پاتریک وک، استان سین‌کیانگ، چین

سین‌کیانگ غربی‌ترین استان چین است و در مرز کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و مغولستان قرار دارد. این منطقه دو برابر فرانسه مساحت و ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد، که اکثریت آنها بومی‌های اویغور هستند، یک گروه نژادی ترک‌تبار با مذهب اسلام سنی که برای قرن‌هاست در این ناحیه زندگی می‌کنند. در دهه‌ی اخیر به‌دنبال مهاجرت دسته‌جمعی چینی‌های نژاد هان و آزار و اذیت‌های مقامات حکومتیِ شدیداً سکولار چین، تنش‌هایی در این منطقه ایجاد شده است. پاتریک وک (Patrick Wack) در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، سال‌های منتهی به حبس دسته‌جمعی اویغورها توسط مقامات چینی، عکس‌هایی از این منطقه گرفت و آنها را در قالب مجموعه‌ای با عنوان «سرحد غرب» (Out West) منتشر کرد که در ادامه بیانیه و عکس‌هایی از این پروژه را با هم می‌بینیم.

پاتریک وک با وام گرفتن از مفاهیم رمانتیکی که حول سرحدات آمریکا می‌چرخند—آرمان‌های کاوش‌گری و توسعه—داستان تصویریِ غربی‌ترین منطقه در چین را به تصویر کشیده: استان سین‌کیانگ. در حالی که مفهوم «غرب آمریکا» تصویر کابوی‌ها و پیشاهنگان، سرنوشت مقدر و آزادی‌های فردی را به ذهن متبادر می‌کند، غرب چین هنوز چندان شناخته‌شده نیست.

اینجا مکان تکثر است—چشم‌اندازهای نفس‌گیر و وسیع، کوه‌های بکر و دریاچه‌های خوش‌رنگ، سازه‌های جدید و میدان‌های نفتی، ساختمان‌های متروک و شهرهای روبه‌اضمحلال، دین‌داران و بانگ اذان، سکوت و اقلیت‌های متهم، فرصت‌ها و آینده‌ای نامعلوم. اینجا سرزمینِ تغییر هویت است. در اصل، سین‌کیانگ سرحدی جدید است برای تسخیر و تعمق.

پاتریک وک. دو دختر اویغور در شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016
پاتریک وک. دو دختر اویغور در شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶

سین‌کیانگ که ترجمه‌ی تحت‌اللفظی‌اش در زبان چینی «سرحد جدید» معنا می‌دهد، سرزمینی دورافتاده است، و برای قرن‌ها همین گونه بوده. استان سین‌کیانگ چین با وسعت بیش از دو برابر فرانسه و جمعیت کمتر از شهر شانگهای، زمانی به‌عنوان اولین بخش از راه ابریشم، چین را به آسیای مرکزی و اروپا متصل می‌کرد. با این حال، از لحاظ فیزیکی، فرهنگی و سیاسی منزوی مانده، یک «دیگری» درون چین مدرن. بی‌کرانگی فضا را می‌توان در آنجا حس کرد؛ متون موزون عربی، چشم‌اندازهای شهری پر-از-مسجد؛ نامگذاری‌اش به‌عنوان منطقه‌ای خودمختار؛ و آتشی زیر خاکستر به‌سبب رابطه‌ی ناجورش با شرقِ دست‌یاخته، تحمیل‌گر و بپّا.

برای اکثریتِ نژاد هان در چین، سین‌کیانگ دوباره به سرحد جدیدی تبدیل شده، برای راه ابریشم جدیدِ پکن—سرنوشت مقدرِ چین—با وعده‌ی آبادانی در میدان‌های سرشار نفتی‌اش. برای پاتریک وک، سرحد غرب همان قدری داستان این منطقه است که داستان خودش، همان اندازه مستندسازی یک مکانِ معاصر و تاریخی است که سفری احساسی برای یافتن معنای تقلا و چرایی‌اش.نوعی گیرایی ذاتی در این منطقه وجود دارد—هم کلید است و هم مانعی بر سر راه چین جدید—و آواز دلبرانه‌ی بیکرانگی‌اش که ناخواسته برانگیزاننده‌ی خود-نگری و خواستن است. سرحد غرب با نمایش رمانتیسیسم این سرحدات، سین‌کیانگ را از دریچه‌ی امروزش می‌بیند، از رهگذر مدیوم عکاسی که از آسودگی—و تشویشِ—سورئالِ امرِ ناشناخته می‌گوید.

