نمایشگاه انفرادی عکس‌های نیروان رضایی با عنوان «آبستره در جاده» از روز جمعه ۳ شهریورماه ۹۶ در گالری آرته گشایش می‌یابد.

   «آبستره در جاده» ورودی است نرم و آهسته به فصلِ نمایش فیزیکال عکس‌های این هنرمند بر دیوار گالری ها. آغازی به عمد و یقین، شاعرانه و در عین حال گریزپا.

   جاده ازسویی تداعی کننده‌ی سفر، حرکت، گذار و تا حدی تفرج است، و از سوی دیگر برانگیزنده تداعی‌های اضطراب آوری همچون سرعت، پیچ‌ها و گردنهها، جاده‌ی لغزنده و خواب آلوده‌گی. این مجموعه، برشهایی نمادین است از این تداعی‌ها در قاب و قالب جاده به هیات نقش آفرین اصلی.

   نیروان رضایی در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌نویسد: «نزدیک به یک قرن از اولین کوشش پیکتوریالیست‌ها برای خلق عکس هایی سوررئال می‌گذرد تلاشی برای تمایز بخشیدن به عکاسی در مقام هنری مستقل از نقاشی، و نه صرفا در خدمت علم و صنعت. سولاریزه‌‌ها، پرتونگاشت‌ها، فوتوگرام‌ها، نوردهی‌های چندباره، کشیدن دوربین و فوتومونتاژها، حجم وسیعی از آثار «من ری» «موهوی نادی» «براگاگالیا» «جان هارتفیلد» و «الکساندر رودچنکو» را در  سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ به خود اختصاص داد.

   اما این جنبش‌ها و ابداعات، نه تنها تلاش برای گریز از واقعیت عکس نبودند، بلکه هدفشان استفاده از ظرفیت‌های اجرایی و چیدمانی عکاسی بود برای نمایش و انعکاسی دیگر از تکه‌های واقعیت.

   به قول سانتاگ: عکس، به خودی خود سوررئال است، نه رئال. چنان که پیش تر و بعدتر هم در عکاسی خیابانی در آمریکا، آلمان و فرانسه، و در عکاسی جنگ چه پیش از آن (در جنگ جهانی اول) و چه پس از آن (در جنگ جهانی دوم) نمود پیدا کرد.

   باز به تعبیر سانتاگ: «می توان اولین نمونه‌های عکس سورر‌ئالیستی را در دهه‌ی ۱۸۵۰ جستجو کرد. زمانی که عکاس‌ها برای اولین بار مشغول پرسه زنی در خیابان‌های لندن، پاریس و نیویورک شدند تا لحظه‌های ناب زندگی را شکار کنند.

   این عکس‌های ناب و شرح حالی، لحظاتی از زمان‌های از دست رفته، حالات و رسوم از میان رفته، امروزه برای ما سوررئالیستی تر از تمام عکس هایی هستند که با دستکاری‌های فنی حالت انتزاعی و شاعرانه پیدا کرده اند.»

   گفتنی است این عکس‌ها در سال ۱۳۹۴، در طول سفری از کردستان به تهران و از پشت شیشه‌ی جلویی اتوبوس برداشته شده است. ایده‌ی آن در لحظه، اتفاق افتاد. وقتی باران شدیدی باریدن گرفت و روی شیشه اتوبوسِ در حال حرکت‌، رقصان، سراپای جاده را دو چندان به رقص درآورد در حدی میان هراس و زیبایی.

گشایش: جمعه ۳ شهریورماه – ساعت ۱۶ تا ۲۰
بازدید از این نمایشگاه تا ۱۲ شهریورماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.
گالری روزهای شنبه تعطیل است.
گالری آرته: تهران، ونک، بزرگراه کردستان (پایین‌تر از همت)، بلوار علی‌خانی، ۲۰ متری گلستان، ۱۲ متری دوم، شماره ۳.