نمایشگاهی از عکس‌های دادبه بصیر با عنوان «چرا بیدارم کردی؟» از جمعه ۱۹ دی‌ماه ۹۳ در گالری آران گشایش می‌یابد. 

  در این نمایشگاه عکس‌هایی از این عکاس با رویکرد خلاقه در ابعاد مختلف از جمله ۶۲×۹۰ و ۵۳×۷۸.۵ سانتیمتر به نمایش درخواهد آمد. در متن معرفی آثار این نمایشگاه آمده است: 
 
 «عکس‌های دادبه بصیر سرزندگی قاطعی دارند و شاید این ویژگی است که مخاطب را با آثار او «مواجه» میکند. کنش «ثبت عکس» برای او یک اتفاق ساده و سرسری نیست، تمامی جزییات از آغاز تا پایان به دقت حساب شده هستند و اثر نهائی به همان مقدار که به مخاطب «ارائه» می‌کند از او طلب نیز می‌کند. مخاطب ناچار به واکنش است و به نظر میرسد که این وضعیتی است که دادبه بصیر بیش از هرچیز در انتظارش است. 
 
 هنرمند احساسات شخصیش را به روایت‌های حساب‌شده‌اش گره می‌زند. در خودنگاره‌هایش، با دغدغه‌های شخصیش روبرو می‌شود؛ سی‌تی‌اسکن‌های پزشکی و فیلم‌های رادیوگرافی بدن خود را تشریح کرده و از آنها رمززدائی می‌کند و نهایتا «ناشناختهٔ نامیمون» به چیزی فوق‌العاده زیبا تبدیل می‌شود. در رفتاری مشابه و به واسطهٔ استفادهٔ هوشمندانه از آیینه، با تلفیق منظره‌های پیش‌پاافتادهٔ شهری با آسمان بیکران، ناشناخته‌های دلهره‌آور کلانشهر را به تصویری رویائی بدل میسازد. بار دیگر ناشناخته‌ها، بی‌ثباتی‌ها و ترس‌ها دور میشوند. امر ناشناخته با اشتیاق پذیرفته و به امری عادی و قابل شناسائی تبدیل میشود و در این رویاروئی است که دنیای پیرامون تغییر یافته و دست‌یافتنی و حتی خوشایند میشود. 

   دغدغهٔ دادبه بصیر در رابطه با تالیف تصویر، حساب شده و عمیق است. هر اثر خاصیتی از پیش روشن شده و تزلزل‌ناپذیر دارد. هر «شات عکس» به مثابهٔ آخرین تیر است و مجموعه آثار بطور کلی و یا تک تک، عکس العملی به دنیای پیرامون هنرمند محسوب می‌شوند. 
 
  برای این نمایشگاه، هنرمند منتخبی از آثار مختلفش برگزیده که از نظر بصری بسیار متفاوت به نظر میرسند اما پیوستگی آثار با دقت در مفهوم هر تصویر روشن میشود. سرنخ شاید عنوان نمایشگاه باشد که راهنمای حل مسئله و کلید گشایش این جدول کلمات متقاطع است. 
 
  مجموعهٔ این رویکردها بصیر را به یکی از قابل تامل‌ترین مولفین تصویر درحوزهٔ عکاسی ایران بدل ساخته و این نمایشگاه فرصتی نادر است برای تعمق در آثار و سبک ویژه او.» 

گشایش: جمعه ۱۹ دی‌ماه ۹۳ – ساعت ۱۶
نمایشگاه تا ۲ بهمن‌ماه ۹۳ هر روز از ساعت ۱۱ تا ۱۹ دایر است. 
گالری جمعه‌های غیرافتتاحیه تعطیل است. 
تهران، خیابان خردمند شمالی، کوچهٔ دی، شماره ۱۲، گالری آران