image001.jpg

نیکون تولید مدل جدیدی از دوربینهای نیمه حرفه ای SLR خود بنام D50 را در آوریل ۲۰۰۵ رسما اعلام نمود. مدهای عکاسی چند برنامه ای بهینه شده برای موقعیتهای مختلف، عکاسی را راحت نموده و عکاس می تواند با خیال راحت بر روی تکنیک و هنر عکاسی خود تمرکز نماید. این دوربین در مد اتوماتیک با بهترین انتخاب تنظیمات نور و حساسیت، بهترین تنظیم را برای دوربین اعمال نموده و عکاس را از تنظیمات پیچیده و وقت گیر دستی راحت می کند. ضمنا یک مد مخصوص بچه ها اضافه شده که گرفتن عکسهای یادگاری از بچه ها با رنگهای زنده و کنتراست خوب را بدون نیاز به تنظیمات بعدی روی عکس و آماده برای پرینت مستقیم امکان پذیر می سازد. همچنین تنظیم تمام دستی نور نیز امکان پذیر است که امکان لذت بیشتر از عکاسی را برای عکاس فراهم می آورد.
D50 دارای یک سنسور ۶.۱ MP از نوع CCD DX می باشد که به همراه یک پردازنده پیشرفته تصویر، تصاویری زنده و فایلهای قابل بزرگ کردن و در ضمن قابل مدیریت حتی در حالت سایز اصلی ایجاد می‌نماید. ترکیب اجزاء دوربین حتی در شرایطی که سایر دوربینهای دیجیتال به چالش کشیده می شوند نتایج رضایت بخشی ارائه می نماید، نظیر کار با موضوعات دارای رنگهای روشن و یا عکسهای با زمان طولانی.
D50 به مجرد روشن شدن آماده کا رمی باشد. با روشن کردن دوربین، در طی ۰.۲ ثانیه دوربین آماده بکار می شود و تاخیر شاتر آن، آنقدر کم شده است که تقریبا معادل شاتر همزمان بوده و یکی از نقاط ضعف عکاسی دیجیتال را کاملا حذف نموده است.

از عکاسی پیوسته این دوربین می‌توان با سرعت ۲.۵ عکس در ثانیه تا ۱۳۷ عکس گرفت (البته به شرطی که از کارت حافظه و تنظیمات مشخص شده دوربین استفاده شده باشد). عکسهای گرفته شده به سرعت پردازش شده و روی کارت حافظه SD دوربین ذخیره می شود. ضمنا یک واسط USB 2.0 سرعت بالا، انتقال سریعتر تصاویر به کامپیوتر را امکان پذیر می سازد.

سرعتهای شاتر قابل انتخاب بین ۳۰ تا ۴۰۰۰/۱ ثانیه می باشد. سرعت همزمانی بالای فلاش تا ۵۰۰/۱ ثانیه امکان عکاسی با فلاش را بسیار عالی نموده و با تکنولوژی نیکون کاملا بصورت خودکار در آمده است. برای عکاسی با زمانهای طولانی نیز گزینه Bulb در نظر گرفته شده است. با استفاده از ISO خودکار استفاده از حداکثر نور موجود با انتخاب حساسیت بین مقادیر ۲۰۰ تا ۱۶۰۰ فراهم می شود. ضمنا امکان تنظیم دستی حساسیت برای کنترل عکاس بر روی آن وجود دارد.

سیستم ۵ ناحیه‌ای فوکوس خودکار D50 از سنسور شناخته شده cross-type نیکون بهره می‌برد که پوشش وسیع کادر و تشخیص فوکوس درنور کم منحصر بفردش تنها در D70 وجود دارد و حتی با استفاده از سیستم کشف سوژه سریع و دقیق و ردگیری فوکوس بهبود یافته دارای دقت فوکوس بهتری نیز می باشد. این سیستم جدید بطور خودکار و پیوسته بر اساس سوژه موجود در کادر تصویر، بین دو حالت فوکوس تک مرحله ای و فوکوس پیوسته تغییر می کند. یک لامپ کمکی فوکوس نیز تعبیه شده که عملکرد بهینه را هنگام عکاسی در نور کم تضمین می کند.

D50 با اندازه گیری تمام کادر و تنظیم تراز سفیدی بر اساس منبع نور، رنگهایی طبیعی پدید می آورد. تراز سفیدی خودکار پیشرفته بیشتر شرایط نوری را جواب می دهد، اما جهت انعطاف بیشتر امکان تنظیم ۶ پارامتر بصورت دستی، محدوده بندی خودکار تراز سفیدی برای انتخاب خلاقانه نتایج و نیز امکان انتخاب یک جشم خاکستری یا سفید برای کالیبره کردن دستی تراز سفیدی در شرایط نوری پیچیده در نظر گرفته شده است.

سیستم نورسنجی رنگی سه بعدی II نیکون، کنترل دقیق نور را در بیشتر شرایط نوری با مقایسه خودکار ورودی دوربین از یک سنسور ۴۲۰ نقطه ای وسیع برای هر صحنه، با اطلاعات بانک اطلاعاتی دوربین که از اطلاعات ۳۰۰۰۰ عکس تهیه شده است انجام می‌دهد. افراد حرفه ای و آماتور به منحصر بفرد بودن تکنولوژی نورسنجی نیکون اذعان داشته که در هر لحظه تنظیمات ایده‌آل را برای نور انجام می‌دهد. روشهای جدید تنظیم نور با تشخیص نواحی پرنور و سایه در کادر با استفاده از بانک داده مناظر مختلف، و استفاده از جبران نوری برای به حداقل رساندن نور کم یا زیاد، عملکرد دوربین را برای عکسهایی با دقت و کیفیت نوری بالاتر بهبود می بخشد.

