این مقاله به معرفی و بررسی آثار پانزده عکاس مشهور معاصر برگرفته از سایت phototraces.com ترجمه و به صورت اختصاصی در سایت عکاسی منتشر می‎شود. در ادامه مقدمه و لینک مقاله هر یک از عکاسان ارائه می‎شود.

«هدف نهایی من حفظ مفهوم زندگانی آدمی است، بخشیدن زیبایی و قدرتی که من در آن‌ها می‌بینم. می‌خواهم افراد درون عکس‌هایم فهمیده شوند.» – نن گلدین

«هر کسی نمی‌تواند هنرمند بزرگی شود؛ اما یک هنرمند بزرگ از هرجایی ممکن است بیاید.» – آنتون ایگو (انیمیشن راتاتویی)

در دهه‎های گذشته، رسانه‌ی عکاسی با تکنولوژی‌های نوظهور و قالب‌های جدید، از نو معنا شده و شکل جدیدی به خود گرفته است. شاید مهم‌ترین تغییری که در این خصوص رخ داده است، پیدایش عکاسی رنگی بوده که نزدیکی بیشتری با واقعیت دارد. امروزه با وجود دستکاری‎ها و پیشرفت‌های دیجیتالی تغییرات قابل توجه دیگری را نیز شاهدیم.

عکاسان معاصر اغلب این ابزارها را برای نشان دادن جنبه‌های متفاوتی از سوژه‌ها و ساختارهای تصویری متعارف به کار می‌برند.

منظور از «معاصر» هر آن چیزی است که از ۱۹۷۰ تا امروز اتفاق افتاده است. بنابراین عکاسی معاصر یک ژانر نبوده، بلکه نقطه‌ی عطفی در تاریخ عکاسی است. تقریباً هر عکاسی که در پنجاه و چند سال گذشته مهم و جریان‌ساز بوده است، «عکاس معاصر» خوانده می‌شود. اما داستان فراتر از این است. عکاسان معاصر اغلب به دنیای هنرهای زیبا تعلق دارند و همان طور که از مکاتب هلسینکی و دوسلدورف دیده‌ایم، داشتن یک بیانیه‌ی قاطع به عنوان هنرمند از نکات کلیدی یک هنرمند معاصر است.

پانزده عکاس مشهور معاصر
هنگامی که از فصلی از تاریخ بشری صحبت می‌کنیم، دانستن نام‌های زیر، به خصوص برای تاریخچه عکاسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۱- آندریاس گرسکی Andreas Gursky (متولد ۱۹۵۵)
۲- اَنی لیبُویتْس Annie Leibovitz (متولد ۱۹۴۹)
۳- کریس مک‎کو Chris McCaw (متولد ۱۹۷۱)
۴- سیندی شرمن Cindy Sherman (متولد ۱۹۵۴)
۵- دیدیه ماسار Didier Massard (متولد ۱۹۵۳)
۶- فرانچسکا وودمن Francesca Woodman (1958 – ۱۹۸۱)
۷- گرگوری کرودسن Gregory Crewdson (متولد ۱۹۶۲)
۸- هنریک کرشْتنْز Hendrik Kerstens (متولد ۱۹۵۶)
۹- هیروشی سوگیموتو Hiroshi Sugimoto (متولد ۱۹۴۸)
۱۰- جف وال Jeff Wall (متولد ۱۹۴۶)
۱۱- مایکل ولف Michael Wolf (متولد ۱۹۵۴)
۱۲- نن گلدین Nan Goldin (متولد ۱۹۵۳)
۱۳- فیلیپ-لُرکا دی‌کُرْشا Philip-Lorca diCorcia (متولد ۱۹۵۱)
۱۴- رایان مک گینلی Ryan McGinley (متولد ۱۹۷۷)
۱۵- شیرین نشاط (متولد ۱۹۵۷)

نتیجه‌گیری
تمامی عکس‌هایی که از دهه هفتاد به بعد تهیه شده‌اند را می‌توان «معاصر» در نظرگرفت هرچند تمامی این عکس‌ها را نمی‌توان هنر خواند. اگر به دنبال اکسپرسیونیسم هنری هستید، معنا و مفهومی که عکس‌تان در خود دارد را فراموش نکنید. نوشتن توضیح هنری بهترین راه برای انتقال منظورتان است و برای این کار مثال‌های زیادی تنها با یک کلیک در دسترس شماست.
این لیست پانزده نفره، شامل عکس و عکاس‌های بسیار مهم معاصر بود که می‌توانند الهام‌بخش شما باشند.