به دیگران نشان دهد و کاندید کند.

   بعلاوه، اشتراک عکس‌ها موجب ارتباط عکاسان خوب با یکدیگر شده و باعث می‌شود که از یکدیگر بیاموزند و پیشرفت کنند. این جنبه هم خیلی مهم است و هم بسیار جالب. تمام عکس‌های این کتاب با موبایل گرفته شده‌اند.
 

    کتاب در ۱۵۲ صفحه، به صورت رنگی و با اندازه ۱۹ در ۲۱ سانتی‌متر با جلد سخت چاپ شده است. کتاب در این آدرس زیر با قیمت ۳۵ یورو پیش فروش می‌شود. چند عکس منتخب از کتاب را در زیر مشاهده می‌کنید:
 


عکس از stephane arnaud/ فرانسه
 


عکس از Eric Mencher، گواتمالا

 


عکس از  Elif Suyabatmaz، ترکیه


عکس از آکوسالمی، ایران

 


عکس از Geraeme Roy، کانادا

 


عکس از Benjamin Lowy، امریکا


نمایی از صفحات کتاب