نمایشگاهی از عکس‌های عباس کوثری با عنوان «قرمزها و سبزها» از شنبه ۹ آبان ۹۴ در گالری Ag برگزار می‌شود.

طبق اعلام دست‌اندرکاران، نمایشگاه آثار عباس کوثری، با عنوان، قرمزها و سبزها، چیدمانی‌ست ترکیبی از عکس و ویدیو که به نابازیگران مراسم آئینی و سنتی تعزیه در ماه محرّم می‌پردازد.

 در متن معرفی آثار این نمایشگاه آمده است: «در جهان شیعه، ایستادگی در برابر ظالم و پافشاری بر اصول، سبب ایجاد فرهنگ شهادت شده است. این مفاهیم، با داستان‌هایی مانند سوگ سیاوش که به پیش از اسلام برمی‌گردند، در هم تنیده شده‌اند. در ماه محرّم، مراسم تعزیه به شبیه‌خوانی واقعه تاریخی شهادت امام حسین و یارانش توسط سپاهیان یزید می‌پردازد. این صورت نمایشی، که هر ساله در تکیه‌ها و حسینیه‌های سراسر ایران برگزار می‌شود، با ایجاد فاصله‌گذاری میان بازیگر و شخصیت تاریخی همزادپنداری در تماشاگر را سبب می‌شود. 

 ایفاکننده‌های این نقش‌ها، نابازیگرانی هستند که از میان مردم همان محله برگزاری تعزیه انتخاب شده‌اند؛ مردمی که تا دیروز مشغول به کار حرفه‌ای در طبقه اجتماعی خود بوده‌اند. بدین دلیل، حضورشان در این لباس و در میان مردم تا قبل از آغاز مراسم هیچ توجهی از سمت مردم برنمی‌انگیزد و آنها را به تکیه‌های نامانوس بدل می‌کند. امام حسین (ع) و یارانش با رنگ معنوی سبز و سپاهیان یزید با رنگ قرمز از یکدیگر متمایز شده‌اند.

   نکته قابل توجه این است که این نواده پیامبر توسط ظالمینی به شهادت رسیده‌اند که خود را از پیروان راستین اسلام می‌دانستند – همان‌گونه که امروزه شیعیان توسط ستیزه‌جویان مسلح به نام اسلام به شهادت می‌رسند.»

  عباس کوثری متولد ۱۳۴۹، عکاس مستند و دبیر بخش عکس روزنامه «شرق» و مجله  «شبکه آفتاب» است. او در سال ۱۳۸۸ نامزد دریافت جایزه «پری پیکته» فرانسه شد و برخی آثار او در کلکسیون های دائمی LACMA و British Museum نگهداری می‌شود. 

نمایشگاه تا چهارشنبه ۴ آذر ۹۴ شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲ تا ۲۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دایر است.
تهران، خیابان ولیعصر، زعفرانیه، خیابان پسیان، شماره ۳، گالری Ag