اُگل وینستن لینک. هات شات، ویرجینیای غربی، ۱۹۵۶

«قدرت عکاسی» عنوان نمایشگاه عکس آنلاینی است که گالری‌دار شناخته‌شده حوزه عکاسی پیتر فترمن در آن عکس‌هایی از عکاسان مشهور و گاه گمنام در تاریخ عکاسی را گرد هم آورده و شرحی کوتاه بر هر یک از آنها نگاشته است.

دود و آتش و سرعت، جنب و جوش و سر و صدا، ماشین بخار زیباترین ماشینی است که ساخته‌ایم، هیچ چیزی شبیهش نیست.

اُ. وینستن لینک


اُگِل وینْستن لینک یک عکاس تبلیغاتی پرشور بود. فکر و ذکرش ماشین‌های بخار بودند و در قبال آن دوران و سبک زندگی در شهرهای کوچک آمریکایی که می‌دانست در شرف نابودی هستند، حسی رمانتیک و نوستالژیک داشت. بنابراین تلاشش این بود که آن خاطره را برای نسل‌های بعدی حفظ کند. او از کار روزمره‌اش دست کشید، استودیواش را بست و با اندوخته‌هایی که داشت برای خود و دنبال کردن پروژه‌ی رویایی‌اش دو سال آزادی خرید. او با مهارت تکنیکی و استعدادش نشان داد که در شب می‌توان عکس‌های تأثیرگذارتری گرفت.

«هات شات» همان «طلوع ماه بر فراز هرناندز»[۱] لینک است، محبوب‌ترین و کلاسیک‌ترین عکس او. چند سال پیش، کانال ۴ بریتانیا مستند شگفت‌انگیزی درباره‌ی وینستن ساخت. آنها در این مستند زوج تصویرشده در این ماشین که صبورانه مدل عکس لینک شده بودند را پنجاه سال بعد از گرفته شدن این عکس شناسایی کردند. آنها هنوز با هم بودند. مثل عشق درون فیلم‌ها. به‌راستی که آن دوران از دست رفته.

پی‌نوشت
[۱] عنوان عکس معروف انسل آدامز که بسیاری آن را مشهورترین عکس آدامز می‌دانند. م.