نمایشگاه عکس‌های فرزین ناظم‌زاده با عنوان «مروست؛ تاریخی در کویر» از چهارشنبه ۵ آبان‌ماه ۹۵ در گنجینه فرهنگ و هنر یزد توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست برگزار می‌شود.

   در این نمایشگاه، بیش از ۴۵ عکس در گرایش معماری، مردم و طبیعت و همچنین درباره بخشی از آداب و رسوم مردم مروست به نمایش گذاشته می‌شود.

   فرزین ناظم‌زاده در معرفی این نمایشگاه می‌نویسد: «این نخستین باری است که از منطقه تاریخی مَروَست و توابع آن، مجموعه عکس ثبت و به نمایش گذاشته‌می‌شود. محدوده‌ای در استان یزد و فلات مرکزی ایران که دارای اقلیم‌ها و طبیعت متنوع و متفاوت بوده و دارای پیشینه خاص تاریخی است.

   منطقه‌ای که از جنوب غرب به نواحی نیمه جنگلی کُرخنگان و دهستان ایثار با آن قوچ‌های کوهی کمیاب و از شرق به کویرهای رازآلود و زیبا و از شمال، به دشت‌های فراخ و مراتع سرسبز و از جنوب شرق به سپیدی‌های درخشانی از نمک، که از دورها و زیرنور آفتاب صبحگاهان و غروب، همچنان سوسو می‌زند تا  گویی در سکوت و انزوایی ناخواسته بگوید که در روزگاری نه چندان دور، نام آنجا دریاچه مرَوست بود. زیرا خشک‌سالی و پیشروی‌ سریع بیابان، بزرگ‌ترین تهدید و چالش برای این منطقه درسال‌های نه چندان دور بوده‌است. و وجود قلعه‌هایی که قدمت آن‌ها به صدها و یا بیش از هزار سال می‌رسد و ایجاد کوچه‌بندی‌ها -عمارت‌نشین‌ها- و همچنین فضا‌های کاربردی متنوع و تفکر در پلان بندی و ساخت معماری آن‌ها، که نشان از حرکت و زندگی در این شهر و نواحی آن، از تاریخی کهن تا به امروز و به طور مداوم و مستمر می‌دهد.

   مَروَست مردمانی سخت‌کوش و مهربان و با وجود خشک‌سالی‌های چندساله اخیر، زمین‌های پربار و باغ‌های بی‌حصار بسیار دارد.»

   فرزین ناظم‌زاده، متولد ۱۳۴۱، عضو انجمن عکاسان ایران است که تاکنون موفق به دریافت جوایزی در زمینه عکاسی از مسابقات داخلی و خارجی شده است. علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا چهارشنبه ۱۲ آبان‌ماه ۹۵ به گنجینه فرهنگ و هنر یزد به نشانی یزد، خیابان قیام، میدان خان مراجعه کنند.