برنده سال ۲۰۱۵ بورسیه یانگ پری، یویانگ لیو (Yuyang Liu) از چین؛ به خاطر مجموعه عکسی از ولگردان مبتلا به بیماری‌های روانی که در استان گوانگدونگ کشور چین زندگی ‌می‌کنند.
 

 توضیح «سایت عکاسی» –  این مقاله توسط وبسایت «کرسیران» به طور اختصاصی برای «سایت عکاسی» ترجمه و تنظیم شده است. 

   برای خیلی از ما عکاس‌ها، چه ذوقی باشیم و چه حرفه‌ای، مواقعی پیش می‌آید که برای ادامه‌ی کار یا پیشرفت در آن احتیاج به کمک مالی داریم. پروژه‌های عکاسی گاهی بسیار زمان‌برند و اغلب برای پیش بردن‌شان تا انتها به منابع مالی زیادی نیاز است. من بسیار به سختکوشی باور دارم اما معمولا بدون حمایت مالی، سخت‌کوشی‌ بی‌ثمر خواهد بود. یکی از راه‌های به دست آوردن این حمایت‌های مالی، دریافت گرنت‌ها [۱] (Grant) و اسکالرشیپ‌های [۲] (Scholarship) عکاسی است.

   من لیستی کوتاه از گرنت‌ها و اسکالرشیپ‌های عکاسیِ در نظر گرفته‌ شده برای حرفه‌ای‌های شاغل، دانشجویان و آماتورها تهیه کرده‌ام. همانطور که گفتم این یک لیست کوتاه است و اگر خودتان بگردید موارد بیشتری هم پیدا خواهید کرد. اکثر موارد این لیست، همه‌ی ژانرهای عکاسی را پوشش می‌دهند اما بیشترشان بر عکاسی ادیتوریال، فتوژورنالیسم و مستند تمرکز دارند.

(Focus for Humanity (FFH
   FFH به یک عکاس پاره وقت که میل دارد به عنوان یک شغل و احتمالا در زمینه‌‌‌ای بشردوستانه یا فرهنگی بر روی عکاسی تمرکز داشته باشد، اما برای غلبه بر آخرین مانعی که از تمام‌وقت شدنش جلوگیری می‌کند به کمک احتیاج داشته باشد، فلوشیپی تا ۵ هزار دلار می‌دهد. این فلوشیپ پس از بررسی پورتفولیوی متقاضیان و ارزیابی فرم درخواست آنلاین‌شان اعطا می‌شود.مجموعه «به دنبال زمستان» یکی از برندگان گرنت گتی امسال بود. کیتی اورلینسکی (Katie Orlinsky) در این مجموعه نگاهی انداخته به آثار تغییرات آب و هوای زمین بر زندگی ساکنان آلاسکا.

Getty Images
   Getty Images دو نوع گرنت اعطا می‌کند. اولی Grants for Editorial Photography است که هم به حرفه‌ای‌ها و هم دانشجویان تعلق می‌گیرد. این مؤسسه از سال ۲۰۰۵ به این سو هرسال پنج گرنت برای عکاسی ادیتوریال به فوتوژورنالیست‌های حرفه‌ای اعطا کرده‌ است. هر کدام از این گرنت‌ها ۲۰ هزار دلار است، به علاوه‌ی حمایت انتشاراتی، تبلیغاتی و تمهیداتی. گِتی همچنین هر ساله چهار گرنت ۵ هزار دلاری به دانشجویان فتوژورنالیسم دانشگاه‌های انتخاب‌شده اعطا می‌کند.

   دومی، Grants for Good، شامل دو گرنت سالانه‌ی ۱۵هزار دلاری است جهت تأمین هزینه‌های تصویرسازیِ قوی و تازه‌ای که عکاس، فیلم‌ساز یا آژانس برای موسسه‌ی غیرانتفاعی دلخواهش انجام می‌دهد.

 Photocrati Fund
   Photocrati Fund گرنت‌های ۵ هزار دلاری به عکاسان نوظهور اعطا می‌کند تا پروژه‌های عکاسی بشردوستانه و زیست‌محیطی انجام دهند. هدف این فاند شناسایی عکاسان ممتاز و آینده‌دار و دادن منابع مالی لازم به این عکاسان برای انجام پروژه‌هایی است که تأثیری ملموس و مثبت بر جهان داشته باشند.

