در روزهای آغازین انقلاب، عکاسی خبری و مطبوعاتی مانند امروز نبود و تعداد معدودی عکاس در این شاخه مشغول به فعالیت بودند در این میان جوانی به نام کاوه کاظمی فارغ التحصیل رشته عکاسی از انگلستان همزمان با وقایع انقلاب به ایران آمد. کاظمی از همان آغاز با عکاسی خبری – مطبوعاتی و همکاری با آژانس های خارجی کار خود را آغاز کرد و از انقلاب، جنگ، و تحولات سیاسی و اجتماعی ایران، و در برهه های حساس در کشورهای لبنان (جنگ داخلی۱۹۸۶)، نیکاراگوا، کوبا، ایرلند، عراق (جنگ خلیج فارس ۱۹۹۱) و … به عکاسی پرداخت. کاوه کاظمی که در روزهای آغازین انقلاب عکاسی خبری را دنبال می کرد بعدها با دنبال کردن سوژه های مختلف اجتماعی عکاسی مطبوعاتی را به عنوان شاخه اصلی فعالیت خود برگزید. وی در سال ۱۳۶۳ به پاریس عزیمت کرد و آنجا را به مدت ۴ سال مقر کاری خود قرار داد و در سال ۱۳۶۷ به دلیل شرایط حساس جنگ و تحولات اجتماعی مجددا" به ایران بازگشت و از آن زمان منطقه خاورمیانه را پوشش داده است.

کاوه کاظمی اگر چه همیشه در سکوت به کار خود پرداخته ولی از آن دسته عکاسان ایرانی است که در غرب به جزء عکس های ایران به خاطر فعالیت در سایر کشورها نیز شناخته شده است. عکس های او در معتبرترین مجلات و روزنامه های جهان مانند: ژئو، تایم، نیوزویک، نیویورک تایمز، اشترن، پاری ماچ، فیگارو، اشپیگل و … به چاپ رسیده است. از آخرین مجموعه های مورد توجه وی می توان به زرتشتیان – دراویش کردستان – ایل قشقائی و … اشاره کرد. کاوه کاظمی چند سالی است که در زمان فراغت به تدریس عکاسی مطبوعاتی به دانشجویان رشته عکاسی در دانشگاه آزاد می پردازد.

یکی از عکس های جنگ ایران و عراق وی که در روزهای آغازین گرفته شده بود جزء آثار کلاسیک جنگ در دنیا شناخته شده است و در ایران مورد توجه مطبوعات واقع شد و بر روی جلد کتاب "آئینه جنگ" به چاپ رسید. این عکس که توسط آژانس گاما " سرباز گریان " نام گذاری شد به عنوان عکس برگزیده پانزدهمین سالگرد تاسیس این موسسه در گالری FNAC به نمایش در آمد و در کتاب " MOIS DE LA PHOTO" نیز منتشر شد.

kaveh2.jpg

عکس سرباز گریان در سال ۱۹۸۱ از آثار منتخب ورلد پرس فتو شناخته شد و بعد ها در برگزیده آثار ۳۰ و ۳۵ و ۴۵ سال ورلد پرس فتو قرار گرفت.
سایت کاوه کاظمی نمایشگر فعالیت های وی از سال ۱۳۵۷ تاکنون است .