“تصویر سازی چیزی بیش از این است”. چیزی بیش از یک عکس پرینت شده یا به صورت دیجیتالی ذخیره شده. امروز تصویر سازی با نوآوریهای بیشماری در بیرون و درون خود درآمیخته است. تصویر سازی تقریبا تمام نواحی زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده، در هر زمان و هر مکان، اما برای اینکه ببینید آسمان دنیای تصویرسازی فردا چه رنگی است به آنچه که در فتوکینای ۲۰۰۴، کلن می گذرد نگاه کنید.

مصرف کنندگان دوست دارند تماسی مصور داشته باشند و شانس آنان برای دستیابی به این آرزو به سرعت در حال گسترش است. بازار تصویر سازی تجاری متشکل است از دوربین های عکاسی دیجیتال، دوربین‌های فیلمبرداری دیجیتال، کاغذهای پرینت جوهر افشان، جوهر، فتوپرینترها، کارتهای حافظه، کیوسکهای تصویر به علاوه محدوده وسیعی از تولیدات عکاسی آنالوگ که هنوز در بازار موجود است. اما دستگاههای ضبط دیجیتالی DVD، صفحات مانیتور تخت، پروژکتورهای LCD، تلفن دوربین‌ها، تصویر سازی پزشکی و فن آوری محصولات تصویر سازی صنعتی به همراه الگوریتمها و سیستمهای پردازش تصویری دیجیتال اکنون بازیگران اصلی بازار به شدت همگرای شاخه های مختلف فن آوری – شامل آمیزه‌ای از فن آوری اطلاعات، الکترونیک وسایل مصرفی، ارتباطات راه دور و عکاسی – می‌باشند. هم اکنون بازار اروپا در این زمینه حجم معاملاتی بیش از ۱۲۰ میلیارد یورو دارد.

PDA ها و تلفن‌های همراه: رشد گزینه عکاسی
یک مثال عالی برای همگرایی فن آوریهای تصویر سازی، توسعه بازار “دفترچه یادداشتهای دیجیتالی شخصی” (PDA) است. این وسایل چند کاره به خاطر یکی شدن دوربین دیجیتال با آنها به شدت در بین کاربران توسعه یافته اند. به علاوه با اضافه شدن عملکردهای جدید و درگاههای ارتباطی تازه (به خصوص ارتباطات بی سیم) این وسایل در تمام جنبه های زندگی روزمره بی نهایت مفید شده و برای آن تقاضای بالایی ایجاد گردیده است. رشد PDA های قابل حمل و نقل با توسعه کارتهای حافظه تشدید شده است، در مورد تلفن دوربین‌ها یا دوربین تلفن ها نیز وضع به همین منوال است. وضع بازار امروز دقیقا مثل این عدم اطمینان در بیان نام تلفن دوربین یا دوربین تلفن است. عکاسی مرسوم و بخش تصویر سازی از دوربین تلفن ها (دوربین‌هایی که می توانند به عنوان تلفن هم مورد استفاده قرار گیرند) سخن می‌گویند. با با بالا رفتن کیفیت تصویر این وسایل در حد قابل پرینت، رشد این وسایل در طی ماههای آینده بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر، شرکتهای ارتباط راه دور از تلفن دوربین‌ها (تلفن هایی که می توانند برای عکس گرفتن هم استفاده شوند) سخن می گویند. اما جدا از این کاربرد غیر استاندارد، یک موضوع آشکار است: تصویر سازی به شدت در حال سیار شدن است و وسایلی که اساسا برای عکاسی طراحی نشده‌اند به صورت روز افزون در حال تجهیز با سیستم عکاسی می‌باشند- دلیل دیگری بر اینکه چرا تصویر سازی چیزی بیش از اینها است.

کاربردهای بدون محدودیت
توسعه سریع صفحات LCD و مانیتورها در مشتریان توقع دیدن تصویر با بالاترین کیفیت ممکن را ایجاد نموده است و این توقع تاثیر زیادی بر بسیاری از محصولات در رده های مختلف گذارده است: تلویزیونهای صفحه تخت، نمایشگر تلفن های همراه و دوربین های دیجیتال، و نمایشگر کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ ها و PDAها. امروزه برای کاربرد فن آوریهای پایه در اینگونه وسایل، تقریبا حد و مرزی وجود ندارد. این موضوع نشان می دهد که چگونه ارتباطات تصویری نوآوریها را برمی‌انگیزد. مثلا اخیرا صفحه نمایشگر تلفن های همراه می تواند تا ۲۵۰۰۰ رنگ با اختلاف جزیی با هم را نشان دهد که قابل مقایسه با موبایلهای رنگی ۲۵۶ رنگ کنونی نیست.

فن آوری دیجیتال رو به جلو
در سال گذشته مجموعا ۱۰۷ میلیون دوربین عکاسی در دنیا به فروش رفت که رقمی بی سابقه بود. عامل محرک این افزایش چشمگیر دوربین های دیجیتال بود که امسال برای اولین بار از لحاظ تعداد فروش دوربین های آنالوگ را پشت سر گذارد. در ژاپن شدیدترین تفاوت وجود داشت، ۹۰ درصد دوربین های به فروش رفته دیجیتال بودند!

ادامه دارد…