۱۳- فیلیپ-لُرکا دی‌کُرْشا Philip-Lorca diCorcia (متولد ۱۹۵۱)

دی‌کُرشا عکاسی است که این روزها عکس‌هایش در هر کتابی پیدا می‌شود. او در مدرسه‌ی موزه‌ی هنرهای زیبا درس خوانده و امروز در نیویورک زندگی می‌کند و در دانشگاه یِیل، نیوهیون، ایالت کنِتیکت درس می‌دهد.

عکس‌های او معمولاً میان واقعیت و خیال قرار دارند. او مردم واقعی و مکان‌های واقعی را با چینشی غیرواقعی و غیرمنطقی کنار یکدیگر قرار می‌دهد. عکس‌هایش به علت جزئیات دقیق و چینش ظریف صحنه‌ها، تئاتری به نظر می‌رسند. کارهایش همچنین شکلی سینمایی دارند و مانند سیندی شرمن، عکس‌های دی‌کُرشا مفهومی فراتر از تصویر دارند که بر عهده‌ی تماشاگر است تا آن را دریابد.

به گفته وبسایت هنری MoMA: زمانی که جان سارکوفسکی، رییس قبلی دپارتمان عکاسی MoMA، در برگزاری دوباره‌ی نمایشگاه «عکاسی نو» در سال ۱۹۸۶، عکس‌های دی‌کُرشا را نیز قرار داد، درباره‌ی کارهای او این گونه نوشت: «فیلیپ-لُرکا دی‌کُرشا ما را درگیر داستان‌هایی می‌کند که اطلاعاتی دارند که منتظر دیدن آنها هستیم.» عکس‌های دی‌کُرشا به این علت موفق بوده‌اند که قصد دارند بیشتر نشان داده و کمتر حرف بزنند.

رویکرد سینمایی که او در عکس‌هایش دارد، چنان واضح است که در بسیاری از مواقع با گرگوری کرودسن مقایسه می‌شود. می‌توانید برخی از این تصاویر شگفت انگیز را در وبسایت artnet ببینید.

کتاب‌های فیلیپ لرکا دی‌کرشا در آمازون:
Philip-Lorca diCorcia – 2003
Hustlers – 2013