طراحی فشرده و سبک D50 حمل و نقل آن را راحتتر نموده و نیز خطوط بدنه و موقعیت مناسب کنترلها، راندمان استفاده و کار با دوربین را بالا میبرد. منوی جدید دوربین، اطلاعات دقیق و مفیدی را روی مانیتور ۲ اینچی بزرگ دوربین نمایش می‌دهد برای هر گزینه منو اطلاعات کاربری مناسبی وجود دارد. باتری ظرفیت بالای لیتیوم یون دوربین، تحرک و راحتی را با گرفتن ۲۰۰۰ عکس در هر شارژ فراهم می‌آورد.
شرکت نیکون طبق برنامه این دوربین را در ژوئن ۲۰۰۵ روانه بازا رخواهد نمود.

image002.jpg

مشخصات اصلی Nikon D50

رنگهای زنده و تصاویری شارپ
– سنسور جدید سایز XD ساخت نیکون با رزولوشن ۶.۱ مگاپیکسل عکسهایی در اندازه ۲۰۰۰*۳۰۰۸ پیکسل ایجاد نموده که دارای رنگهایی دقیق، با جزئیات بالا و شارپ می باشند و امکان بزرگنمایی یا برش عکسها برای مصارف خاص را بخوبی فراهم می آورند.
– با استفاده از پردازنده تصاویر پیشرفته دوربین که تجربیات دوربین های آنالوگ را با پردازش دیجیتال توام نموده است و با استفاده از تکنولوژی پیش تنظیم شرایط، تصاویری خلق می شود که مستقیما قابل پرینت می باشد. کیفیت تصاویر بهینه شده که شامل تنظیم تراز سفیدی خودکار، کنترل خودکار طیف رنگی و رنگ و نویز کم برای عکسهای در زمان طولانی می باشد.
– نورسنجی ۳D ماتریسی رنگی II تراز سفیدی و تنظیم نور دقیق را تضمین می نماید.

پاسخ سریع و لحظه‌ای
– روشن شدن تقریبا آنی در ۰.۲ ثانیه پاسخ سریع شاتر
– عکاسی پیوسته با سرعت ۲.۵ عکس در ثانیه تا ۱۳۷ تصویر بدون انتظار برای ذخیره تصاویر بر روی کارت حافظه
– سیستم فوکوس ۵ نقطه ای سریع با سیستم ردگیری پیش بینی کننده و قفل فوکوس. لامپ کمکی فوکوس فوکوس در شرایط تاریک را راحتتر می نماید.
– سرعت بالای شاتر در محدوده ۳۰ تا ۴۰۰۰/۱ ثانیه
– سرعت بالای همزمانی شاتر با فلاش تا ۵۰۰/۱ ثانیه
– سرعت بالای ضبط و انتقال اطلاعات روی کارت SD

کنترلهای خودکار و دستی برای نتایج قابل پیش بینی
– انتخابهای ۷ گانه با برنامه های متغیر برای تنظیمات خودکار شامل حساسیت معادل ISO، تراز سفیدی، شارپنس، تون یا کنتراست رنگی، رنگ، پرتره، منظره، عکاسی از بچه، ورزشی، نمای نزدیک، و پرتره در شب
– انتخابهای بهبود عکس شامل شارپنس، تون یا کنتراست، رنگ، اشباع رنگی به همراه برنامه های تنظیم نور برنامه ریزی شده، اولویت شاتر، اولویت دیافراگم، یا دستی. ضمنا تنظیم های سریع شامل عادی، VIVID، شارپ، سافت، پرینت مستقیم، منظره یا تنظیم کاربر.
– تنظیم حساسیت از ۲۰۰ تا ۱۶۰۰ خودکار و دستی
– دارای محدوده بندی خودکار نور
– جبران نوری فلاش
– تنظیم نور از میان لنز با سیستم ماتریسی رنگی سه بعدی با انواع انتخابهای متوسط گیر مرکزی، نقطه ای و ماتریسی
– دارای سه مد رنگی مختلف برای رنگ طبیعی پوست، برای داشتن دامنه بازتر برای پردازش بعدی روی عکس و رنگهای زنده تر مخصوص منظره
– ضبط همزمان RAW و Jpeg

بدنه راحت
– سبک و فشرده
– دارای دکمه هایی که از لحاظ ارگونومی و منطقی در جاهای مناسب طراحی شده اند
– منظره یاب اپتیکی با تنظیم دیوپتری
– مانیتور ۲ اینچی
– نمایش مناسب عکسها در مانیتور با امکان نمایش ۴ یا ۹ عکس، بزرگنمایی، نمایش اسلایدی، نمایش هیستوگرام و سایر امکانات
– باتری باعمر طولانی قابل شارژ
– دارای تنظیم های مخصوص کاربر برای هماهنگی با علایق و تجربیات شخصی
– کنترل از راه دور

کار راحت با عکسها
– عملکرد عکس کوچک برای ضبط تصاویر کوچک با سایزهای مختلف برای استفاده در وب
– تنظیم صفحه روی دوربین برای پرینت مستقیم با کیفیت و آرایش دلخواه
– امکان وارد کردن ۳۶ علامت الفبایی در سرصفحه EXIF عکسها برای شناسایی و دسته بندی راحتتر بعدی
– امکان تماشای عکسها روی تلویزیون

اجزاء خلاقانه و با کیفیت
– امکان استفاده از لنزهای با کیفیت Nikkor
– فلاش سرخود با امکان کنترل نور از میان لنز و همزمانی ۵۰۰/۱ ثانیه
– امکان لاستفاده از امکانات نوردهی خلاقانه نیکون هنگام استفاده از فلاشهای SB-800 و SB-600
– دارای نرم افزارهای سازگار نیکون