دوشنبه ۲۵ آذرماه ۹۲ یکصد و ‌نود و چهارمین نمایشگاه موزه‌ی عکسخانه‌‌ی شهر با عنوان «بزرگداشت هشتادمین سالگرد درگذشت آنتوان سوریوگین» به مناسبت روز عکس تاریخی با نمایش آثاری از مجموعه‌ی مهرداد اسکویی گشایش می‌یابد.

این نمایشگاه، که شامل بخش کوچکی از پرتره‌هایی است که توسط سوریوگین عکاسی شده‌اند، از مجموعه‌ی شخصی مهرداد اسکویی برگزیده شده و ششمین نمایشگاهی است که در چند سال اخیر وی از کارت‌پستال‌ها و عکس‌های تاریخی ایران برپا می‌کند.

 آنتوان سوریوگین معروف به آنتوان‌خان در سال ۱۲۱۹خورشیدی (۱۲۵۶ قمری – ۱۸۴۰ میلادی) از پدر و مادری گرجی‌تبار ساکن سفارت روسیه در تهران متولد شد. او سال‌های نخستین عمرش را همراه با خانواده در همین شهر گذراند. پدرش واسیلی سوریوگین شرق‌شناس و دیپلمات سفارت روسیه‌ی تزاری در تهران بود و به دلیل مرگ او در پی حادثه‌ای، خانواده‌ی آنتوان‌خان راهی گرجستان شدند. او در جوانی به همراه برادرانش امانوئل و کولیا نزد عکاس معروف روسی، دیمیتری ایوانویچ یرماکوف در تفلیس عکاسی آموخت و در سال ۱۲۸۷ قمری (۱۸۷۰ میلادی) به همراه برادرانش به ایران بازگشت و در تبریز ساکن شد و عکاسخانه‌ی خود را در آن شهر دایر کرد. این عکاسخانه شهرتی برایش در پی داشت و بواسطه‌ی آن توانست به دربخانه‌ی مظفرالدین میرزا، ولیعهد وقت ایران، راه یافته و جزء عکاسان سرکاری شود و از ولیعهد لقب «خانی» دریافت کند. آنتوان‌خان همراه با مظفرالدین شاه [یا کمی پیش از او] رهسپار تهران شد و در خیابان علاءالدوله (فردوسی فعلی) جنب در شرقی میدان مشق، عکاسخانه‌ی خود را دایر کرد و در مدت کوتاهی میان مردم تهران به شهرت رسید. 

  مهرداد اسکویی متولد ۱۳۴۸ در تهران، مستندساز، عکاس و پژوهشگر ایرانی و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما از دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر است. وی جزو هیئت موسس «موسسه‌ی انسان‌شناسی و فرهنگ است و در سال ۲۰۱۰ موفق به کسب عنوان چهره‌ی فرهنگی سال جهان از سوی نهاد فرهنگی «پرنس کلاوس» شد و در سال ۱۳۸۹ انجمن مستندسازان سینمای ایران جایزه‌ی بزرگداشت خود را در جشن خانه‌ی سینما به پاس یک عمر فعالیت مستندسازی به وی اهدا کرد. او در بیش از هشتاد جشنواره‌ی فیلم و عکس سراسری عضو گروه داوری بوده و رئیس کمیته‌ی کارت پستال‌های تاریخی و عضو کمیته‌ی عکس‌های تاریخی انجمن مجموعه‌داران ایران  است. فعالیت به عنوان سفیر فرهنگی بخش انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (UCHA) و کسب جوایزی چون تندیس جشنواره‌ی ایدفا هلند، تندیس بهترین فیلم جشنواره‌‌ی هات‌داکس کانادا، تندیس اژدهای طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ی کراکو لهستان، جایزه‌ی بهترین مستند بخش افق‌های جشنواره‌ی مونیخ، جایزه‌ی بزرگ جشنواره‌ی مستند مونترال، جایزه‌ی ویژه‌ی جشنواره‌ی مدیاویو مجارستان، جایزه‌ی جشنواره اسگل فرانسه، جایزه‌ی بزرگ جشنواره مارماداک ایتالیا، جایزه بزرگ جشنواره‌ی اوری فرانسه و جایزه‌ی بهترین مستند جشنواره‌ی ولادرو مکزیک را نیز به دست آورده است.

افتتاحیه: دوشنبه ۲۵ آذر‌ماه ۹۲ – ساعت ۱۵ تا ۱۷
نمایشگاه تا ۱۴ دی‌ماه سالجاری روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۷ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ دایر است. 
نمایشگاه جمعه‌ها و همزمان با سایر تعطیلات رسمی دایر نیست. 
موزهٔ عکسخانهٔ شهر، میدان هفت‌تیر، خیابان بهار‌شیراز، ضلع جنوب‌غربی میدان بهارشیراز