شرکت آمریکایی اپل به تازگی از برخی محصولات جدید خود از جمله iPhone 6s و  6s Plus با امکاناتی بهتر برای عکاسی و فیلمبرداری رونمایی کرد.

  بر اساس اعلام شرکت اپل فروش عمومی این محصولات از نیمه اول مهرماه ۹۴ آغاز خواهد شد. کیفیت دوربین اصلی آی‌فون‌های جدید به جای ۸ مگاپیکسل به ۱۲ مگاپیکسل ارتقا یافته و شرکت اپل معتقد است با بهبود سیستم پردازشگر این گوشی‌ها توانسته مانع افزایش نویز تصویر در اثر افزایش پیکسل شود.
 
 همچنین با بهره‌گیری از یک سیستم ایزوله جدید، امکان نشت نوری در فتوسل‌های مجاور هم به شدت کاهش یافته است و قطعا موجب عکس‌هایی با کیفیت نوری بهتر خواهد شد. گفتنی‌ست مدل  6s Plus برای عکاسی در نور کم به لرزشگیر هم مجهز است ولی iPhone 6s از چنین امکانی برخوردار نیست.   تعداد سلول‌های نوری سنسورهای این دو مدل آیفون برای مد فوکوس تشخیص فاز به ۵۰ درصد افزایش یافته و اکنون نیمی از سلول‌های نوری سنسور قادر به انجام فوکوس به شیوه تشخیص فاز هستند. 
 
 در این دو مدل جدید گوشی هوشمند اپل از فناوری ۳D Touch استفاده شده و طبق اعلام مسئولین اپل، این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد که با وار کردن فشار بیشتر روی صفحه آی‌فون فرامین را سریع‌تر اجرا کنند. از جمله مزایای کاربرد این فناوری افزایش سرعت پیش‌نمایش عکس‌ها و همچنین آماده شدن سریعتر گوشی برای ثبت عکس سلفی است.
 
 همچنین فناوری ۳D Touch امکان جدیدی به نام «عکس زنده» را هم به گوشی‌های آیفون اضافه کره است. به این صورت که با استفاده از این فناوری گوشی خود به خود ۱.۵ ثانیه قبل و بعد از گرفته شدن یک عکس می‌تواند ویدئوی کوتاهی از صحنه عکاسی ضبط کند که به گفته طراحان شرکت اپل، دیدن این ویدئوهای کوتاه درک بهتری از صحنه عکاسی شده به کاربر خواهد داد.


  کیفیت دوربین جلویی این دو مدل گوشی هوشمند هم به ۵ مگاپیکسل افزایش یافته است. برای عکاسی در نور کم هم امکان استفاده بهتر از نور صفحه گوشی که پیش از این در مدل‌هایی از موتورولا و LG G4 استفاده شده و بسیار مورد استقبال بوده در این دو مدل آیفون هم فراهم شده است. در این حالت نور صفحه نمایش تا سه برابر بیشتر می‌شود تا به خصوص برای عکس‌های سلفی در فضاهای کم نور دوربین ثبت بهتری داشته باشد. همچنین نور و رنگ صفحه نمایش می‌تواند به سرعت خود را با نوع منبع نور محیط هماهنگ کند. 
 
  این دو مدل گوشی هوشمند جدید اپا می‌توانند با پانوراماهایی با دقت ۶۳ مگاپیکسل هم ثبت کنند که پیش از این ممکن نبود. همچنین به دلیل بهبود کیفین نورسنجی و محدوده دینامیکی دوربین تطابق بیشتری با تغییر ناگهانی نور در صحنه‌های مربوط به عکاسی پانوراما خواهد داشت.  
 
 در عین حال قابلیت ضبط ویدئوی آی‌فون‌های جدید، ۴K یا به عبارتی چهار برابر دوربین‌های فیلمبرداری با کیفیت تصویری p1080 است. 
 
گذشته از گوشی‌های هوشمند، شرکت اپل اعلام کرده که سیستم عامل ساعت‌های محصول خود را ارتقا داده و سیستم عامل تازه اپل واچ، Watch OS 2 امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های ساخت برنامه‌نویسان دیگر را بدون نیاز به هم‌خوان شدن با گوشی آیفون فراهم می‌کند.

  علاوه بر سرعت بیشتر، اپلیکیشن‌های تولیدی شرکت‌های دیگر هم می‌توانند روی این ساعت‌ها ویدئو پخش کنند و به میکروفون و حسگرهای ساعت نیز دسترسی داشته باشند.

 شرکت دوربین‌سازی GoPro از این فرصت استفاده کرده و به کاربرانش امکان داده که بتوانند تصاویر زنده دوربین‌هایشان را به طور همزمان روی ساعت اپل هم تماشا کنند.

منبع: dpreview