اختصاصی «سایت عکاسی» – فراخوان شرکت در شانزدهمین مسابقه بین‌المللی عکس سال یونیسف به میزبانی آلمان منتشر شد.

   هر ساله کمیته یونیسف آلمان مسابقه جهانی عکس سال این بنیاد را برگزار می‌کند. هدف جایزه تشویق و حمایت عکاسان و فتوژورنالیست‌هایی است که با گزارش‌های تصویری به نحو احسن و با اخلاق حرفه‌ای، موقعیت «کودکان و نوجوانان» را در سراسر جهان با کیفیت و خلاقیت تعریف می‌کنند. 

  جایزه این بنیاد که تاکنون به عکاسانی چون یان گراروپ، استفانی سینکلیر، مارکوس بلیزدیل و اد کاشی اهدا شده است، شامل یک سفارش کار از مجله GEO آلمان است و طی یک کنفرانس مطبوعاتی روز ۲۶ آذر ۹۴ در برلین و با حضور برنده سال اعلام می‌شود. 
 
  ۵ الی ۱۵ عکس از یک مجموعه باید به صورت چاپی و در ابعادی بین ۲۵×۲۰ سانتی‌متر و ۴۲×۳۰ سانتی‌متر به همراه نسخه دیجیتال فایل‌ها حداکثر تا ۴ آبان ۹۴ به دبیرخانه مسابقه واقع در کلن آلمان فرستاده شوند. مجموعه‌ها باید طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ عکاسی شده و یا کامل شده باشد. 
 
  پیش‌نیاز شرکت در این مسابقه معتبر، معرفی شرکت‌کننده (nomination) بنا به کیفیت کار وی توسط تعدادی متخصص امین یونیسف به دبیرخانه مسابقه است و امکان شرکت مستقل وجود ندارد.
 
 امسال هم دبیرخانه مسابقه یونیسف از کاوه رستم‌خانی – عکاس مستند ایرانی ساکن آلمان – دعوت کرده است تا مسئولیت معرفی عکاسان کشورهای فارسی زبان و مناطق کُردنشین به دبیرخانه را به عهده گیرد.

  بر این اساس عکاسان ایرانی که تمایل به شرکت در مسابقه امسال دارند می‌توانند روش ارسال کار برای کاوه رستم‌خانی به منظور معرفی (nomination) به دبیرخانه را در زیر دنبال کنند:

– فایل‌ها (عکس‌ها) را به صورت Firstname_Lastname_00x نام و به صورت مسلسل شماره‌گذاری کنید. حداقل تعداد ۵ عکس و حداکثر تعداد ۱۵ عکس، فقط یک مجموعه می‌تواند برای جایزه ارسال شود.
– عکس‌ها را با ابعاد ۱۸۰۰ پیکسل برای ضلع بزرگتر و dpi  ۹۶ ارسال کنید. 
– همه عکس‌های مجموعه را فقط در یک ایمیل پیوست کنید و از زیپ کردن فایل‌ها جدا خودداری شود.
– حتما در ایمیل خود موضوع پروژه ارسالی را در حداکثر ۲۰۰ کلمه شرح دهید و نام پروژه را همراه با عبارت [unicef nomination 2015] در موضوع ایمیل بنویسید. گیومه‌ها اگر فراموش شوند ایمیل شما به spam خواهد رفت و خوانده نخواهد شد.
– ایمیل را حداکثر تا ۱۶ مهر ۹۴ به نشانی unicef.poy.me.nomination@gmail.com ارسال کنید.
– با توجه به محدودیت تعداد افراد برای معرفی به یونیسف و شرکت در مسابقه از یک سو و محدودیت زمانی برای ارسال آثار از سوی دیگر بدیهی است اولویت با آنهایی است که زودتر ایمیل خود را ارسال کنند.
– به ایمیل‌هایی که در آن‌ها این روند رعایت نشده باشد یا موضوع عکس‌ها خارج از موضوع کودک و نوجوان باشد رسیدگی نخواهد شد و فقط با متقاضیان موفق برای ادامه روند معرفی تماس گرفته خواهد شد.

لیست هیات داوران امسال: 

Reinhard Schlagintweit، German Committee for UNICEF
Ruth Eichhorn، Director of Photography GEO Magazine
Bernd von Jutrczenka، Picture Editor in chief، dpa
Lutz Fischmann، Secretary Freelens e. V. 
Christian M. Pohlert، Picture Editor in Chief، Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) 
Rolf Nobel Department of Photography، Univ. of Applied Sciences and Arts، Hannover
Maria Mann، Director of International Relations & Business Development، EPA 

 
  لطفا توجه فرمایید که مهلت ارسال آثار نهایی برای یونیسف در کلن حداکثر تا ۴ آبان ۹۴ است و ضروری است حتما ایمیل‌ خود را تا ۱۶ مهر ۹۴ برای کاوه رستم‌خانی بفرستید. همچنین بعد از تائید نهایی باید پرینت عکس‌های خود را خود را هر چه سریعتر برای دبیرخانه در کلن ارسال کنید. 

  گفتنی‌ست سال گذشته در پانزدهمین جایزهٔ عکس سال یونیسف، عبدالله حیدری از ایران که با مجموعه عکسی دربارهٔ بچه‌های مدرسهٔ شین‌آباد یکی از ۶ عکاس شایستهٔ تقدیر شناخته شد. همچنین مجید سعیدی – عکاس ایرانی آژانس گتی‌ایمیجز – هم به عنوان برگزیده جایزه دوم مسابقه عکس یونیسف در سال ۲۰۱۰ انتخاب شده بود.