Dale Adams از آتش‌نشانی ایدن هیلز کانتری (فیس‌بوک)، لُبِتال، استرالیا، ۲۰۱۹
یک آتش‌نشان در کنار یک خرس کوالا در حال نگاه کردن به آتش‌سوزی هستند. Dale Adams از نیروهای آتش‌نشانی ایدن هیلز کانتری در استرالیا این عکس را از همکارش گرفته است. او به خبرگزاری گاردین گفته است که کوالاها معمولاً در چنین شرایطی بیرون می‌آیند و دنبال آتش‌نشان‌ها می‌گردند. «پشت ما تعدادی از خانه‌ها در معرض خطر قرار داشتند بنابراین سعی داشتیم از پیش‌روی آتش به سمت آنجا جلوگیری کنیم. آنها برای درخواست کمک از بوته‌ها بیرون آمدند.» به کوالاها آب داده شد و سپس آنها را به مکانی امن انتقال دادند.

در سال ۲۰۱۹ نیز مانند سال‌های گذشته در سرتاسر جهان شاهد حوادث غیرمترقبه و گاه عجیب بودیم. دوربین عکاسان با ثبت این رخدادها برخی از به‌یادماندنی‌ترین تصاویر سال ۲۰۱۹ را شکل داده‌اند. بسیاری از رسانه‌ها در جهان توجه خود را روی تغییرات اقلیمی ناشی از گرم شدن زمین معطوف کردند که شماری از عکس‌های مرتبط با این موضوع را نیز خواهیم دید.

در این بخش از عکس‌های برگزیده سال ۲۰۱۹ در رسانه‌های جهان، با عکس‌هایی از حوادث، بلایای طبیعی و بحران اقلیمی همراه می‌شویم.

Veronique de Viguerie از گتی ایمیجز. آتش‌سوزی کلیسای نتره‌دام در پاریس ، ۱۵ آوریل ۲۰۱۹
پیش از وقوع این حادثه، شهر پاریس ماه‌ها در آتش و دود معترضان جلیقه‌زرد بود. معترضان خشمگین از برنامه‌های امانوئل مکرون ویترین مغازه‌ها و دستگاه‌های خودپرداز را شکستند. اما این دود و آتش گویا به این شهرِ آزرده حس وحدت داد. طولی نکشید که همه در پی ساختن دوباره‌ی این کلیسا برآمدند.

John Minchillo از اسوشیتد پرس. سلینا، اُهایو، آمریکا، ۲۹ می ۲۰۱۹
سقف پخش‌شده‌ی یک خانه‌ی ویران‌شده در پی حادثه‌ی گردباد شب ۲۸ می در اُهایو، آمریکا.

Victor Moriyama از نیویورک تایمز. برزیل، ۸ سپتامبر ۲۰۱۹
آتش‌سوزی جنگل‌های استوایی آمازون در نزدیکی شهر Porto Velho در برزیل.

Etienne Laurent از EPA-EFE و Shutterstock. کلیفرنیا، آمریکا، ۱ نوامبر ۲۰۱۹
یک آتش‌نشان در حال مهار آتش‌سوزی ماریا در تپه‌های حوالی Ventura در کلیفرنیا، آمریکا.

Daniele Volpe از نیویورک تایمز. ترژر کِی، باهاما، ۴ سپتامبر ۲۰۱۹
خانه‌ی Stafford Symonette پس از طوفان دُریان.

Loren Elliott از رویترز. طوفان دُریان، باهاما، سپتامبر ۲۰۱۹
یک خانه‌ی مخروبه پس از طوفان دُریان در Marsh Harbour، Great Abaco، باهاما. حداقل ۴۳ نفر کشته و بسیار بیشتر از این تعداد روزها پس از وقوع این طوفان ناپدید شدند.

