از سه‌شنبه ۲۲ تیر ۹۵ نمایشگاهی از عکس‌های تاریخی مرتبط با دوران مشروطه به مناسبت یکصد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطیت در موزه عکسخانه شهر به نمایش درمی‌آید.

   طبق اعلام دست‌اندرکاران در این نمایشگاه ۵۰ عکس‌ تاریخی مربوط به دوران مشروطه از آرشیو موزه‌ی عکسخانه برگزیده شده‌اند و به نمایش عمومی درخواهند آمد. در سال‌های پیشین نیز موزه عکسخانه به مناسبت مشروطه نمایشگاه‌های  متفاوتی طراحی کرده بود. امسال نیز به مناسبت یک‌صدودهمین سالگرد انقلاب مشروطه بخشی از عکس‌های قدیمی این دوران از آرشیو موزه خارج شده‌اند و به نمایش گذاشته خواهند شد.
 
  در متن معرفی این نمایشگاه آمده است: «دنیای عکس‌ها می‌خواهد آن‌چه را زیسته و تجربه شده است، در چارچوب عکس به نمایش بگذارد. عکس چارچوبی از زمان است که واقعیتِ گذشته را به حال تبدیل می‌کند. آن‌چه عکس در پی‌آن‌ست، بازنمایی زمان است و حاصلِ زمان، چیزی جز تجربه‌ی زیست-تاریخی نیست. نگاه به گذشته‌ی از بین رفته و سپری شده  به‌سان واقعیت تاریخی، در چارچوب عکس امکان‌پذیر است. محتوای هر عکس، تاریخ است. عکس‌ها، هم‌چون یک سند تاریخی، تصاویری از رخدادها را به ما عرضه می‌کنند که از میان رفته‌اند اما به مدد تلاش عکاس قابلیت کشف مجدد را در گذر زمان به دست آورده‌اند. لذت کشفی که بسیاری از وقایع تاریخی قبل از اختراع دوربین توفیق آن‌ را نداشته‌اند.

  جنبش مشروطه‌ی ایران برای نخستین بار به تکثیر ابژه‌هایی پرداخت که در تاریخ‌نگاری رسمی، نادیده انگاشته می‌شدند. خیزش عمومی و سراسری مردم ایران در جنبش مشروطه برای نخستین بار هنر درباری و تشریفاتی عکاسی را به متن جامعه آورد. مجموعه‌ی کنونی روایت‌گر یکی از اضطراری‌ترین لحظه‌های تاریخ معاصر ایران است. عکس‌های این مجموعه در کنار بازنمایی ساختمان‌های مخروبه‌ی پس از نبرد مشروطه‌خواهان با سلطنت‌طلبان، به ثبت چهره‌‌ افرادی نظیر ستارخان، باقرخان، مجاهدین تبریزی و قفقاری می‌پردازد. عکس‌هایی که مشروطه‌خواهان لباس‌های خوب‌شان را پوشیده‌، قطار فشنگ‌هایشان را بسته و دو طرف ستارخان و باقرخان به تعداد مساوی و متقارن نشسته یا منظم ایستاده‌اند. اکنون در یک‌صد و دهمین سالگرد انقلاب مشروطه، عکس‌ها هم‌چون یک سند تاریخی شاید به این پرسش پاسخ دهند که: آیا می‌توان از خلال تصاویر، تفسیر تازه‌ای از مشروطه به دست داد؟»

نمایشگاه تا سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۹۵ روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۸ و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۹ تا ۱۳ دایر خواهد بود.
موزه روزهای جمعه و تعطیلات رسمی دایر نیست.
موزه عکسخانه شهر: تهران، میدان هفتم تیر، خیابان بهارشیراز، ضلع جنوب غربی میدان بهارشیراز، بوستان بهارشیراز