«روزمرگی‌های معاصر» پروژه‌ای هنری به نمایشگاه‌گردانی علی میراسماعیلی است که به بررسی پدیدارشناسانه‌ی وضعیت انسان معاصر، چالش‌ها، تعاملات و مواجهات روزمره‌ی او تمرکز دارد. این پروژه‌‌ی دنباله‌دار از دو سال پیش آغاز شده است و فصل اول آن با عنوان «کجواج‌ها» تیرماه گذشته در قالب نمایشگاه عکس و چیدمان در گالری سایه به نمایش درآمد؛ در این نمایشگاه که به بررسی رابطه‎‌ی انسان معاصر با امر واقعی می‌پرداخت، آثار پنج هنرمند نوظهور که توسط نمایشگاه‌گردان پروژه انتخاب شده بودند به نمایش درآمد و با استقبال مخاطبان همراه شد.

فصل دوم پروژه‌‌ی روزمرگی‌های معاصر با عنوان «فراموشی» با معرفی هفت هنرمند که بیشتر آثارشان در قالب عکس ارائه می‌‌شود، در مهرماه امسال به نمایش در خواهد آمد و هنرجویان حاضر در فصل سوم این پروژه با موضوع «هویت»، در حال انجام مراحل نهایی کار بر روی ایده‌های خود در قالب عکس، چیدمان و ویدیوآرت هستند. حال در ادامه‌ی این روند و با توجه به بستر مناسبی که نمایشگاه موفقیت‌آمیز فصل اول فراهم آورد، فراخوان فصل چهارم پروژه‌‌ی روزمرگی‌های معاصر با موضوع «شرایط» جهت مشارکت علاقمندان منتشر می‌‌شود:

– در زندگیِ انسانِ معاصر «شرایط» نقش تعیین‌ کننده‌ای پیدا کرده است. از سویی «شرایطِ» حاضر موجد کنش و واکنش‌های نامتعارف و غیرقابل پیش‌بینی انسان معاصر نسبت به قبل شده است و از دیگر سو «شرایط» برای انسان معاصر روزمرگی‌های جدیدی را تولید نموده که با تجربیات زیستی پیش از این قابل فهم نیست. روندی که منجر به بازتولید انسان معاصر شده و در یک چرخه خود در بازتولید «شرایط» نقش دارد.

– پروژه‌‌ی «روزمرگی‌های معاصر» درفصل چهارم در تلاش است تا بدون وابستگی خاصی به هر یک از گونه‌های ارائه‌ی اثر هنری، به بررسی مفهوم «شرایط» و تأثیر آن بر روند زندگی انسان معاصر بپردازد، به همین دلیل این فراخوان هیچ محدودیتی از لحاظ رشته‌ی هنری برای افراد قائل نیست و هر کس با هر رشته و سبکی امکان شرکت و ارسال پروپوزال دارد.

– با توجه به چالش برانگیز و البته گسترده بودن تعریف معاصریت، هیأت انتخاب شرکت‌کنندگان برای فصل چهارم پروژه‌‌ی «روزمرگی‌های معاصر»، بیشتر به پروپوزال‌هایی علاقه نشان می‌‌دهد که موضوع «شرایط» را در دو دهه‌ی گذشته و دهه‌ی پیش رو بررسی کرده باشند.

– این پروژه‌‌ی نمایشگاهی فقط به ارائه‌ی آثاری می‌‌پردازد که در طی دوره‌ی آماده‌سازی برای نمایشگاه و زیر نظر نمایشگاه‌گردان این پروژه تولید شده باشند، به همین دلیل آثاری که قبل از این فراخوان یا بیرون از فضای پروژه آماده شده‌اند، امکان نمایش در این پروژه را نخواهند داشت.

– علاقمندان به شرکت در این پروژه می‌‌بایست ایده‌ی پیشنهادی خود بر اساس موضوع فصل چهارم را به صورت یک پروپوزال در قالب فایل Word یا Pdf به نشانی اینترنتی CRP.4th@gmail.com ارسال نمایند.

– هیچ محدودیتی برای تعداد کلمات به کار رفته برای توضیح ایده وجود ندارد و همچنین در صورت نیاز می‌توان عکس، فیلم و صدا نیز برای توضیح بهتر ایده به پیوست ایمیل ارسال کرد.

– آخرین مهلت ارسال پروپوزال برای شرکت در نمایشگاه تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ خواهد بود و با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته این زمان به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

– پس از بررسی پروپوزال‌های دریافت شده توسط هیأت انتخاب، اسامی منتخبین برای شرکت در نمایشگاه فصل چهارم پروژه‌‌ی «روزمرگی‌های معاصر» روز۳۰ آذرماه ۱۳۹۷ منتشر خواهد شد.

– هیأت انتخاب متشکل از علی میراسماعیلی، ماه‌نو شیرزاد و معصومه شصتی است.

– هدف از این پروژه حمایت و معرفی استعدادهای نوظهور است، به همین دلیل پروژه‌‌ی «روزمرگی‌های معاصر» پیشاپیش از عدم همکاری با هنرمندان شناخته‌شده‌تر عذرخواهی می‌‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه‌ی اینستاگرام این پروژه را دنبال کنید.

علی میراسماعیلی عکاس، مدرس عکاسی، مؤلف و مترجم در زمینه‌ی عکاسی و ویرایش‌های عکس است. او علاوه بر تدریس کلاس‌های «عکاسی مقدماتی» و «نرم‌افزار لایت‌روم» در آموزشگاه عکاسی حرفه‌ای، به عنوان مدرس در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشکده‌ی خبر حضور دارد. از میراسماعیلی کتاب «لایت‌روم، تاریکخانه‌ی دیجیتال» و «تکنیک‌های ویرایش عکس در فتوشاپ» به چاپ رسیده است.