انجمن علمی عکاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز همزمان با شروع سال تحصیلی در پنجمین رویداد خود، به مقوله‌‌ی نگارش گزاره (Statement) و چگونگی آن پرداخته و نشستی را با موضوع «گزاره‌ی هنرمند، چرایی و چیستی گزاره هنرمند» با حضور «حمید سوری»، یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸، در محل مجتمع دانشگاهی سوهانک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌کند.

نگارش گزاره برای آثار هنری مدتی است که بین عکاسان ایرانی رواج پیدا کرده است. اما باید متذکر شد که در بسیاری از موارد نوع نگارش و حتی الزام نگارش استیتمنت به طور تمام و کمال روشن نیست؛ در نوشته‌های شماری از هنرمندان استفاده از کلمات ثقیل و نا مفهوم به چشم می‌خورد که به جای کمک به اثر، بیشتر مخاطب را سردرگم می‌کند.

در این نشست تلاش می‌شود تا دانشجویان را با نحوه‌ی بیان ایده، توصیف فیزیکی-فرمی و زیباشناسانه‌ی پروژه، چگونگی فرایند اجرا و نوشتن آشنا کند؛ اینکه چطور هنرمند می‌تواند واژگان کلیدی مربوط به اثر را مشخص کند و در گزاره‌ی خود به چیستی، چگونگی و چرایی خلق اثر هنری پاسخ دهد. ضمن مرور بر پیشینه‌ی نگارش گزاره سعی می‌شود در رابطه با مهمترین مسائل در نگارش گزاره هنرمند (صادقانه، شفاف، کوتاه و اصیل بودن آن) پرداخته شود.

همه علاقه مندان، صاحب نظران و دانشجویان عکاسی می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را جهت همفکری از طریق ایمیل انجمن علمی عکاسی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی asp.iauctb@gmail.com ارسال کنند.

زمان نشست: یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸ – ساعت ۱۴ الی ۱۶
نشانی: سوهانک، میدان قائم، خیابان خندان، خیابان سلمان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، دانشکده هنر، ساختمان ولایت ۶، طبقه منفی یک، سالن همایش
دسترسی از خط سه مترو – ایستگاه قائم