photo_1

کتاب Sketching Light کتابی است در مورد نور در عکاسی و هر آنچه که می‌توان در عکاسی با نور فلاش خلق کرد.

یکی از مشکلات اصلی عکاسی با فلاش، ضعف بنیادی خود عکس‌هاست. آن‌قدر ذهن عکاس درگیر تنظیمات و مسائل تکنیکی نورپردازی می‌شود که اصل قضیه فراموش می‌شود. در نتیجه، اکثر این عکس‌ها فاقد حس، بدون جنبه روایی و بدون ایجاد ارتباط با مخاطب خواهند بود.

از سوی دیگر فناوری‌های جدید در زمینه نورپردازی، تغییراتی بنیادین در فن نورپردازی ایجاد کرده است که لزوم استفاده از منابع جدید را یادآور می‌سازد.

نکته دیگر آن است که نورپردازی در محیط‌های خارج از استودیوِ، دنیای کاملا متفاوتی از نورپردازی استودیویی است. کسانی که در مورد نورپردازی در محیط‌های بیرون تجربه دارند، می‌دانند که در عمل فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید در مورد ترکیب آن‌ها تصمیم گرفت: نوع فلاش، نوع اصلاح کننده نور، فاصله‌ها و زوایا، تنظیمات و … که در واقعیت نمی‌توان این‌ها را فرمول ‌بندی کرد و تنظیم همه آنها برای رسیدن به نتیجه می‌تواند خیلی مشکل باشد.
 

photo_22


 کتاب Sketching Light اساساً با سایر کتاب‌هایی که در مورد عکاسی با فلاش یا نورپردازی در عکاسی نوشته است، متفاوت است:
 – یکی از مهمترین ویژگی‌های کتاب، خود نویسنده آن است که سالهاست یکی از بهترین عکاسان نشریاتی چون لایف، تایم و نشنال‌ جئوگرافیک بوده است. با توجه به نوع عکس‌هایی که در این مجلات منتشر می‌شود، می‌توان تصور کرد که او چه برخوردی با موضوعات خود دارد و این برخورد صرفاً تکنیکی نیست. بلکه او استاد داستان‌سرایی با عکس‌های خود است. از روش برخورد با سوژه تا انتخاب لوکیشن و نورپردازی.
    در این کتاب نیز او بر این نکته مهم مرتبا تأکید دارد که چگونه عکس‌ها را پویا بسازید و چگونه وجه روایی عکس‌ها را با نوع نورپردازی تشدید کنید. چگونه باید با نور داستان گفت و چگونه بیننده را به تخیل واداشت.

از نویسنده این کتاب (جو مک‌نالی) قبلاً نیز کتابی در سایت عکاسی معرفی شده بود.

 

photo_5

– کتاب  عمدتا به نورپردازی‌ در محیط‌های بیرون از استودیو می‌پردازد. پروژه‌های مختلفی مورد بحث قرار می‌گیرد که هر یک، با روش متفاوتی انجام می‌گردد: گاهی یک فلاش کوچک، گاه چند فلاش، گاه ترکیب فلاشهای کوچک و بزرگ، گاه اصلاح‌کننده های بزرگ و کوچک نور و نکات ریز و درشت فراوان دیگر.
   -بر خلاف سایر کتاب‌های مشابه، مطالب کتاب نیز به صورت خودمانی و داستان‌گونه نوشته شده است. از جدول‌های بزرگ تنظیمات و یا نمودارهای نورپردازی معمول، در این کتاب اثری نخواهید دید. همه چیز حتی تکنیکی‌ترین مطالب، به صورت داستان جذابی روایت شده است. نویسنده حتی نمودارها را نیز با دست کشیده است.

 

 

photo_32


  – بر خلاف کتاب‌های قبلی این نویسنده، مطالب این کتاب محدود به فلاشهای کوچک (Hot Shoe Flash) نیست. در این کتاب بر حسب نیاز، لوکیشن و موضوع، از انواع فلاش کوچک تا استودیویی و انواع اصلاح‌کننده‌های نور استفاده شده است. همچنین کاربرد  فناوری‌های دیگری مانند Radio TTL (که با فلاشهای کوچک دوربین معمولاً ممکن نیست ( بجز یک فلاش جدید کنن))، توضیح داده شده است. نیاز به تأکید نیست که نویسنده کتاب به انواع تکنیک نورپردازی با فلاش مانند  High-Speed Sync نیز مسلط است و در برخی پروژه ها از آن‌ها استفاده کرده است.

 

 

photo_42


  – نویسنده کتاب، به شکل‌دهی نور و بهبود کیفیت نور بسیار تسلط دارد و این مساله را با زبانی ساده در پروژه های متعدد خود توضیح می‌دهد. او همچنین در شبیه‌سازی نورهای طبیعی (مانند نور غروب خورشید یا نوری که از پنجره به درون اتاق می‌تابد) تجربه زیادی دارد و راههای نورپردازی عکس‌هایی را توضیح می‌دهد که گویی با نور طبیعی محیط تهیه شده‌اند.


   – بر خلاف کتاب‌های معمول که حاوی مجموعه‌ای از فرمول‌ها و اطلاعات تکنیکی هستند، در این کتاب به خواننده آموزش داده می‌شود که فکر کند. که در هر پروژه کار چگونه را شروع کند و ادامه دهد و به سرانجام برساند. می‌آموزد که اگر در عمل، همه چیز سر جای خود نبود و یا اشکالی پیش آمد، چگونه پروژه را به نتیجه برساند.

