پرتره انسل آدامز، سال ۱۹۵۰، عکاس: J. Malcolm Greany

   اختصاصی «سایت عکاسی» – حراجی کریستیز بهار امسال در برنامه ویژه‌ای با عنوان «گستره نور: عکس‌هایی از انسل آدامز» ۲۲ عکس از این چهره نامدار عکاسی آمریکا را مجموعا به ارزش ۲ میلیون و ۱۴۴ هزار و ۸۷۵ دلار به فروش رساند.

     به گفته مسئولین این حراجی، که در ساختمان راکفلر واقع در منهتن نیویورک برگزار شد، تعدادی از بهترین و معروفترین عکس‌های انسل آدامز (۱۹۰۲-۱۹۸۴) که با دوربین قطع بزرگ عکاسی شده‌اند در ابعاد مختلف برای فروش عرضه شد که مورد استقبال خوب خریداران و مخاطبان آثار این چهره شناخته‌شده عکاسی مدرنیستی اوایل قرن بیستم قرار گرفتند.

930314_4

    گرانترین عکس این حراج اثری با عنوان «طلوع آفتاب زمستانی» بود که به سال ۱۹۴۱ در کالیفرنیای آمریکا عکاسی شده است و با برآورد ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار به حراج آمد ولی در نهایت ۵۴۵ هزار دلار فروخته شد. این اثر در اندازه ۹۲.۷×۱۳۹.۷ سانتیمتر و در سال ۱۹۶۱ پرینت شده است.

    اما در اتفاقی جالب نسخه دیگری از همین عکس آدامز در اندازه تقریبی ۳۵×۴۶ سانتیمتر با برآورد قیمت ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار برای فروش عرضه شد که ۴۰ هزار دلار فروخته شد و در جای نهم گرانترین عکس‌ها نشست. این اثر پیش از سال ۱۹۵۵ به روش ژلاتین نقره‌ای چاپ شده است.

930314_5

     در مکان دوم گرانترین عکس‌های آدامز در این حراج اثر معروف او از دره‌ یوسه‌میتی آمریکا نشست که او در سال ۱۹۳۹ عکاسی کرده است و یکی از آیکونیک‌ترین تصاویر مربوط به این عکاس است. این اثر که از برآورد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلاری برخوردار بود نهایتا با افزایش قیمتی چشمگیر به مبلغ ۵۳۳ هزار دلار به فروش رفت. اثر مذکور در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی به صورت چاپ دیواری ژلاتین نقره‌ای (با احتساب حاشیه) در ابعاد ۶۶×۸۱ سانتیمتر چاپ شده است.

930314_6

      دیگر عکس شگفتی‌ساز این حراج فریم دیگری با عنوان «ابرها» از دره یوسه‌میتی بود که آدامز به سال ۱۹۴۵ آن را عکاسی کرده است. این عکس که پیش از حراج بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار برآورد قیمت شده بود در نهایت به ارزش ۳۶۵ هزار دلار فروخته شد و در جای سوم گرانقیمت‌های حراج نشست. این عکس در ابعاد ۷۵×۶۰ سانتیمتر در احتمالا در پنج سال اول دهه ۱۹۷۰ میلادی چاپ شده است.

930314_7

    اثر معروف دیگر آدامز به نام «اسپنس» هم با براورد قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار در این حراجی عرضه شد و نهایتا ۱۰۶ هزار و ۲۵۰ دلار فروخته شد و چهارمین عکس گرانقیمت حراج لقب گرفت. این عکس سال ۱۹۵۸ در نیومکزیکو گرفته شده و سال ۱۹۷۰ در ابعاد تقریبی ۵۱×۶۶ سانتیمتر چاپ شده است.

    نسخه‌ دیگری از همین عکس که در اندازه تقریبی ۵۶×۷۱ سانتیمتر و به سال ۱۹۸۰ و با روش ژلاتین نقره‌ای چاپ شده است با برآور قیمت ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار به حراج آمد و ۴۰ هزار دلار فروخته شد و از نظر قیمت فروش در جای دهم نشست.

930314_8

    عنوان پنجمین عکس گران این حراجی هم نصیب اثری از سال ۱۹۴۸ با عنوان «ال کاپیتان» شد که باز هم از دره یوسه‌میتی، در غرب آمریکا، عکاسی شده است. این عکس برآورد ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلاری داشت ولی نهایتا ۱۰۰ هزار دلار فروخته شد. این عکس در ابعاد ۶۳×۵۰ سانتیمتر و احتمالا در پنج سال نخست دهه ۱۹۷۰ میلادی چاپ شده است.

930314_9

      در این حراجی قدیمی‌ترین آثار ارائه شده ۳ عکس مربوط به سال ۱۹۲۷ بودند که گرانترین آنها «آبشار بریدال‌ویل» نام داشت و علی‌رغم برخورداری از برآورد قیمت ۳۰ تا ۵۰ هزار دلاری نهایتا ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رفت. این اثر در ابعاد ۷۱×۵۶ سانتیمتر درد هه ۱۹۸۰ میلادی با چاپ رسیده است.

930314_10

   عنوان ارزانترین عکس به فروش رفته در این شب نیز از آن عکسی از آثار آدامز با موضوع طلوع آفتاب در سی‌یرا نوادای کالیفرنیا شد که در سال ۱۹۴۸ عکاسی شده و با ابعاد ۵۶×۷۱ سانتیمتر در سال ۱۹۷۶ چاپ شده و به این حراج آمده بود. این اثر که برآوردی معادل ۸ تا ۱۲ هزار دلاری داشت در پایان ۱۰ هزار دلار چوب حراج خورد.