900820_9.jpg

جمعه بیستم آبان ۹۰ نمایشگاه آثار سمیرا علیخانزاده با عنوان «روبه رو» در گالری اثر افتتاح می‌شود.
علیخانزاده در این نمایشگاه ۱۰ اثر که تلفیقی از عکس و آینه و آکرولیک بر روی فیبر یا پلکسی گلاس است را به نمایش گذاشته است.
سمیرا علیخانزاده متولد ۱۳۴۶، تهران، فوق لیسانس نقاشی از دانشگاه آزاد تهران دارد و این نمایشگاه ششم انفرادی اوست. وی در ده‌ها نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی شرکت داشته و آثارش در چندین نمایشگاه معتبر بین المللی به نمایش در آمده است. آثار سمیرا علیخانزاده مورد توجه کلکسیونر‌ها و موزه‌های آثار هنری قرار گرفته است.

 «چهره‌های گذشته‌ام را با خود حمل می‌کنم هم جون درختی که حلقه‌های سال‌هایش را.
حاصل جمع آن‌ها یعنی «من».
من همهٔ چهره‌هایم را ادراک می‌کنم.
توماس ترانسترومر
آلبوم‌های قدیمی عکس‌های خانوادگی همیشه تخیلم را بر می‌انگیزند. مرا به روزگاری می‌برند که زمانی «روزگ‌تر نو» بود. حالا؟
مدت هاست با این عکس ها- چهره‌ها – مشغولم. بعضی‌هایشان را می‌شناسم، بیشترشان را نه. اما با چشم‌ها و نگاه‌های همه‌شان گفتگو می‌کنم، به زبان دیدار و تصویر، با بازی دیدن و ندیدن، دیده شدن و دیده نشدن، مثل بودن و نبودن.
آینه‌ها کمک کردند تا من و آن‌ها به دنیای یکدیگر وارد شویم. دید و بازدیدی از پس سالیان با آنان و با خود. با آینه‌های برجسته اما گم می‌شوم در برابرشان می‌ایستم و خودم را نمی‌یابم. مثل حضور در تالارهای اینه کاری شده قدیمی و گم شدن لابلای هزاران بازتاب تصاویر. گاهی خوب که به آینه‌ای نگاه می‌کنم، خاطره تصویر چهره زنی زیبا را روی آن تشخیص می‌دهم که هنوز به تمامی رنگ نباخته است.
هربار فکر می‌کنم این آخرین سفرم با آینه‌ها و چهره هاست. اما همچنان از دیدن عکس‌های خانوادگی آلبوم‌های قدیمی و خیره شدن در آینه‌ها لذت می‌برم. رو به روی یکدیگر می‌ایستیم و در سکوت با هم گفتگو می‌کنیم.»

سمیرا علیخانزاده- آبان ۱۳۹۰

نمایشگاه تا ۹ آذر از ساعت ۱۱ تا ۲۰ ادامه دارد. گالری جمعه ۲۷ آبان و ۴ آذر تعطیل است.
گالری اثر: خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبروی خانه هنرمندان، شماره ۱۶