یکی از محسنات عکاسی دیجیتال آن است که تکنیکهای مختص عکاسان حرفه ای را در اختیار همگان قرار داده است. امکان تهیه عکسهای پشت سر هم (Burst Mode ) یکی از این موارد است.


در این حالت دوربین به طور خودکار و با سرعت نسبتا زیاد عکسهای پیاپی از موضوع تهیه می نماید.در این حالت بر خلاف Autobracketing، تنظیمات دوربین ثابت است و هدف از گرفتن این عکسهای پیاپی آن است که:
۱- هیچ لحظه مهمی از دست نرود .
۲- عکسهایی در حالات مختلف از موضوع تهیه شود و بعدا بهترین آنها انتخاب گردد.
در دوربینهای عکاسی غیر دیجیتال در این وضعیت عکاسی، به سرعت حلقه فیلم تمام می شود و این موضوع از لحاظ هزینه برای عکاسان آماتور همواره نگران کننده بوده است.اما در دوربینهای دیجیتال این کار هیچ هزینه اضافی برای عکاس ندارد.

امکان Burst Mode در اکثر دوربینهای دیجیتال وجود دارد .سرعت ( بر حسب فریم در ثانیه fps ) و تعداد عکسهای قابل تهیه در این حالت، بستگی به چند عامل دارد:
۱- حافظه درونی دوربین(بافر)
۲- اندازه تصویر
۳- میزان فشردگی تصویر
۴- استفاده یا عدم استفاده از فلاش
۵- اندازه کارت حافظه

دوربینهایی که قادر به تهیه تعداد زیادی عکسهای پشت سرهم و با سرعت بالا هستند،دارای حافظه های موقت بزرگ می باشند.چرا که این تصاویر بایستی قبل از پردازش و ذخیره در کارت حافظه ، در این بافر به طور موقت نگهداری شوند.در دوربینهای حرفه ای این بافر بسیار بزرگ است و می تواند تعداد زیادی عکس با اندازه بزرگ و غیر فشرده را در خود نگهدارد.در دوربینهای ارزان،میزان بافر کم است و در این حالت از لحاظ تعداد یا میزان فشردگی یا اندازه عکسها، محدودیت وجود دارد.

اگر در این روش از فلاش هم استفاده شود، سرعت تهیه عکسها کمتر خواهد شد.(گاه اصلا امکان استفاده از فلاش در این حالت وجود ندارد.)

غیر از حافظه بافر دوربین، گنجایش کارت حافظه نیز برای این حالت عکاسی بسیار اهمیت دارد.چرا که در این حالت به سرعت کارت حافظه پر می شود و مجبور خواهید شد که برای ادامه عکاسی، تصاویر را در LCD ببینید و عکس دلخواه را انتخاب و بقیه را پاک کنید.که بعلت وضوح کم LCD گاه این انتخاب چندان آسان نیست.

تاخیر شاتر(Shutter Lag )
تقریبا تمام دوربینهای دیجیتال کم و بیش، دارای یک تاخیر مهم هستند و آن تاخیر بین فشردن دکمه شاتر تا زمان گرفتن عکس است.این تاخیر به علت زمان محاسبه تنظیمهای نورسنجی،فوکوس، تراز سفیدی و… توسط دوربین می باشد.که گاه به علت این تاخیر، لحظات مهمی را از دست خواهید داد.اما با استفاده از Burst Mode می توان بر این مشکل غلبه کرد چرا که این تنظیمات فقط برای فریم اول انجام خواهد شد و فریمهای بعدی به سرعت تهیه خواهند شد.

عکاسی از موضوعات متحرک
قبل از عکاسی از موضوعات متحرک باید تنظیمات دوربین را انجام داد،آنرا به درستی در دست گرفت و فوکوس کرد.استفاده از Burst Mode برای عکاسی از موضوعات متحرک بسیار مفید است چراکه میتوان پس از یک بار تنظیم، تعداد زیادی عکس در حالات مختلف و در مدت زمان اندک تهیه کرد و بعد بهترینها را انتخاب نمود. 

 

Panning
در مورد موضوعات متحرک میتوان با دوربین موضوع را تعقیب کرده وسپس عکس گرفت تا یک عکس با پس زمینه محو و موضوع واضح تهیه شود.در این روش نیز میتوان با استفاده از Burst Mode ،تعداد زیادی عکس تهیه کرد و از میان آنها بهترین را انتخاب نمود.

نکته:
مهمترین مشکل در حالت Burst Mode ،قرار دادن موضوع متحرک در فوکوس دوربین است.چون دوربین در اولین فریم روی موضوع فوکوس میکند و اگر در فریمهای بعدی موضوع متحرک به سمت دوربین نزدیک شود و یا از آن دور شود،احتمالا فقط تعداد زیادی عکس بدون فوکوس قابل قبول تهیه می شود.
این مشکل در دوربینهای ارزان بیشتر خود نمایی می کند چرا که در دوربینهای حرفه ای، سیستم فوکوس خودکار سریع حتی در حالت Burst Bode نیز به خوبی عمل میکند.
برای غلبه بر این مشکل روشهای زیر ممکن است مفید واقع شود:
۱- اگرفاصله موضوع تا دوربین نسبتا زیاد است ،بهتر است دوربین را در حالت خودکار عکاسی منظره (با فوکوس در بینهایت) قرار دهید.
۲- اگر فاصله موضوع تا دوربین کم است ،بهتر است از کوچکترین اندازه دیافراگم استفاده کنید(همراه با حالت اولویت دیافراگم) تا عمق میدان زیاد شده و وسعت منطقه فوکوس نیز به تبع آن افزایش یابد.
۳- در نهایت اگر هیچ کدام از این روشها مشکل را حل نکرد،سعی کنید موقعیت دوربین را نسبت به جسم متحرک طوری تنظیم کنید تا حرکت جسم در محوری عمود بر محور لنز باشد.(به شکل زیر توجه کنید:پیکانهای قرمز جهت حرکت نامناسب و پیکان سبز جهت حرکت مناسب موضوع را نشان میدهند)

Source :
How to Use Continous Shooting, Megapixel.net