نمایشگاه «خانه‌ی در خود تبعید» به گردآوری پدرام رمضانی، از جمعه ۳۱ اردیبهشت ۹۵ در گالری مهروا افتتاح خواهد شد. 

   این مجموعه که با موضوع «مهاجرت» گردآوری شده، شامل آثار ده هنرمند در مدیاهای مختلف، از جمله عکاسی، است که به گفته‌ی کیوریتور این نمایشگاه، هرکدام از این هنرمندان، خودشان به نوعی با مسئله‌ی مهاجرت درگیر بوده‌اند. پدرام رمضانی در بیانیه‌ی این نمایشگاه چنین نوشته است: 

   «اگر از این بگذریم که مهاجرت به تاریخ زیست بشریت قدمت دارد و در تاریخ ایران حداقل در سده اخیر چندین و چند موج جدی از آن را داشته‌ایم، کافی ست به همین دهه‌ی گذشته‌مان نظری بیفکنیم تا ببینیم که کسان بسیاری از اطرافیانمان کشور را ترک گفته‌اند یا که همین روز‌ها درحال کندن‌اند. چه اینکه این کندن به آسانی و در پی آسایش نیست و نباشد، اما تو گویی آنان را راهی جز طی این مسیر نیست و نبوده است، چه به بهانه‌ی درس و تحصیل، چه به سودای زندگی‌ای همراه با آرامش و رفاه. انگاری که هم این روند را کندی‌ای نیست و هم نه این موج را سر بازایستادن. 

   مجموعه‌ی پیش رو از کنار هم نهادن آثار هنرمندانی که یا خود تجربه‌ی مهاجرت را داشته‌اند، یا درآستانه‌ی مهاجرت‌اند، یا در مهاجرت به سر می‌برند، و یا آنکه به آن به عنوان تردیدی و یا شاید هم گره‌ای ذهنی فکر می‌کنند، شکل گرفته است. به گونه‌ای که در روند خلق این آثار، دغدغه‌های شخصی درکنار تجربه‌ی زیسته‌ی نسلی قرار می‌گیرد که دهه‌ی جنگ را جهیده، با بیم و امیدهای سال‌های هفتاد سرکرده، بحران‌های روزهای هشتاد را با زخم‌هایش پشت سر گذارده و اکنون خود را در نیمه‌ی دهه‌ی پایانی سده می‌بیند. این هنرمندان با نگاهی به وضعیت منطقه و جهان، مشخصن کشورمان و مایی که در درون یا بیرون آنیم، مقوله‌ی مهاجرت را به زبانی ارائه می‌کنند که امکان گویایی برای صداهای فروخورده‌ای باشد که خواسته یا ناخواسته، دانسته یا نادانسته، درلحظه‌ی رخت بربستنِ سفری بی‌بازگشت به نگاهی صد ناگفته کلامی باشد.» 

   اسامی هنرمندان شرکت‌کننده در این پروژه عبارتند از: ایلیا تهمتنی، بهار حمزه‌پور، مهرداد عمرانی، ابراهیم کاشانی، امیرعلی گلریز، ندا مرادی، ندا مرادی نظری، سولماز نباتی، محسن یزدی‌پور، شیوا یغمایی و انتخاب موزیک این نمایشگاه بر عهده‌ی مزدک منصوری و علیرضا عشقی است. 

افتتاحیه: جمعه ۳۱ اردیبهشت – ساعت ۱۷ 
نمایشگاه تا ۱۰ خرداد ۹۵ هر روز از ساعت ۱۷ تا ۲۱ دایر است.
گالری روزهای پنجشنبه تعطیل است. 
گالری مهروا: تهران، خیابان کریم‌خان زند، خیابان شهید عضدی، شماره ۳۸