header_starstseite

از سال ۱۹۵۰ تاکنون، نمایشگاه فتوکینا هر دو سال یکبار در کلن برگزار می‌شود. معمولاً شرکتهای بزرگ تولید کننده تجهیزات عکاسی، بسیاری از محصولات خود را در ایام نمایشگاه معرفی کرده و در معرض بازدید قرار می‌دهند.

این مطلب مروری دارد بر مهم‌ترین محصولات مرتبط با عکاسی و تصویربرداری در نمایشگاه امسال که هم‌اکنون در حال برگزاری است.

Canon :

canon

 مهم‌ترین محصول کانن در نمایشگاه فتوکینا که چند روز پیش معرفی شد، دوربین فول‌فریم Canon 6D است. که هر چند هنوز قیمتش مشخص نشده است ولی احتمالاً چیزی بین قیمت ۷D و ۵D MKIII خواهد بود. این دوربین فول‌فریم ۲۰ مگاپیکسلی از سوی دیگر، رقیب Nikon D600 نیز هست و در بسیاری از مشخصات شبیه آن است. هر چند نیکون D600 سیستم فوکوس ظاهراً پیشرفته‌تری داشته و مجهز به اسلات دوگانه کارت حافظه است اما کانن نیز ویژگی‌های جذاب دیگری مانند سیستم GPS و Wi-Fi داخلی دارد. بقیه مشخصات دوربین تقریباً مشابه مواردی است که در دوربین‌های فول‌فریم امروزین مشاهده می‌شود.

frontpage_001

محصول جدید کانن در سری G دوربین G15 است که حتی پس از معرفی G1X (که یک دوربین Compact با سنسور بزرگ کنن بود)، کنن تولید سری G سنتی خود را ادامه داد. G15 بر خلاف مدل‌های قبلی G، مجهز به لنزی با دیافراگم ۱.۸-۲.۸ است که در بازه ۲۸-۱۴۰ نوید یک لنز مناسب را برای این رده می‌دهد. همچنین LCD آن نیز برای کاهش اندازه کلی دوربین، غیرمتحرک است.

سری محبوب S نیز با S110 ادامه یافته است که مجهز به لنز ۱۲۰-۲۴ با دیافراگم  5.9-2 ، صفحه لمسی و سیستم Wi-Fi است.
محصولات دیگری نیز از کنن در نمایشگاه عرضه شده بود مانند دوربین SX50 که مجهز به لنز زوم ۵۰برابر است و دوربین سری EOS-M که قبلاً معرفی شده و یک دوربین بدون آینه با لنز قابل تعویض است.

نیکون

d600

محصول مهم نیکون در این نمایشگاه دوربین فول فریم جدید D600 است. یک دوربین فول‌فریم ۲۴ مگاپیکسلی ارزان که از لحاظ ظاهر و ساخت، خیلی شبیه Nikon D7000 است. با قیمت حدود ۲۱۰۰ دلار، یک انتخاب ارزان‌قیمت برای کسانی است که می‌خواهند به سوی دوربین‌های فول‌فریم نیکون کوچ کنند.

p7700_001

در رده دوربین‌های Compact نیز نیکون دوربین P7700 را معرفی کرد که به نظر می‌آید نسبت به دوربینهای Compact قبلی نیکون در این سری، یک قدم به جلو باشد. سنسور ۱۲ مگاپیکسلی، لنز ۲۸-۲۰۰ با دیافراگم ۲-۴ و یکسری بهبودهای کارکردی.
دوربین Compact دیگر نیکون S800c است که بخاطر سیستم عامل آندرویدش متمایز شده است. علاوه بر ویژگی‌های معمول دوربینها، امکاناتی مانند بررسی ایمیل در یک دوربین و یا امکان هک‌کردن و اضافه کردن امکانات به آن، می‌تواند نکته جدیدی در بین دوربین‌ها باشد.