Franck Robichon از EPA و Shutterstock. میهاما، ژاپن، ۱۲ اکتبر ۲۰۱۹
طوفان هاگیبیس، از قوی‌ترین طوفان‌های دهه‌های اخیر ژاپن، موج‌های عظیمی به سواحل آورد و با تندبادهای شدید و باران سیل‌آسا ده‌ها نفر را به کشتن داد.

Yasuyoshi Chiba از گتی ایمیجز. موزامبیک، مارس ۲۰۱۹
مردم درون پناهگاه در Buzi موزامبیک در ماه مارس، پس از وقوع طوفان Idai در جنوب شرقی آفریقا. ده روز پس از وقوع این طوفان، تنها در موزامبیک ۴۴۶ نفر تلف شدند. حدود یک ماه بعد، موزامبیک با طوفان سهمگین دیگری با نام کِنِت مواجه شد.

Mike Hutchings از رویترز. موزامبیک پس از طوفان کِنِت، ۱ می ۲۰۱۹
این عکس هوایی خانه‌های مخروبه در Pemba موزامبیک را نشان می‌دهد که با طوفان کِنِت ویران شده‌اند. طی پنج هفته، کنت دومین قوی‌ترین طوفان‌ها در جنوب شرق آفریقا بود.

Nicoli Filippo Rosso از بلومبرگ. سد Hidroituango، کلمبیا، ۲۰۱۹
در کلمبیا، در اثر ریزش کوه شکافی در سد برقابی Hidroituango شکل گرفت که سیل ویرانگری را ایجاد کرد. در هفتم ژوئن تعمیرات سد در دست انجام بود و کارگاه‌های موقتی در پهنای دیواره‌ی سد ظاهر شدند.

Nirmal Purja از Project Possible. قله‌ی اورست، ۲۲ می ۲۰۱۹
این عکس ترافیک شدید صف کوهنوردان برای ایستادن بر قله‌ی اورست را نشان می‌دهد. در اثر گیر افتادن جمعیت در صف منتهی به بلندترین نقطه‌ی روی زمین، دو کوهنورد جان خود را از دست دادند.

حسن شیروانی از EPA-EFE و Shutterstock. سقوط هواپیما، حوالی کرج، ۱۴ ژانویه ۲۰۱۹
یک هواپیمای باربری محموله‌ی گوشت به‌هنگام فرود در نزدیکی فرودگاه فتح در حوالی کرج سقوط کرده است. بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، در این حادثه ۱۵ نفر جان خود را از دست دادند.

Adam Ferguson از تایم. استرالیا
کشاورزان و فرزندان‌شان در کریسمس در Come by Chance استرالیا در اواخر سال ۲۰۱۸ گرد هم آمده‌اند. استرالیا در اثر تغییرات اقلیمی دچار آب‌وهوای نامتعارفی شده است.

Irina Yarinskaya از Zapolyarnaya Pravda و AFP و گتی ایمیجز. روسیه، ژوئن ۲۰۱۹
یک خرس قطبی سرگردان در حال قدم زدن در جاده‌ای در حوالی شهر صنعتی Norilsk در روسیه. گفته شده که این خرس گرسنه صدها مایل از سکونتگاه طبیعی‌اش دور شده است.

Marco Bertorello از AFP و گتی ایمیجز. ونیز، ایتالیا، ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹
این عکس در اتاقی در هتل گریتی پالاس طی سیل ونیز گرفته شده است.

Steffen M. Olsen از Danmarks Meteorologiske Institute و اسوشیتد پرس، گرینلند، ۱۳ ژوئن ۲۰۱۹
سگ‌ها در حال کشیدن سورتمه روی یخ‌های ذوب‌شده در شمال غربی گرینلند هستند. زمان ذوب یخ‌ها در گرینلند معمولاً از اواخر ماه می شروع می‌شود. اما امسال از اوایل این ماه شروع شد.

برای دیدن سایر عکس‌های برگزیده سال ۲۰۱۹ در رسانه‌های جهان به اینجا رجوع کنید.