سرحد غرب تجربه‌ای از سین‌کیانگ را پیش چشم می‌گذارد که بیگانگی‌اش را با مفاهیمِ معاصری که از چین جدید شکل گرفته برجسته ساخته و جریان‌های زیرپوستیِ تنش و راز و رمزی که پرورده—چه در ذهن آنها یا ذهن ما—را مورد تأکید قرار می‌دهد. و در هسته‌ی سرحد غرب پرسشی نهفته: غرب چیست جز شرق برای دیگری؟

پاتریک وک. بزرگراه G314، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016 این جاده از میان کوه‌های پامیر، غرب چین را به پاکستان متصل می‌کند. جاده‌ی جدید برای افزایش تجارت بین این دو کشور ساخته می‌شود.
پاتریک وک. بزرگراه G314، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶
این جاده از میان کوه‌های پامیر، غرب چین را به پاکستان متصل می‌کند. جاده‌ی جدید برای افزایش تجارت بین این دو کشور ساخته می‌شود.

پاتریک وک. کارگر مهاجر نژاد هان از شرق چین بر فراز شهر آلتای، شمال استان سین‌کیانگ، چین، می 2017
پاتریک وک. کارگر مهاجر نژاد هان از شرق چین بر فراز شهر آلتای، شمال استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۷

پاتریک وک. چینی نژاد هان در مهمان‌خانه‌ای در شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016
پاتریک وک. چینی نژاد هان در مهمان‌خانه‌ای در شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶

پاتریک وک. مرد نژاد اویغور در کنار ورودی خانه‌اش، تۇرپان، استان سین‌کیانگ، چین، ژوئن 2016 ئایدىڭکۆل یک دریاچه‌ی کاملاً خشک‌شده در منطقه تۇرپان است. این ناحیه که در 154 متری زیر سطح دریا قرار دارد، پست‌ترین ناحیه در چین محسوب می‌شود. این مرد نگهبان این منطقه است و در تمام طول سال در همین جا زندگی می‌کند، غالباً با دو شتر و یک الاغش، و هفتگی آذوقه‌اش را تأمین می‌کند.
پاتریک وک. مرد نژاد اویغور در کنار ورودی خانه‌اش، تۇرپان، استان سین‌کیانگ، چین، ژوئن ۲۰۱۶
ئایدىڭکۆل یک دریاچه‌ی کاملاً خشک‌شده در منطقه تۇرپان است. این ناحیه که در ۱۵۴ متری زیر سطح دریا قرار دارد، پست‌ترین ناحیه در چین محسوب می‌شود. این مرد نگهبان این منطقه است و در تمام طول سال در همین جا زندگی می‌کند، غالباً با دو شتر و یک الاغش، و هفتگی آذوقه‌اش را تأمین می‌کند.

پاتریک وک. هتلی نیمه‌کاره در ناحیه‌ی جدید توسعه در تۇرپان، استان سین‌کیانگ، چین، دسامبر 2016
پاتریک وک. هتلی نیمه‌کاره در ناحیه‌ی جدید توسعه در تۇرپان، استان سین‌کیانگ، چین، دسامبر ۲۰۱۶

پاتریک وک. تکنسین ارشد شرکت دولتی نفت در چین CNPC، بخشی از تیم کاوش نفت در صحرای تەکلىماکان قۇملۇقى، استان سین‌کیانگ، چین، دسامبر 2016
پاتریک وک. تکنسین ارشد شرکت دولتی نفت در چین CNPC، بخشی از تیم کاوش نفت در صحرای تەکلىماکان قۇملۇقى، استان سین‌کیانگ، چین، دسامبر ۲۰۱۶

پاتریک وک. پمپ‌های میدان نفتی در حومه قارامای شەھىرى، استان سین‌کیانگ، چین، می 2017
پاتریک وک. پمپ‌های میدان نفتی در حومه قارامای شەھىرى، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۷