 

 

photo_33  – سطح کتاب مبتدی نیست. یعنی از سطح متوسط شروع می‌شود و به تدریج مطالب پیشرفته‌ای را به خواننده منتقل می‌نماید.
   – هر چند نویسنده کتاب از دوربین و تجهیزات نیکون استفاده می‌‌کند ولی مطالب کتاب قابل تعمیم است و منحصر به نیکون نیست. در بسیاری از موارد، فلاشهای استودیویی یا تریگر‌های رادیویی، جزو تجهیزات پروژه های کتاب است.

 

 

photo_52


    -کتاب در ژانویه ۲۰۱۲ و در  بیش از ۴۰۰ صفحه منتشر شده است. این حجم مطالب از یک فرد با تجربه در زمینه نورپردازی، ارزش کتاب را مشخص می‌کند.

 

photo_23


    – جو مک‌نالی در کتاب می‌گوید : شغل عکاسی خیلی خوب است. عکس‌هایی که می‌گیری، مانند نقاطی هستند که با خط می‌توان آن‌ها را به هم وصل کرد تا داستانی را بگویند. اما این خط، داستان زندگی خود تو نیز خواهد بود. ما با عکس‌های‌مان، داستان زندگی خودمان را نیز می‌گوییم: اینکه چه کرده‌ایم و چقدر خوب یا بد آن را به سرانجام رسانیده‌ایم.

– در ایران چگونه به کتاب دسترسی پیدا کنیم:
    الف) اولین روشی که به ذهن می‌رسد، دریافت کتاب از سایتهای متعدد دریافت فایل است. با وجود غیرمجاز بودن این روش،  شاید با وضعیت موجود، یعنی عدم وجود کتاب‌های خارجی در ایران و عدم امکان خرید ساده آن‌ها و …راه غریبی هم نباشد. هر چند هنوز این کتاب را در این سایتها ندیده‌ام اما شاید در آینده قرار گیرد.


    ب) خرید کتاب چاپی از سایت آمازون: داشتن کتاب چاپی بخصوص در زمینه عکاسی، تفاوت قابل ملاحظه‌ای با کتاب‌های دیجیتال دارد. سهولت مطالعه و مشاهده عکس‌های چاپی با کیفیت اصلی و از همه مهم‌تر خود موجودیت کتاب، تأثیر شگرفی بر خواننده کتاب دارد. برخی سایتهای آنلاین فروش کتاب ایران، خدمات خرید از سایت آمازون را ارائه می‌کنند. قیمت دلاری کتاب در سایت آمازون با تخفیف، ۳۰ دلار  است. در این سایتها ظاهراً تخفیف را اعمال نمی‌کنند و قیمت اصلی کتاب (۵۰ دلار)  با هزینه ارسال در مدت ۴۰ روز در مجموع حدود ۱۵۰هزارتومان محاسبه می‌گردد.


    ج) خرید نسخه دیجیتال کیندل از آمازون: سایت آمازون برخی کتاب‌هایش را به صورت نسخه دیجیتال نیز می فروشد. این نسخه‌های دیجیتال با دستگاه Kindle آمازون قابل خواندن هستند. اما آمازون نرم‌افزارهای رایگانی نیز برای انواع کامپیوتر ویندوز و مک، انواع تبلت مانند iPad و تبلت های آندروید و انواع اسمارت‌فون ارائه کرده است که پس از نصب‌شان، می‌توان نسخه دیجیتال کتاب را در دستگاه مورد نظر مطالعه کرد. این نسخه های دیجیتال کیفیت بسیار خوبی دارند و امکان جستجو در کل کتاب، تغییر روش نمایش حتی تنظیم یک ستونی بودن یا دو ستونی بودن مطالب، امکان علامت‌گذاری و استفاده از فرهنگ لغت را در همان نرم‌افزار فراهم می‌کنند. عکس‌ها را نیز می‌توان با ضربه‌ای به روی آنها، به صورت اندازه کامل و با کیفیت اصلی تماشا کرد. این مشخصات، تفاوت قابل ملاحظه نسخه کیندل را با نسخ‌ دیجیتال PDF مشخص می‌کنند. برای خرید از فروشگاه کیندل آمازون، باید یک اکانت ساخت و سپس با تهیه کارتهای آمازون یا کیندل (که در ایران امکان پذیر است)، اکانت را شارژ نمود و سپس اقدام به خرید کرد. پس از خرید، کتاب به صورت خودکار به دستگاه شما منتقل می‌گردد. قیمت نسخه کیندل این کتاب حدود ۲۱ دلار است که با توجه به نرخ برابری ارز، بسیار ارزان‌تر از روش قبل خواهد بود.

 

* تصاویری که در متن مشاهده کردید، از روی نسخه کیندل کتاب تهیه شده بود.

 

از همکاران محترم رسانه‌ای، سایت‌ها، وبلاگ‌ها و نشریات چاپی و اینترنتی خواهشمندم حق نشر این مطلب را برای سایت عکاسی محفوظ بدانند و در صورت نیاز به ارجاع، حتما مطابق «آیین‌نامه‌ بازنشر مطالب سایت عکاسی» عمل کنند.