London_2012

    گالری ملی پرتره در لندن، که یکی از معتبرترین مراکز هنری اروپاست و بطور تخصصی به شاخه‌هایی از هنرهای تصویری می‌پردازد که با گرایش پرتره خلق شده‌اند، با حمایت مالی شرکت بین‌المللی حقوقی «Taylor Wessing» باز هم میزبان یک مسابقه عکس پرتره‌ دیگر خواهد بود. این گالری تخصصی پرتره از سال ۱۸۵۶ تاسیس شده است و از اعتبار بسیار زیادی در عرصه‌ی هنرهای تجسمی در اروپا برخوردار است بطوری که نمایش اثر هنرمندان در آن یکی از نقاط عطف دوران حرفه‌ایشان محسوب می‌شود.

شرایط فراخوان منتشرشده برای شرکت عکاسان در این رقابت بین‌المللی به این شرح است: 
– شرکت تمام عکاسان از سراسر جهان که از تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۸۹ و پس از آن سنشان ۱۸ سال تمام یا بیشتر بوده مجاز است.
– عکاسانی که در دوره‌های پیشین این مسابقه از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ برنده‌ی جایزه شده باشند به علاوه‌ی کارکنان گالری ملی پرتره و نهاد حامی مالی مسابقه حق شرکت در دوره‌ی کنونی را ندارند.
– شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید عکس‌هایی با گرایش پرتره ارسال نمایند. پرتره در معنای عام آن شامل عکسی می‌شود که هدف از آن نشان دادن خصوصیات فیزیکی و هویتی یک انسان است و شامل انواع مختلفی چون پرتره‌هایی با زاویه‌ی بسته یا باز می‌گردد و می‌تواند علاوه بر سوژه‌ی انسانی دربرگیرنده‌ی عناصر غیرجانداری از محیط زندگی و کار او نیز باشد. 
– عکس‌های ارسالی می‌توانند رنگی یا سیاه و سفید باشند و محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد.
هر عکاس می‌تواند حداکثر ۶ فریم به در قالب تک عکس یا مجموعه عکس برای این مسابقه ارسال نماید.   
– عکس‌های ارسالی باید پس از تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۸۹ گرفته شده باشند و در صورت لزوم عکاسان باید توانایی اثبات گرفته شدن عکس‌هایشان در پس از تاریخ یادشده را داشته باشند. عکس‌هایی که پیش از این تاریخ ثبت شده باشند امکان شرکت در فراخوان این دوره را ندارند.
– عکاسان شرکت‌کننده باید به ازای هر فریم ارسالی خود مبلغ ۲۴ پوند به عنوان حق شرکت پرداخت کنند. 
– عکاسانی که مایل به دریافت کاتالوگ نفیس مسابقه، که شامل تمام عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه خواهد بود، هستند باید مبلغ ۱۰ پوند علاوه بر مبلغ حق شرکت بپردازند. به عنوان مثال عکاسی که با ۲ عکس در مسابقه شرکت می‌کند و خواستار دریافت کاتالوگ مسابقه هم هست باید در مجموع ۵۸ پوند به عنوان حق شرکت بپردازد. این عکاسان باید پس از پرداخت وجه مورد نظر در فرم مربوطه در قسمت مربوط به کاتالوگ تمایل خود را برای دریافت آن اعلام نمایند.  
– علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را برای شرکت در این مسابقه به دو صورت آن‌لاین یا پستی ارسال نمایند. کسانی که مایل به ارسال عکس‌هایشان به صورت آن‌لاین هستند باید هزینه‌ی شرکت در مسابقه و دریافت کاتالوگ (در صورت تمایل) را به صورت اینترنتی با کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت نمایند.
– با استعلام صورت گرفته توسط سایت «عکاسی» از برگزارکنندگان این مسابقه، به دلیل مشکلات پرداخت آن‌لاین و  عدم امکان استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی برای بسیاری از عکاسان ایرانی، این امکان وجود دارد که عکاسان ایرانی به صورت پستی در این مسابقه شرکت کنند و هزینه‌ی شرکت را همراه با عکس‌هایشان به صورت نقدی برای دبیرخانه ارسال نمایند.
– آخرین مهلت شرکت در این مسابقه به صورت آن‌لاین ۱۹ تیرماه و به صورت پستی ۱۳ مردادماه سالجاری تعیین شده است و این زمان به هیچ وجه تمدید نمی‌شود. 
عکاسانی که به صورت پستی در این مسابقه شرکت می‌کنند لازم است به این نکته توجه داشته باشند که دبیرخانه تنها در فاصله‌ی زمانی ۲ تا ۱۳ مردادماه سالجاری پذیرای عکس‌های ارسالی آنها خواهد بود لذا عکاسان باید طوری بسته‌های محتوی عکس‌ها، هزینه‌ی شرکت و فرم مسابقه را ارسال نمایند که در این بازه‌ی زمانی به دست دبیرخانه برسد.
تمام عکاسان شرکت‌کننده در این مسابقه، صرف‌نظر از پذیرفته شدن یا نشدن آثارشان برای نمایشگاه، در روز ۳۱ مردادماه از طریق ایمیل از نتیجه داوری در مورد عکس‌هایشان آگاه خواهند شد. اگر هر یک از شرکت‌کنندگان در این روز ایمیلی از سوی برگزارکنندگان دریافت نکردند می‌توانند شخصا با دبیرخانه تماس بگیرند.
عکاسانی که به صورت پستی در این مسابقه شرکت می‌کنند لازم است عکس‌های خود را به صورت چاپ شده برای دبیرخانه ارسال نمایند. عکس‌های باید بدون قاب یا پاسپارتو و به صورت چاپ بر روی کاغذ عکس در اندازه‌ی حداقل ۲۹۷×۴۲۰ میلی‌متر (سایز کاغذ A3) و حداکثر ۷۶۰×۱۰۱۵ میلی‌متر ارائه شوند.
– هر عکاس موظف است پشت هر یک از عکس‌های ارسالی خود نام و نام‌خانوادگی، آدرس پستی، تلفن، آدرس ایمیل و عنوان عکس را به زبان انگلیسی بنویسد. اگر عکس مورد نظر بخشی از یک مجموعه‌ی عکس است لازم است حتما ترتیب نمایش آن را هم در مجموعه مشخص نمایید.
– عکاسانی که به صورت پستی در این مسابقه شرکت می‌کنند توجه داشته باشند که مسئولیت هرگونه مشکلی در ارسال عکس‌ها و وجه نقد ارسالی تنها برعهده‌ی خودشان است و در صورت هرگونه آسیب‌دیدگی یا مفقود شدن عکس‌ها یا وجه نقد دبیرخانه هیچگونه مسئولیتی نمی‌پذیرد. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه پیشامد احتمالی توصیه می‌شود تنها از شرکت‌های معتبر پستی برای ارسال بسته‌های خود استفاده کنید.
عکاسانی که تمایل دارند به صورت آن‌لاین در این مسابقه شرکت کنند می‌توانند به اینجا مراجعه نمایند. عکاسانی هم، که به دلیل مشکل پرداخت آن‌لاین هزینه‌ی شرکت، تمایل به شرکت به صورت پستی دارند می‌توانند متن کامل فراخوان و فرم شرکت در این مسابقه را از اینجا دریافت نمایند. 
– عکاسان ایرانی که هزینه‌ی شرکت در مسابقه را به صورت نقدی و همراه با عکس‌هایشان با پست ارسال می‌کنند پس از تکمیل اطلاعات فرم فراخوان در قسمت حاشیه‌ی خالی بالا یا پایین فرم با خط خوانا و درشت بنویسند «Iranian photographer: Cash Payment».
– شرکت در این مسابقه به معنی پذیرش تمام قوانین مندرج در فراخوان است و عکاسان تایید می‌کنند که تمام حقوق چاپ و نشر آثار ارسالیشان تنها در اختیار خودشان است و در صورت نمایش آن آثار توسط گالری ملی پرتره‌ی بریتانیا شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به آن اعتراضی نخواهد کرد.
– گالری ملی پرتره‌ی بریتانیا حق دارد از عکس‌های منتخب برای نمایشگاه این دوره در هرگونه تبلیغات و انتشارات خود (با ذکر نام عکاس) استفاده نماید. همچنین هرگاه شخص یا نهادی خواستار خرید هر یک از عکس‌های راه‌یافته به نمایشگاه بود این گالری با هماهنگی شخص عکاس و پرداخت سهم او می‌تواند عکس را به فروش برساند.  
نمایشگاه عکس های برگزیده‌ی این فراخوان از تاریخ ۱۸ آبان تا ۲۹ بهمن‌ماه امسال در محل گالری اصلی این نهاد فرهنگی در لندن در معرض بازدید عموم قرار خواهد گرفت و احتمالا با انجام هماهنگی‌های لازم در برخی موزه‌های و گالری‌های معتر در سایر شهرهای اروپا و جهان هم به نمایش درخواهند آمد.
– جایزه‌ی عکاس برگزیده‌ی این دوره مبلغ ۱۲ هزار پوند وجه نقد به همراه یک دیپلم افتخار خواهد بود که در لندن به او اهدا خواهد شد. همچنین هیات داوران می‌تواند از بین عکاسان زیر ۳۰ سال نیز یک نفر را به عنوان برنده‌ی یک جایزه‌ی ۴ هزار پوندی معرفی نماید. 
– اگر به صورت پستی در این مسابقه شرکت می‌کنید عکس‌ها، فرم و هزینه‌ی شرکت را پیش از اتمام مهلت اعلام شده به این آدرس بفرستید:

Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2012
National Portrait Gallery
St Martin’s Place
London WC2H 0HE, the UK

عکاسانی که به صورت پستی در مسابقه شرکت می‌کنند و خواستار بازگرداندن عکس‌هایشان در صورت پذیرفته نشدن هستند باید همراه عکس‌ها و مدارک خود یک پاکت اضافی پستی برای بازگرداندن عکس‌ها و مدارک ارسالی که آدرس، تلفن و مشخصاتشان روی آن نوشته شده باشد همراه عکس‌ها ارسال نمایند. هزینه‌ی تمبر برای بازگشت بسته‌ی عکس‌ها نیز باید پرداخت شده باشد. در غیر اینصورت عکس‌های پذیرفته نشده بازگردانده نخواهند شد و پس از داوری معدوم می‌شوند.

پارسال در دوره‌ی گذشته‌ی این جایزه ۶۰ عکس برگزیده در طول برگزاری نمایشگاه حدود ۷۵ هزار نفر بازدیدکننده را به خود جذب کردند. علاوه بر کمیت بالا اهمیت دیگر این قضیه از آنجاست که با توجه به اعتبار بالای این نهاد فرهنگی در هنر بریتانیا و اروپا بسیاری از گالری‌داران، خریداران و مجموعه‌داران آثار هنری، گردآورندگان نمایشگاه‌های بین‌المللی، استادان و دانشجویان هنرهای تجسمی و حرفه‌ای‌های دنیای هنر معمولا بازدیدکنندگان ثابت نمایشگاه‌های آن هستند و لذا نمایش هر اثر هنری در آن می‌تواند راهگشای آن اثر به دنیای حرفه‌ای‌تر و بازار حراج‌های هنری هم تلقی گردد.