نویسنده:منصور نصیری

خیلی از عکاسانی که با دوربین Canon 20D کارکرده اند،مواردی از قفل کردن دوربین، عمل نکردن شاتر یا مواردی ازاین دست را گزارش کرده اند که به نظر می رسد بسیاری از این مشکل ها با به روز رسانی Firmware این دوربین با استفاده از فایل به روز رسانی که توسط Canon در اواخر سال میلادی گذشته ارائه شده، حل و برطرف شود.
قبل از شرح مراحل به روز رسانی Firmware دوربین ۲۰D توجه داشته باشید که این کار در صورتی که اشتباه انجام شود ممکن است دوربین یک و نیم میلیونی شما را تبدیل به یک پاره آجر بی مصرف کند! بنا براین بهتر است این کار را به کاردان و اهلش بسپارید، سایت عکاسی و نویسنده این مطلب هیچ مسولیتی در قبال اشکالات و خرابی احتمالی دوربین شما به عهده نمی گیرند.

این دستور العمل برای دارندگان سیستم عامل ویندوز است:
۱-فایل ۴.۸۶ مگابایتی بروزرسانی را از اینجا دریافت کنید. با سرعت ارتباط اینترنت تلفنی ایران، حدود نیم ساعت طول می کشد.
۲-فایل اجرایی دریافتی را با دابل کلیک بر روی آن اجرا و باز کنید.
۳- فایلی با نام ۲۰D00200.FIR بر روی درایوی که مشخص می کنید باز و ذخیره می شود.
۴-کارت حافظه ای را که قبلا و حتما توسط دوربین ۲۰D فرمت کرده اید، درون کارت خوان قرار داده و فایل ۲۰D00200.FIR را بر روی ریشه و نه در هیچ ساب دایرکتوری کارت کپی کنید.
۵-قبلا باید باتری دوربین را کامل شارژ کرده باشید چون اگر هنگام انجام بروز رسانی باتری خالی شود یا به هر دلیلی دوربین خاموش شود، ممکن است دوربین تان به پاره آجر تبدیل شود!
۶-کارت حافظه را درون دوربین قرار داده و پس از روشن کردن دوربین دکمه Menu را فشار دهید.
۷-روی عبارت Firmware ver X.X.X دکمه Set را فشار دهید.
۸-دوربین بعد از یکی دو پیغام از شما می پرسد آیا می خواهید Firmware را به ورژن ۲.۰.۰ ارتقا دهید یا نه؟
اگر فکر می کنید به اندازه کافی اطلاعات ندارید یا آدم بد شانسی هستید! هنوز فرصت دارید و با انتخاب No فرصت این را دارید که کار را به کاردانش بسپارید، اما اگر Yes را انتخاب کردید با دقت، صبر و حوصله و البته اعتماد به نفس باقی مراحل را به دقت ذنبال کنید.
۹- پس از انتخاب Yes عمل بروز رسانی آغاز می شود که دو دقیقه طول خواهد کشید.
اگر همه چیز رو به راه باشد دوربین به شما پیغام می دهد که عمل به روز رسانی، کامل و تمام شده و شما کلید Set را دوباره می زنید. دقت کنید در طول مدت بروزرسانی به هیچ وجه دکمه ای از دوربین را فشار ندهید و به ویژه آن را خاموش نکنید.
۱۰-حالا دوربین را خاموش کنید و حداقل دو ثانیه باتری آن را به طور کامل در آورید.
۱۱- بعد از روشن کردن دوربین در منوی آن ورژن Firmware را نگاه کنید، اگر همه مراحل به درستی انجام شده باشد باید عدد ۲.۰.۰ را نشان دهد.

مراحل تصویری و توضیحات اضافه را در این فایل مشاهده نمایید.