سازمان اوقاف و امور خیریه استان همدان در نظر دارد نسبت به برگزاری چهارمین جشنواره ملی فرهنگی، هنری وقف، چشمه همیشه جاری (۱۳۹۴)  با موضوعات ذکر شده با هدف حمایت از هنرمندان مستعد کشور به ویژه عکاسان و گسترش فرهنگ وقف و معرفی و بررسی ثمرات گرانبهای آن به هموطنان عزیز در قالب هنر عکاسی اقدام نماید. امید است تا به کمک هنرمندان، آگاهی در ترسیم و تبلیغ فرهنگ سنت حسنه وقف صورت پذیرد.


موضوع جشنواره: 
وقف و ثمرات آن 
که شامل موضوعات گسترده‌ای چون موارد زیر است: 
بناهای موقوفه مانند: حوزه‌های علمیه و بیمارستان‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و زیارتگاهها- احیاء و آبادانی امامزادگان و بقاع متبرکه- نذورات در مناسبات مذهبی- خیرات و کمک به نیازمندان و ایتام- کمک هزینه‌های درمانی و تحصیلی، کمک و باز سازی مراکز درمانی-کمک و یاری به محرومان با رویکردی مثبت و حمایتی و با توجه به خلاقیت عکاس هر عکسی که به نوعی موضوع وقف را در خود داشته باشد.


تعریف: 
وقف به معنای هدیه‌ای ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست، جمع این واژه اوقاف است و به مال و زمین وقف شده، موقوفه گفته می‌شود. 

مقررات عمومی جشنواره:
– همه عکاسان آماتور و حرفه‌ای ایرانی مجاز به شرکت در جشنواره هستند. 
– هر عکاس مجاز به ارائه ۱۰ عکس در جشنواره است.
– اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان اقدام به برگزاری نمایشگاه عکسی از عکس‌های منتخب جشنواره و در صورت امکان انتشار کتاب جشنواره خواهد نمود. 
– جشنواره با رویکرد عکاسی مستند برگزار می‌شود، هرگونه ویرایش که جنبه اسنادی عکس را از بین ببرد و نیز ویرایش‌های اغراق شده، منجر به حذف عکس خواهد شد (بدیهی است که تغییر کنتراست، سیاه و سفید کردن، اصلاح رنگ و کراپ عکس بلا مانع است) 
– در صورت لزوم در هر مرحله از جشنواره شرکت کننده باید قادر به ارائه نسخه اصلی عکس به دبیر خانه جشنواره باشد. 
– دبیر خانه جشنواره مجاز است در صورت کافی نبودن کیفیت عکس ارسالی در سایز اصلی و مشکلات تکنیکی عکس در هر مرحله از جشنواره عکس را حذف کند. 
– دبیر خانه جشنواره ارسال کننده عکس را صاحب اثر و تولید کننده تلقی می‌کند و هر گونه مسئولیت در این مورد بر عهده ارسال کننده می‌باشد. 
– شایسته است از ارسال آثاری که در دیگر جشنواره‌ها شرکت داده شده‌اند در این جشنواره خودداری فرمایید. 
– پاسخگویی مسائل پیش بینی نشده بر عهده برگزارکننده جشنواره می‌باشد. 
– شرکت در جشنواره به معنای پذیرش شرایط جشنواره بوده و برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکسهای پذیرفته شده در جهت امور نمایشگاهی، تبلیغاتی با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر است. 


شرایط شرکت در جشنواره: 
به همراه عکس‌ها یک فایل متنی شامل محتویات نام و نام خانوادگی عکاس، نام پدر، کد ملی و شماره شناسنامه، آدرس دقیق پستی به همراه کد پستی و شماره تلفن ثابت و همراه و علاوه بر این به ترتیب و با ذکر شماره عکس‌ها برای هر عکس، تاریخ عکس، موقعیت مکانی دقیق عکس و توضیحی مختصر برای هر عکس آورده شود. 
– نام گذاری فایل عکس‌ها با حروف لاتین به این صورت که ابتدا نام و نام خانوادگی عکاس و شماره عکس مانند عکس اول آقای علی نظری عکس یک:  (Ali nazar -1) 
– عکس‌ها به همراه فایل متنی (مشخصات عکاس و مشخصات مکانی و زمانی عکس‌ها) در قالب فایل ورد word در یک مرحله به ایمیل جشنواره mfso.fst.hamedan@gmail.com ارسال گردد. 
– عکس‌هایی که در بناهای موقوفه مانند بیمارستان‌ها، مساجد، حوزه‌های علمیه و… گرفته شده‌اند و موقوفه بودن بنا در عکس مشخص نیست باید در فایل متنی همراه عکس‌ها ذکر دقیق موقعیت مکانی و زمان گرفته شدن عکس به دقت آورده شود.


اندازه عکس‌ها: 
– اندازه بزرگ‌ترین ضلع عکس ۱۶۰۰ باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از ۱۶۰۰ پیکسل بیشتر نباشد) Quality عکس‌ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از ۲ مگا بایت بیشتر نباشد. عکس‌ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. 
– برای چاپ عکس‌های منتخب در نمایشگاه، و نیز در صورت چاپ در کتاب پس از پذیرش اثر با شرکت کننده تماس گرفته خواهد شد تا عکس را با کیفیت اصلی خروجی دوربین ارسال نماید.


تقویم جشنواره: 
اعلام فراخوان: ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۴
تاریخ آغاز دریافت آثار: ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴
آخرین مهلت دریافت آثار: ۱۵ دی ماه ۱۳۹۴ (تا ۲۵ دی ۹۴ تمدید شد.)
اعلام نتایج: هفته آخر دی ماه ۱۳۹۴
برگزاری اختتامیه و نمایشگاه: دهه اول بهمن ماه ۱۳۹۴


هیات داوران: 
مسعود زنده روح کرمانی، ساعد نیک ذات، ابراهیم صافی


جوایز: 
جوایز به ترتیب:
•    تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ تومان (سه میلیون تومان)
•    تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ تومان (دو میلیون تومان) 
•    تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰تومان (یک میلیون تومان) 
•    برای هر عکس راه یافته به نمایشگاه نیز مبلغ ۱۰۰۰۰۰ تومان (یکصد هزار تومان) حق تالیف پرداخت خواهد شد.

 

تیم برگزار کننده جشنواره اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان
دبیر جشنواره: لیلی یوسفی
دبیر هنری: ساسان رجبی
دبیر فنی: کیارش کرمی
دبیر اجرایی: مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان همدان


راه‌های ارتباطی و تماس: 
آدرس دبیر خانه اجرایی جشنواره: همدان، میدان بعثت، ابتدای کوچه مشکی، اداره کل اوفاف و امور خیریه استان همدان، معاونت فرهنگی و اجتماعی
 وب سایت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همدان
ایمیل جشنواره و دریافت آثار mfso.fst.hamedan@gmail.com 
دبیر خانه مرکزی: تهران، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، اداره ترویج وقف / تلفن: ۰۲۱-۶۴۸۷۲۶۰۸
تلفن مستقیم دبیرخانه جشنواره ۰۸۱۳۸۲۱۳۲۲۶