رضا مسعودی نژاد / آگوست ۲۰۰۴
تصویر ۱: Canon EOS 20D

خانواده EOS 30D, 60D , 10D بزودی EOS 20D را بعنوان عضو جدید در میان خود خواهند داشت. EOS 20D بعنوان یک دوربین نیمه حرفه‌ای اس ال آر دیجیتال توسط شرکت کانن معرفی شده است و با قیمت ۱۵۰۰ دلار آمریکا برای بدنه به بازار خواهد آمد. در واقع با توجه به قیمت معرفی شده محصول جدید جانشینی برای ۱۰D است و در بازار رقیب و عضوی از گروه بدنه‌های زیر ۱۰۰۰ دلار نیست. و از این جهت کمی معرفی بدنه جدید بعنوان یک بدنه نیمه حرفه‌ای قدری عجیب مینماید.


تصویر۲: به ترتیب از راست به چپ،EOS 20Dِ، EOS 10D، EOS 60D و EOS 30D

EOS 20 D بعنوان جدیدترین محصول شرکت کانن در این کلاس، مجهز به سنسور COMS با ابعاد ۲۲.۵ x 15.0 mm و با دقت ۸.۲ میلیون پیکسل است. با توجه به ابعاد سنسور ضریب تبدیل فاصله کانونی برای این سنسور ۱.۶ است که ازاین جهت معادل EOS 10D است. اگر چه سنسور کوچکتر از ابعاد استناندارد ۱۳۵ است ولی تناسب طول به عرض سنسور بکار گرفته شده ۳:۲ است که همان تناسب نگاتیو استاندارد ۱۳۵ است. با خروجی این سنسور ۸ مگا پیکسلی در واقع شما میتوانید تصویرتان را با دقت ۱۵۰ dpi در ابعاد A2 و یا با دقت ۳۰۰ dpi در ابعاد A3 چاپ کنید.
EOS 20D بکمک این سنسور علاوه بر دامنه حساسیت ۱۰۰ تا ۱۶۰۰ آ اس آ یک گام به جلو گذاشته و حساسیت ۳۲۰۰ را نیز پوشش میدهد، که بدین منظور این سنسور به طور طبیعی نیاز به بهبود در برخی مشخصات داشته تا بتواند بخصوص در کاهش نویز موفق باشد که در پوشش دادن حساسیتهای بالا بسیار حایز اهمیت میباشد. اما این توسعه و بهبود علاوه بر امکان پوشش دادن حساسیت های بالا در واقع بیش از آن به ثبت تصاویر شفافتر و دفیق‌تر و با جزییات بیشتر نسبت به گذشته منجر شده است.


تصویر۳: سنسور COMS 8 مگا پیکسلی EOS 20D

EOS 20D از پردازنده تصویر نسل دوم یعنی DIGIC II بهره مند شده است. این پردازنده ( یا همان CPU خودمان) در اصل برای استفاده در کانن EOS 1 Mark II توسعه داده شده بود. وظیفه این پردازنده در دوربین پردازش اطلاعات خام منتقل شده از سنسور و تولید تصویر نهایی است. با این پردازنده پیشرفته تصویری میتوان رنگهای دقیق و طبیعی همینطور تراز سفیدی عالی در شرایط نوری مختلف را از دوربین انتظار داشت. این پردازنده علاوه بر دارا بودن سرعت بالا در پردازش تصویر برداری نسبت به پردازنده‌های قبلی انرژی کمتری نیز مصرف میکند. به طور خلاصه تقریبا تمام امکانات پردازش و کنترل نرم افزاری تصویر بدنه EOS 1 Mark II در این بدنه جدید در اختیار عکاس است. به نظر می‌آید جذابترین امکان جدید ۲۰D عکسبرداری سیاه و سفید است. این دوربین اولین دوربین دیجیتال اس ال آر است که امکان عکاسی سیاه سفید را در اختیار عکاس قرار میدهد و این امکان ویژه با شبیه سازی فیلترهای رنگی زرد، نارنجی، قرمز و سبز که در عکاسی سیاه سفید کاربرد فراوان دارند تکمیل شده است.
دوربین فرمت JPEG , RAW را پشتیبانی میکند و میتواند تصویر عکسبرداری شده را همزمان با هر دو فرمت بروی کارت حافظه بنویسد. پردازنده تصویر DIGIC II در کنار بهبود بافر توان عکسبرداری ۵ فریم در ثانیه و ادامه آن تا ۲۳ فریم با فرمت Jpg را به این بدنه داده است و در صورت استفاده از فرمت RAW بافر دوربین امکان عکسبرداری به طور پیوسته تا ۶ فریم را ممکن میسازد. در ضمن بدنه جدید از سرعت ۱/۸۰۰۰ ثانیه نیز بهره میجوید.
همانطور که میدانید اگر چه حجم فایلهای RAW بسیار سنگین و در واقع شامل اطلاعات خام ارسال شده توسط سنسور دوربین است و لازم است بوسیله نرم افزارهای تصویری مثل فتوشاپ پردازش شده و با تبدیل به فرمتی شبیه TIFF یا JPG امکان مشاهده آن بوجود آید. در فرمت RAW به طور طبیعی شما هیچ دیتایی را در مراحل فشرده سازی از دست نمیدهید و تصویر دارای تونالیته ۱۲ بیتی است که باعث میشود تصویری با جزییات عالی در بخشهای روشن و سایه های عمیق در اختیار داشته باشید.
برای اطلاعات بیشتر در مورد فرمت RAW به این مطلب رجوع کنید.


