پاییز هر سال علاقمندان عکس و عکاسی در پاریس این امکان را دارند تا در هر گوشه‌ای از شهر رخدادی در پیوند با این مدیوم پرطرفدار تصویری کشف کنند؛ از نمایشگاه‌های بزرگ و حراج‌های حرفه‌ای گرفته تا نشست‌های عکاسانه و اکسپوهای کوچک گالری‌ها.
اما از برپایی پاریس‌فتو در سالن باشکوه «گران پاله» تا چندین نمایشگاه و حراج کوچک‌تر در گوشه و کنار شهر که بگذریم، امسال دو موسسه‌ی حراجی کریستیز و ساتبیز هم اقدام به برپایی حراج‌های جداگانه ویژه‌ی عکاسی کردند که هر دو مورد نسبت به سال‌های گذشته با رشد چشمگیری در ارقام فروش آثار عکاسی روبرو شد. 
در حراجی عکس کریستیز مجموعا ۱۵۰ عکس (۷۸ درصد کل عکس‌های عرضه شده) به ارزش کلی ۳ میلیون و ۴۷ هزار و ۷۸۸ یورو (معادل ۳ میلیون و ۸۸۱ هزار دلار) به فروش رسیدند. فروش عکسی از شیرین نشاط در کنار آثار نام‌های آشنایی چون هنری کارتیه‌برسون، اوژن آتژه، دوروتیا لانگ، من ری، آندره کرتس، ویلیام اگلستون، ایروینگ پن، رابرت مپل‌تروپ و هیروشی سوجی‌موتو از نکات جالب توجه این حراج بود.

Man

ستاره‌ی این حراج بزرگ من ری، عکاس نامدار آمریکایی (۱۹۷۶ – ۱۸۹۰)، بود که توانست با یکی از آثارش (عکس بالا) در جمع گران‌قیمت‌ترین عکاسان معاصر بنشیند. اگرچه نتوانست به رقمی برسد تا بتواند در میان ۱۰ عکس گران‌قیمت تاریخ عکاسی هم جایی برای خود دست و پا کند. اثر این عکاس نامدار مربوط به سال ۱۹۲۹ بود که از سوی یک مجموعه‌ی خصوصی ژاپنی برای فروش عرضه شد که نهایتا به قیمت ۶۶۱ هزار یورو (تقریبا معادل ۸۸۴ هزار و ۵۰۰ دلار) به فروش رفت. این درحالی بود که این عکس در برآوردهای اولیه با قیمت ۱۸۰ تا ۲۲۰ هزار دلار ارزش‌گذاری شده بود.

Aut

دومین اثر گران قیمت این حراج هم فتومونتاژی مربوط به سال ۱۹۲۴ از EL LISSITZKY، هنرمند روسی (۱۹۴۱ – ۱۸۹۰)، بود که با اینکه با قیمت پایه‌ی ۸۰ تا ۱۲۰ هزار یورو عرضه شده بود، نهایتا به قیمت ۲۶۵ هزار یورو فروخته شد. جایگاه سوم جدول قیمت‌ها نیز به اوژن آتژه‌‌ی فرانسوی (۱۹۲۷ – ۱۸۵۷) رسید. اثری از این عکاس نامدار (تصویر بالا) که در سال ۱۹۰۸ گرفته شده به قیمت ۱۵۷ هزار یورو به فروش رفت. گفتنی‌ست کارشناسان برای این عکس برآورد فروشی معادل ۴۰ تا ۶۰ هزار یورو داشتند. 

Nashat_01

 بیشترین عکس فروخته شده از یک عکاس در این حراج مربوط به هنری کارتیه‌برسون (۲۰۰۸- ۱۹۰۸) بود که ۲۴ فریم از کارهایش در مجموع بیش از ۲۹۱ هزار یورو به فروش رفت. گران‌ترین عکس او در این مجموعه ۳۹ هزار و ۴۰۰ یورو و ارزا‌نترین آنها ۳۵۰۰ یورو فروخته شدند. عکسی (تصویر بالا) مربوط به سال ۲۰۰۰ از شیرین نشاط، هنرمند ایرانی مقیم نیویورک، هم که از برآورد قیمتی معادل ۱۰ تا ۱۵ هزار یورو برخوردار بود، در نهایت به قیمت ۱۸ هزار و ۷۵۰ دلار به فروش رفت. 
همچنین در حراج عکس دیگری در پاریس طی ماه نوامبر، موسسه‌ی ساتبیز به فروشی معادل یک میلیون و ۵۶۰ هزار یورو دست یافت. عنوان نخست لیست قیمت حراج عکس ساتبیز به مجموعه‌ای از ۶ عکس لنی ریفنشتال تعلق گرفت که موفق به ثبت رکورد فروش ۲۳۴ هزار و ۷۵۰ یورویی برای این هنرمند جنجالی آلمانی (۲۰۰۳ – ۱۹۰۲) شد. او این سری عکس‌ها را که در برآورد اولیه ۶۰ تا ۸۰ هزار یورو ارزش‌گذاری شده بودند، سال ۲۰۰۲ از اهالی قبیله‌ی نوبا در سودان گرفته است. 
جایگاه دوم هم با عکسی به ارزش ۹۰ هزار و ۷۵۰ یورو مربوط به سال ۱۹۲۸ به آندره کرتس، عکاس فقید مجارستانی (۱۹۸۵ – ۱۸۹۴) رسید. MARTIN MUNKÁCSI هم با عکسی مربوط به سال ۱۹۳۴ که ۷۸ هزار و ۷۵۰ یورو فروخته شد در جای سوم نشست. جالب اینجاست که این عکس در برآورد اولیه تنها بین ۱۵ تا ۲۰ هزار یورو قیمت‌گذاری شده بود.