در هفته گذشته لنز EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM را به طور مختصر معرفی کردیم.در این هفته مروری خواهیم داشت بر دیگر لنز EF-S جدید کانن. همچنین لنز EF-S 18-55/3.5-5.6 را که در کیت دوربین EOS 300D است، به طور مبسوط تر بررسی خواهیم نمود.

لنز EF-S 10-22/3.5-4.5 USM

فاصله کانونی ۱۰ میلیمتر وایدترین فاصله کانونی موجود برای دوربینهای DSLR با اندازه حسگر کوچکتر از فریم کامل است.سیگما لنز۱۲-۲۴/۴.۵-۵.۶ EX DG را با پوشش کامل ۳۵ میلیمتری و نیکون نیز لنز AFS 12-24 mm f/4 G ED IF DX را برای پوشش حسگرهای ۱.۶ خود دارد.البته زاویه دید لنز ۱۰ میلیمتری در یک بدنه ۱.۵X معادل ۱۶ میلیمتر در بدنه های ۳۵ میلیمتری است. بنابراین این ۱۰ میلیمتر، واید هست اما سوپر واید محسوب نمی‌شود.لنزهای ۱۴ میلیمتری و حتی ۱۲ میلیمتری برای بدنه های ۳۵ میلیمتری نیز وجود دارند( مانند لنز Voightlander برای Leica)
لنز EF-S 10-22/3.5-4.5 USM جزو لنزهای ارزان محسوب نمی‌شود.این لنز دارای ۳ المان Aspherical و یک المان شیشه ایsuper-UD درمیان ۱۳ المان خود می‌باشد.


لنز مجهز به موتور فوکوس USM از نوع حلقوی باامکان فوکوس دستی کامل می‌باشد.قیمت لنز ۸۰۰ دلار است.(قیمت لنز۱۲- ۲۴ سیگما ۶۷۰ و نیکون ۱۰۰۰ دلار است).نکته جالب این است که با وجود استفاده از المانهای آسفریکال و شیشه super-UD ، این لنز جزو لنزهای سری L کانن (که با حلقه قرمز مشخص می‌شوند) قرار نگرفته است.
این لنز (با فاصله کانونی معادل ۱۶-۳۵) جزو کوچکترین و سبکترین لنزهای زوم محسوب میشود(۳۸۵ گرم).این لنز برای عکاسی منظره و عکاسی با اثرات پرسپکتیو زیاد، ایده‌آل است.چون عناصر جلویی لنز بیحرکت هستند، امکان استفاده از فیلتر نیز( که برای چنین عکسهایی لازم است) فراهم می‌باشد.این لنز نیز قابلیت فاصله سنجی برای استفاده در فلاش های کانن را دارد. حداقل فاصله فوکوس آن نیز ۲۴ سانتی متر است.

لنز EF-S 18-55/3.5-5.6 USM

این لنز مشابه همان لنزی است که در کیت دوربین EOS 300D وجود دارد با این تفاوت که دارای یک موتورفوکوس USM‌ از نوع میکروموتور است.میکروموتورهای USM برخلاف نوع حلقوی USM، از سرعت فوکوس کمتری برخوردار بوده، صدای بیشتری دارند و برای فوکوس دستی باید با استفاده از سوییچ، موتور را از مدار خارج نمود (به عبارت دیگر Full-time manual نیستند).در سایر جنبه ها این دو لنز تفاوتی ندارند و آنچه در ادامه می‌آید شامل حال هر دو لنز می‌شود.
در ابتدا باید بر این نکته تاکید کنیم که قیمت این لنز تنها ۱۰۰ دلار است و نباید انتظار داشته باشیم که این لنز مانند لنزهای ۱۰۰۰ دلاری سری L کانن کارآیی داشته باشد.
برخی عقیده دارند که چون این لنز فریم کامل ۳۵ میلیمتری را پوشش نمی دهد و از طرف دیگر عناصر پشتی آن به حسگر نزدیکتر است، کارآیی آن نسبت به سایر لنزهای ۱۰۰ دلاری بیشتر است. نکته اینجاست که کاهش فاصله فوکوس پشتی لنز، فقط در فواصل کانونی ۱۸تا ۲۲ میلیمتر وجود دارد و از آن به بعد این فاصله تفاوتی با لنزهای EF ندارد. از فاصله کانونی ۲۲ میلیمتر به بعد دایره تصویر لنز نیز (البته با کیفیت کم) در حد فریم ۳۵ میلیمتری خواهد شد.
در فاصله کانونی ۱۸ میلیمتر و حداکثر اندازه دیافراگم(۳.۵) لنز فقط در مرکز تصویر خوب عمل می‌کند وکناره‌ها چندان شارپ نیستند. بهترین کارآیی لنز در این فاصله کانونی در دیافراگم ۸ بدست میآید. نتیجه:با فاصله کانونی ۱۸ میلیمتر سعی کنید که دیافراگم را در حد ۸ تا ۱۱ تنظیم نمایید.
در فاصله کانونی ۲۸ میلیمتر لنز خوب عمل می‌کند و با کاهش اندازه دیافراگم تغییر چندانی در کارآیی آن بوجود نمی‌آید.
در فاصله کانونی ۵۰ میلیمتر، باز هم کارآیی لنز افت می کند و بهترین حالت آن در دیافراگمهای کوچک (۱۱) است.
لنز از لحاظ Flare نسبت به لنزهای هم رده خود بهتر عمل می‌کند. به طوریکه بسیاری از عکسهایی که بدون Hood گرفته میشوند، مشکل جندانی نخواهند داشت.
عملکرد لنز در عکسهایclose-up نیز کاملا خوب بوده و کمترین فاصله فوکوس آن ۱۲.۵ سانتی متر است.
به طور خلاصه می توان گفت که کارآیی این لنز به نسبت قیمت ۱۰۰ دلاری آن بسیار خوب است. بیشترین ضعف آن در دو سوی طیف زوم (۱۸ و ۵۰ ) آن است. که در این موارد مشکل بیشتر در کناره های تصویر و آنهم با دیافراگمهای باز بروز می‌کند. برای کاهش این مشکلات بهتر است در فاصله کانونی ۱۸ با دیافراگم f8 و در ۵۰ میلیمتر با دیافراگم f11 عکس گرفته شود. در فاصله کانونی های میانی کیفیت تصاویر هم در کناره ها و هم در وسط تصویر خوب است. با این حد زوم و با این قیمت، لنزی است تقریبا بی‌رقیب. مثلا لنز
۱۶-۳۵/۲.۸L هزارو سیصددلار و لنز ۱۷-۴۰/۴L ششصدو پنجاه دلار قیمت دارد. تنها لنز نزدیک از لحاظ قیمت، لنز ۲۰-۳۵/۳.۵-۴.۵ با قیمت ۳۴۰ دلار است که با وجود کیفیت بهتر، از لحاظ محدوده زوم و فاصله کانونی واید، نسبت به این لنز عقب می ماند. هر چند لنز ۲۸-۱۰۵/۳.۵-۴.۵ یک جانشین مناسب برای این لنز محسوب نمی‌شود(به علت فاصله کانونی واید آن) اما با قیمت ۲۰۰ دلار، در محدوده ۵۰ میلیمتر کارآیی بهتری دارد.
به هرحال به نظر می‌آید این لنز که جزو کیت دوربین EOS300D است، به نسبت قیمتش کارآیی خوبی دارد و به علت سبکی وزن، امکان استفاده فراوانی برای دارنده این دوربین دیجیتال خواهد داشت.

منابع:

Dpreview.com
Photo.net
Canon EOS lens FAQ
The-digital-picture.com