mosabeghe_ghatar.jpg

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز اولین مسابقه عکس "سفر با قطار" پنجشنبه ۱۲ دی ۸۷ در خانه هنرمندان برگزار شد و از برگزیدگان این جشنواره تجلیل به عمل آمد.
در مراسم اهدای جوایز برگزیدگان، در بخش آماتوری هیات داوران، با تقدیر از عزت الله قربانی آهو دشتی نفرات برتر را بدین شرح اعلام کرد: علی اصغر کلانتر نفر اول، حامد صادقی نفر دوم و امید عبداللهی نفر سوم
همچنین در بخش حرفه‌ای با تجلیل از امید وهاب زاده و محمد تاجیک نفرات برتر به شرح زیر اعلام شدند: سروش موسوی سپهر نفر اول، ویدا مسگرانی نفر دوم و بهنام صدیقی نفر سوم
در این مراسم مهندس محمود جعفری، مدیر عامل شرکت قطارهای مسافری رجاء با اشاره به ماندگاری هنر در جامعه گفت : آثار هنری می‌توانند در وجود انسان آثار عمیقی ایجاد کنند که ماندگار باشد به همین منظور ما نیز در شرکت رجا تصمیم گرفتیم تا برای نشان دادن جایگاه قطار، امنیت قطار، راحتی سفر با قطار و تاثیر شبکه ریلی کشور در توسعه اقتصادی کشور از هنر عکاسی کمک بگیریم. ما سعی داریم تا سفر با قطار را تبدیل به فرهنگ کنیم. در این راه اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس کردیم تا هم مردم و هم مسوولان هر چه بیشتر کارایی‌ها و تاثیرات مثبت سفر با قطار آشنا شوند.امیدوارم این جشنواره در سال‌های آینده هم تداوم یابد و ما هم بتوانیم استفاده از قطار در کشور را توسعه دهیم.

علی اکبر روح نواز دبیر نخستین جشنواره عکس "سفر با قطار" نیز درباره برگزاری جشنواره گفت : هیات محترم داوران (آقایان حسن سربخشیان، پیمان هوشمندزاده و مجید سعیدی) حدود ۱۰ ساعت جلسات ممیزی و بحث و بررسی و بازبینی آثار رسیده به جشنواره را انجام دادند که در نهایت ۱۲۴ عکس را برای بخش نمایشگاه برگزیدند.
گفتنی است از این تعداد مجموعا ۸۸ قطعه عکس در بخش حرفه‌ای و ۳۶ قطعه عکس در بخش غیر حرفه‌ای به عنوان عکس‌های راه یافته در بخش نهایی مسابقه بودند. همچنین هیات داوران نفرات اول تا سوم هر دو حوزه حرفه ای وغیر حرفه ای برای دریافت جایزه مسابقه را انتخاب و دو نفر در بخش حرفه ای و یک نفر در بخش غیر حرفه ای را نیز شایسته تقدیر ویژه دانستند.

حسن سربخشیان یکی از داوران جشنواره عکس "سفر با قطار" نیز بیانیه هیات داوران را قرائت کرد: با آگاهی از پتانسیل بالای جامعه عکاسی ایران در به تصویر کشیدن موضوعات مختلف برای کمک به بخش‌های صنعتی و اجتماعی جامعه توجه هر چه بیشتر شرکت کنندگان را به پیگیری تمامی جوانب مربوط به موضوع قطار را خواستار است. همچنین از شرکت قطارهای مسافری رجا در خواست دارد تا امکان بیشتری جهت عکاسی از موضوع را در اختیار عکاسان قرار دهد.