nikon_d3x.jpg


نیکون جدیدترین دوربین حرفه‌ای DSLR خود با رزولوشن ۲۴.۵ مگاپیکسل را رسما معرفی کرد: D3x.
این دوربین، دارای نمایشگر LCD 3 اینچی با رزولوشن ۹۲۰,۰۰۰ نقطه با امکان نمایش زنده (Light View 51)، نقطه فوکوس خودکار، پردازنده تصویر EXPEED، و خروجی HDMI است.

برای دستیابی به بهترین کیفیت، این دوربین فایل‌های خام خود را به صورت ۱۴ بیتی و با حجم ۵۰ مگابایت ایجاد می‌کند که طی روند پردازش به فایل‌های TIFF 140 مگابایتی نیز تبدیل می‌شوند. این دوربین سیستم انتقال اطلاعات بی‌سیم نیکون را پشتیبانی می‌کند و با دستگاه GP1- GPS جدید نیکون نیز سازگار است.

ویژگی‌ها:
حسگر CMOS نیکون از نوع FX با ۲۴.۵ مگاپیکسل این حسگر با داشتن ۲۴.۵ میلیون پیکسل موثر مساحتی به ابعاد ۳۵.۵ x 24.0 میلیمتر را پوشش می‌دهد و در نتیجه رزولوشن شگفت آوری را ایجاد می‌کند. اما قابلیت دیگری که در این حسگر وجود دارد این است که بهینه سازی مشخصات پیکسل‌ها، باعث ایجاد نسبت S/N بیشتر و دامنه دینامیک وسیع تر شده است: پیکسل‌ها نور بیشتری را جذب کرده و در نتیجه جزئیات تصویر در بخش‌های روشن (highlights) و بخش‌های تیره (shadows) بیشتر می‌شود و در نتیجه رنگها شفاف تر و نویز کمتر خواهد بود.
دامنه حساسیت وسیع تر حسیاست D3x در حالت عادی از ۱۰۰ شروع می‌شود -که مناسب عکسبرداری از سوژه‌های بی‌حرکت، مثلا در استودیو است- و تا ۱۶۰۰ ادامه می یابد، که در حساسیت ۱۶۰۰ تصویر دارای کیفیت بالا و نویز کم، در حد عکس های ثبت شده با حساسیت پایین، است.
همچنین حساسیت را می‌توان دو استپ بالاتر برد و به ۶۴۰۰ رساند و یک استپ کمتر کرد و به ۵۰ رساند. حالت حساسیت خودکار هم وجود دارد.
پردازش جدید تصویر بر اساس EXPEED سیستم جدید پردازش عکس در این دوربین بر اساس سیستم جامع پردازش عکس دیجیتال نیکون، یا همان EXPEED، که به صورت تخصصی برای این دوربین بهینه سازی شده است، تصویر فوق العاده با کیفیتی را ایجاد می‌کند. این سیستم، سرعت پردازش را بیشتر و مقدار برق مصرفی را نیز کمتر می‌کند. همچنین این سیستم پیشرفته، گسترده‌ترین طیف رنگ، از ته رنگ‌ها گرفته تا رنگ‌های شفاف، را به صورت دقیق تولید میکند.
عملکرد سریع، متناسب با کاربرد های حرفه ای سرعت شروع به کار D3x، همانند مدل قبلی یعنی D3، ۰.۱۲ ثانیه و زمان تاخیر شاتر نیز ۰.۰۴ ثانیه است. سرعت عکاسی پی در پی با فرمت ۳۶×۲۴ یا نسبت ۵:۴ عکس در ثانیه و با فرمت DX (24 x 16) 7 عکس در ثانیه است. همچنین D3x با UDMA (نسل جدید کارت حافظه سرعت بالا که امکان ذخیره اطلاعات با سرعت ۳۵ مگابایت را می دهد.) کاملا سازگار است.
سیستم تشخیص منظره (موقعیت عکاسی) یک حسگر RGB و ۱۰۰۵ پیکسلی در این دوربین وجود دارد که با تشخیص روشنایی و نیز رنگ‌های سوژه یا رنگ‌های محل عکاسی، نوردهی را به طور دقیق کنترل می‌کند. برای کنترل دقیق، نتایج این حسگر به بخش‌های فوکوس خودکار، نوردهی خودکار، فلاش جبران کننده نوری i-TTL و تنظیم تراز سفیدی خودکار اعمال می‌شود.سیستم فوکوس خودکار با استفاده از ۵۱ نقطه متراکم حسگر فوکوس خودکار این دوربین همانند حسگر دوربین D3 است.
تمام ۵۱ نقطه، شامل ۱۵ حسگر متقاطع که در مرکز واقع شده‌اند، در تمام لنزهای فوکوس خودکار NIKKOR با حداکثر دیافراگم ۵.۶ یا بیشتر، به طور موثر عمل می کنند. سه حالت فوکوس خودکار در این دوربین وجود دارد، حالت یک نقطه‌ای، حالت ناحیه فعال و حالت ناحیه فوکوس خودکار.مقاومت بیشتر پوشش بیرونی، شاسی و جعبه آینه از آلیاژ منیزیم ساخته شده‌اند تا دوربین وزن کمتری داشته و محکم تر باشند. درزهای اصلی این دوربین با حلقه های گرد و محکمی مهر و موم شده اند تا مانع ورود گرد و خاک و رطوبت به دوربین شوند. در بخش شاتر، که توسط خود کمپانی نیکون توسعه یافته است، از ماده ی جدیدی برای تیغه های شاتر استفاده شده است که تضمین کننده دوام فوق العاده شاتر است. در تستی که توسط خود نیکون انجام شده، شاتر تا ۳۰۰,۰۰۰ شات جواب داده است.

دیگر مشخصات این دوربین:
• نمایشگر LCD با وضوح بالا با ۹۲۰ هزار نقطه (VGA)، زاویه دید ۱۷۰ درجه و شیشه تقویت شده
• دو نوع شیوه پخش زنده (دوربین در دست و دوربین روی سه پایه)
• سیستم کنترل تصویر (استاندارد، خنثی، شفاف، تک رنگ)
• دیدن اثر تنظیمات نوردهی قبل از گرفتن عکس (Active D-Lighting)
• بخش جی پی اس (اختیاری)
• کاهش خطاهای رنگی جانبی
• ویزور تقریبا ۱۰۰ درصد کادر را پوشش می دهد و در فرمت FX، ۰.۷ برابر بزرگنمایی دارد.
• دکمه قابل برنامه ریزی
• انتخاب حروف سیاه یا سفید رنگ برای نمایش اطلاعات
• امکان عکسبرداری ۴۴۰۰ عکس با یکبار شارژ باتری

منبع