پاتریک وک. استان سین‌کیانگ، چین
پاتریک وک. استان سین‌کیانگ، چین

پاتریک وک. حوالی میدان اصلی شهر قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016
پاتریک وک. حوالی میدان اصلی شهر قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶

پاتریک وک. فروشنده داروخانه، شهر قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016
پاتریک وک. فروشنده داروخانه، شهر قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶

پاتریک وک. نوجوانان پس از مدرسه دور هم جمع شده‌اند، شىخەنزە، شمال استان سین‌کیانگ، چین، می 2017
پاتریک وک. نوجوانان پس از مدرسه دور هم جمع شده‌اند، شىخەنزە، شمال استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۷

پاتریک وک. توریست‌های چینی نژاد هان در حال عکس گرفتن در ساحل دریاچه یخزده‌ی سایرام در شمال غربی استان سین‌کیانگ در نزدیکی قزاقزستان، چین، می 2017
پاتریک وک. توریست‌های چینی نژاد هان در حال عکس گرفتن در ساحل دریاچه یخزده‌ی سایرام در شمال غربی استان سین‌کیانگ در نزدیکی قزاقزستان، چین، می ۲۰۱۷

پاتریک وک. نمایی از شهر باستانی قەشقەر، چین، می 2016
پاتریک وک. نمایی از شهر باستانی قەشقەر، چین، می ۲۰۱۶

پاتریک وک. کارگر فصلی از اقلیت اویغور در آخرین روزهای برداشت پنبه در بۈگۈر ناھىیىسى، استان سین‌کیانگ، چین، نوامبر 2016 پنبه از بزرگترین صنایع کشاورزی این استان است و بسیاری از محلی‌های اویغور به‌عنوان کارگر ارزان فصلی طی فصل برداشت استخدام می‌شوند.
پاتریک وک. کارگر فصلی از اقلیت اویغور در آخرین روزهای برداشت پنبه در بۈگۈر ناھىیىسى، استان سین‌کیانگ، چین، نوامبر ۲۰۱۶
پنبه از بزرگترین صنایع کشاورزی این استان است و بسیاری از محلی‌های اویغور به‌عنوان کارگر ارزان فصلی طی فصل برداشت استخدام می‌شوند.

پاتریک وک. استان سین‌کیانگ، چین
پاتریک وک. استان سین‌کیانگ، چین

پاتریک وک. دکل نفتی در مرز شمالی صحرای تەکلىماکان قۇملۇقى، استان سین‌کیانگ، چین، نوامبر 2016
پاتریک وک. دکل نفتی در مرز شمالی صحرای تەکلىماکان قۇملۇقى، استان سین‌کیانگ، چین، نوامبر ۲۰۱۶

پاتریک وک. نمایی از دریاچه بایشاهو در جوار بزرگراه G314، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016
پاتریک وک. نمایی از دریاچه بایشاهو در جوار بزرگراه G314، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶

پاتریک وک. خرابه‌های شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می 2016 مقامات چینی برای ساختن نسخه‌ی جدیدی از این شهر باستانی راه ابریشم، بخش عمده‌ای از این شهر باستانی را تخریب کردند. پس از تخریب کابل طی جنگ داخلی، شهر باستانی قەشقەر تنها شهر باستانی بازمانده از راه ابریشم بود.
پاتریک وک. خرابه‌های شهر باستانی قەشقەر، استان سین‌کیانگ، چین، می ۲۰۱۶
مقامات چینی برای ساختن نسخه‌ی جدیدی از این شهر باستانی راه ابریشم، بخش عمده‌ای از این شهر باستانی را تخریب کردند. پس از تخریب کابل طی جنگ داخلی، شهر باستانی قەشقەر تنها شهر باستانی بازمانده از راه ابریشم بود.

در سال ۲۰۱۸ با ظهور سیستم حبس اجباری حکومت چین، وک برای تولید مجموعه‌ی دومش از این منطقه دوباره تصمیم به رفتن به آنجا گرفت و در سال ۲۰۱۹ دو بار موفق به رفتن به آنجا شد. مجموعه‌ی دوم این عکاس از این منطقه را در اینجا ببینید. شایان ذکر است که عکس‌های این دو مجموعه به‌تازگی در قالب کتابی تحت عنوان غبار منتشر شده است.

Source :