تصویر ۴: پردازنده تصویر DIGIC II

یکی دیگر از زمینه‌های توسعه داده شده در EOS 20D عمل فوکوس است که بکمک ۹ نقطه انجام میشود که در EOS 10D 7 نقطه بوده است. یکی از امکانات افزوده شده برای عمل فوکوس، امکان انتخاب یکی از ۹ نقطه برای عمل فوکوس بوسیله عکاس و به کمک گرداننده ی پشت دوربین است و یا آنکه میتوان این انتخاب را به دوربین محول نمود.


تصویر ۵: سیستم اتوفوکوس جدید بر اساس ۹ نقطه

این بدنه در کنار لنزهای سری EF-S که مخصوص بدنه‌های دیجیتال EOS 20D و EOS 300D طراحی شده است تمامی لنزهای سری EF را پشتیبانی میکند. شرکت کانن دو لنزEF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM و EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USMرا بعنوان لنزهای یاری دهنده این بدنه به طور همزمان معرفی کرده است. با توجه به ضریب فاصله کانونی که قبلا از آن یاد کردیم لنز ۱۰-۲۲mm داراری زاویه دید معادل لنز mm 16-35 در استاندارد ۱۳۵ و لنز۱۷-۸۵mm دارای زاویه دیدی معادل ۲۷-۱۳۶mm است.
البته این بدنه به تنهایی و یا در کیت شامل بدنه و لنز EF-S 18 – 55 mm F3.5 – F5.6 به بازار خواهد آمد.


EF-S 17 – 85 mm F4.5 – F5.6 IS USM
(۲۷ – ۱۳۶ mm equiv. FOV, 5x zoom)
EU: €۶۴۹, US: $599

 EF-S 10 – 22 mm F3.5 – F4.5 USM
(۱۶ – ۳۵ mm equiv. FOV, 2.2x zoom)
EU: €۸۹۹, US: $799
تصویر ۶:

از دیگر مشخصاتی که لازم از آنها یاد کنیم یکی آنکه استاندارد رنگیS-RGB و همچنین Adobe RGB بوسیله EOS 20D پشتیبانی میشوند. دیگرآنکه، استراکچر اصلی بدنه دوربین از آلیاژ منیزیم است که طبیعی است که در مقابل EOS 300D که در آن از پلی کربونیت استفاده شده سنگین تر است. EOS 20D انتقال تصاویر را بکمک USB2 انجام میدهد که اولین دوربین کانن است که از این پورت که توان انتقال ۳ مگا بایت در ثانیه را دارد بهره میجوید. PictBridge نیز برای چاپ مستقیم تصاویر بوسیله دوربین پشتیبانی میشود.
یکی از پیشرفتهای مهم این بدنه نسبت EOS 10D کاهش زمان استارت آپ به حدود ۰.۲ ثانیه است و بالاخره آنکه برادر کوچکتر EOS 10D از نظر ابعاد کوچکتر و از نظر وزن سبکتر از EOS 10D است.


تصویر ۷: مقایسه ابعاد بدنه EOS 10D و EOS 20 D

به طور خلاصه EOS 20D در اغلب موارد فنی نسبت به برادرهای بزرگتر خود بهبود یافته است( به جدول زیر توجه فرمایید) . در نهایت و به طور خلاصه این بدنه از جهت بهبود بافر، سرعت ۱/۸۰۰۰ تانیه ، حساسیت ۳۲۰۰ از یک طرف و استفاده از پردازنده DIGIC II و امکان عکاسی سیاه سفید از طرف دیگر یک بهبود قابل توجه در کلاس و خانواده خودش میباشد.
 

Model

Announced

Effective pixels

AF

Continuous (JPEG)

EOS D30

April 2000

 3.1 million

۳ point

۳.۰ fps 3 frames

EOS D60

February 2002

 6.3 million

۳ point

۳.۳ fps 8 frames

EOS 10D

February 2003

 6.3 million

۷ point

۳.۳ fps 9 frames

EOS 20D

 August 2004

 8.2 million

 9 point

 5.0 fps 23 frames

با سپاس/ رضا
برای مرور جدول مشخصات EOS 20 D اینجا کلیک کنید.

منابع:

http://www.dpreview.com/news/0408/04081909canon_eos20d.asp
http://www.canon-europe.com
http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelFeaturesAct&fcategoryid=139&modelid=10464#f4