Blue Earth Alliance
   Blue Earth از پروژه‌های عکاسی‌ای پشتیبانی می‌کند که هدف‌شان افزایش آگاهی مردم در خصوص فرهنگ‌ها و محیط‌های در معرض تهدید یا دغدغه‌های اجتماعی روز است. عمدتا کارهایی توجه آنان را جلب می‌کند که ماهیتا آموزشی و آگاهی‌بخش باشند و به طرح‌های ارائه‌شده، اگر با مدیوم عکاسی سروکار داشته باشند، از هر محدوده‌ی جغرافیایی‌‌ای رسیدگی می‌کنند (البته از پروژه‌های فیلمی پشتیبانی نمی‌کنند). آنان در قراردادهای معمول خود، برای دو سال حمایت از پروژه را متقبل می‌شوند.

Lucie Foundation
   Lucie Foundation از حرفه‌ای‌ها و استعداد‌های نوظهوری پشتیبانی می‌کند که موضوع، محتوا یا روشی ابتکاری در عکاسی داشته باشند. کمک‌های آنان بسیار گسترده است و از فتوژورنالیسم گرفته تا عکاسی مد، دیجیتال یا آنالوگ، تمام دسته‌ها و زیردسته‌ها را شامل می‌شود. هدف این بنیاد حمایت از کارهای نوآورانه، از هر ژانری که باشد، است و این که با برپایی نمایشگاه‌ِ آثار تازه‌ی هنرمند در شهرهای بزرگ و چاپ آنها در کتاب، او را معرفی کنند.

Humble Arts Foundation
   Humble Arts Foundation در سال ۲۰۰۷، New Photography Grant را پایه‌گذاری کرد تا از پروژه‌های هنری آمریکایی و خارجی حمایت کند. گرنت نقدی هزار دلاری که سالی دو بار (در پاییز و بهار) اعطا می‌شود به قوی‌ترین طرح پیشنهادیِ عکاسی هنری تعلق می‌گیرد.

Aaron Siskind Foundation
   Individual Photographer’s Fellowship یا IPF،  گرنتی است که این سازمان برای تقدیر از دستاوردهای هنری و تلاش‌های خلاقانه‌ی صورت‌گرفته در عکاسی و رسانه‌های عکس‌مبنا اعطا می‌کند.

Alexia Foundation
   گرنت حرفه‌ایِ این سازمان، جایزه دادن به بهترین عکاسان را تنها هدف خود نمی‌داند ـــ این یک رقابت بین پورتفولیوها نیست. این گرنت به فتوژورنالیستی اعطا می‌شود که با خلق و نوشتن یک طرح داستانیِ موجز، متمرکز و مهم بتواند درک فرهنگی و صلح جهانی را ارتقا دهد و ثابت کند که می‌تواند با تصاویر قوی به این داستان جلوه‌ی بصری دهد. هیچ فرمولی برای تعیین دریافت‌کنندگان گرنت وجود ندارد؛ اما کیفیت داستان پیشنهادی و عکاسی باید در بالاترین سطح باشد. این سازمان همچنین گرنت‌هایی نقدی به دانشجویان اعطا می‌کند تا بتوانند داستان‌هایی تصویری تولید کنند که صلح جهانی و درک فرهنگی را ارتقا دهد.

Ian Parry Scholarship
   Ian Parry Scholarship به جوانان فعال در عکاسی مستند اعطا می‌شود تا بتوانند پروژه‌ای را انتخاب کنند و با آن خود را در جامعه‌ی بین‌المللی عکاسان مطرح سازند. این اسکالرشیپ ۳ هزار پوندی به عکاسان بیست و چهار ساله و پایین‌تر داده می‌شود.

پانوشت‌ها:
۱- گرنت مبلغی است که توسط یک سازمان دولتی یا خصوصی برای انجام یک پروژه به فرد یا گروهی اهدا می‌شود.
۲- اسکالرشیپ در واقع همان بورس است. گرنت و اسکالرشیپ اغلب موارد به جای هم به کار می‌روند، اما از نظر لغوی با هم فرق دارند. گرنت معمولا برای انجام یک پروژه داده می‌شود، در صورتی که اسکالرشیپ می‌تواند تنها یک جایزه مالی باشد.