مؤسسه‌ی علوم طبیعی از گتی ایمیجز. ۱۰ آوریل ۲۰۱۹
این عکس یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان عظیم Messier 87 را نشان می‌دهد. این سیاه‌چاله در فاصله‌ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمین قرار دارد و جرم آن ۶.۵ میلیارد برابر خورشید است.

با پیشرفت‌های علمی هر سال شاهد تصاویری چشمگیر از جهان ناشناخته‌ها هستیم. توجه رسانه‌ها به تصاویر نجومی و نقطه‌ی دیدهای شگفت‌انگیز ما را بر آن داشت که میان عکس‌های خبری سال ۲۰۱۹ بخشی جداگانه را به این تصاویر اختصاص دهیم.

در این بخش از عکس‌های برگزیده سال ۲۰۱۹ در رسانه‌های جهان، با عکس‌های نجومی و نقطه‌ی دیدهای فراتر از زمین همراه خواهیم شد.

Martin Bernetti از AFP و گتی ایمیجز، ۲ جولای ۲۰۱۹
منظره‌ای از کسوف کامل خورشید در La Higuera، شیلی.

Kevin M. Gill از JPL-Caltech و SwRI و MSSS و NASA، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹
این لکه‌ی عظیم روی سیاره‌ی مشتری در واقع سایه‌ی یکی از قمرهای مشتری است. قمر مشتری با نام Io نور خورشید را سد کرده و سایه‌اش روی مشتری افتاده است. طبق گفته‌های ناسا، این لکه‌ی تاریک حدود ۳۵۰۰ کیلومتر پهنا دارد—کمابیش به‌اندازه‌ی فاصله‌ی میان نیویورک تا لاس‌وگاس.

ناسا، فوران آتش‌فشان رایکُکه، ۲۲ ژوئن ۲۰۱۹
این عکس که از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است، توده‌ی خاکستر خارج‌شده از آتش‌فشان رایکُکه را نشان می‌دهد. رایکُکه یک جزیره‌ی خالی از سکنه در اقیانوس آرام در جوار سواحل روسیه و ژاپن است.

Christina Koch از ناسا و اسوشیتد پرس. ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹
این عکس که از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است، پرتاب راکت روسی Soyuz را نشان می‌دهد.

Peter Komka از EPA-EFE و Shutterstock. 26 ژوئن ۲۰۱۹
در این عکس که در نزدیکی Gyöngyös در مجارستان گرفته شده است، ایستگاه فضایی بین‌المللی را در مقابل خورشید می‌بینیم.

JPL-Caltech از MSSS و ناسا. سلفی کاوشگر فضایی، ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹
کاوشگر ناسا سلفی جدیدی در مریخ می‌گیرد. اولین فرود این کاوشگر روی این سیاره در سال ۲۰۱۲ بود. این سلفی در واقع حاصل تلفیق ۵۷ عکس از محل قرارگیری این کاوشگر در منطقه‌ی Glen Etive است.

برای دیدن سایر عکس‌های برگزیده سال ۲۰۱۹ در رسانه‌های جهان به اینجا رجوع کنید.