سونی

sonya99

سونی با دست پُر به این نمایشگاه آمده است. دوربین فول‌فریم A99 مجهز به سنسور ۲۴ مگاپیکسلی و فناوری SLT است که در آن یک آینه ثابت نیمه شفاف وجود دارد و ویزور آن الکترونیکی است. این سیستم قبلاً در دوربین‌های غیرفول فریم سونی معرفی شده بود و مزایای خاص آن، باعث ادامه روند این سیستم در یک دوربین فول‌فریم شد.

nex6

NEX-6 محصول جدید سونی در رده موفق NEX است که مجهز به سنسور ۱۶مگاپیکسلی است و برخی مشخصات خود را از NEX-7 و برخی را از NEX-5R به ارث برده است. سیستم فوکوس هیبرید آن باعث سرعت بهتر فوکوس و نیز فوکوس بهتر در هنگام فیلمبرداری می‌شود.

rx1

محصول مهم دیگر سونی RX1 است که یک دوربین کامپکت با سنسور فول‌فریم و لنز ثابت ۳۵ میلیمتری با دیافراگم ۲ است. در مورد این محصول قبلاً مطلبی در سایت منتشر شده است.
دوربین NEX-5R نیز، به روز رسانی سری NEX-5 سونی است که در یک سری ویژگی‌ها نسبت به نسل قبلی خود بهبود یافته است.

فوجی

xe1

فوجی که اخیراً با دوربین‌های پرطرفداری مانند Xpro1 و X100 جانی دوباره یافته، در فتوکینا نیز محصولات جدیدی را عرضه کرده است. دوربین X-E1 که درواقع مشابه Xpro1 است اما بجای ویزور هیبرید، ویزور EVF دارد و به همین دلیل نیز اندازه کوچکتری داشته و قیمت مناسب‌تری نیز یافته است. در واقع X-E1  محصول ضعیف‌شده Xpro نیست بلکه محصولی‌است در موازات آن، و احتمالاً بخاطر ویژگی هایش با  استقبال زیادی مواجه خواهد شد.

xf1

دوربین XF1 نیز مشابه X10 با همان سنسور (که اندازه‌ای بزرگ‌تر از سنسورهای معمول Compact دارند اما کوچکتر از سنسور دوربین سونی RX100 و یا کانن G1X است) و لنز ۲۵-۱۰۰ با دیافراگم ۱.۸-۴.۹ است. ظاهر جذاب و کلاسیکی نیز دارد که احتمالاً فروش آن را تضمین خواهد کرد.

fuji18_55

فوجی لنزهای خود را نیز تکمیل‌تر کرده است. لنز ۱۸-۵۵ با دیافراگم ۲.۸-۴ و لنز ۱۴ میلیمتر با دیافراگم ۲.۸ تکمیل‌کننده لنزهای قبلی فوجی (۱۸ و ۳۵ و ۶۰) هستند. لنزهای بیشتری نیز در راه هستند.

fujilens

خبرخوب دیگر برای فوجی آن است که زایس نیز اعلام کرده که بزودی چندین لنز سازگار با سیستم X فوجی با امکان فوکوس خودکار و سازگاری کامل عرضه خواهد کرد. لنزهایی مانند ۱۲mm 2.8 و ۵۰mm f1.8 .

زایس:

">Zeiss_NEX_XF_mirrorless_system_camera_lenses

زایس در فتوکینا خبرهای خوب زیادی داشت. تولید لنز برای دوربین های بدون آینه نیکون و کانن، تولید لنز برای سیستم‌های فوجی X و سونی M و یک لنز ۵۵ میلیمتری با دیافراگم ۱.۴ برای دوربین‌های فول‌فریم که هم خیلی بزرگ است و هم خیلی گران (۳۰۰۰دلار)

zeiss50

اما زایس ادعا می‌کند این لنز می‌تواند تصاویر بهتری نسبت به لنزهای موجود ۵۰ میلیمتری، برای دوربین‌های امروزین تولید کند.


دنیای آنالوگ در فتوکینا:

view2

هر چند ظاهراً دوربین‌های غیردیجیتال به تاریخ پیوسته‌اند، اما هنوز در فتوکینا می‌توان محصولات غیردیجیتال را از برخی شرکتها دید. شرکت Shenhao سازنده دوربین‌های View Camera با اندازه‌های مختلف ۶X9 تا ۱۱X14 اینچ، از جمله این شرکت‌هاست که محصولاتی ساخته شده از چوب و فلز با کیفیت ساخت خوب عرضه کرده است. دوربین‌های ۴X5 قیمتی زیرهزار دلار دارند و ۸X10ها حدود ۲۰۰۰ دلار و گل سرسبدشان ۱۱X14 قیمتی حدود یک Canon 1Dx . 
همچنین این شرکت مبدل‌هایی برای DSLRها و بک‌های MF برای اتصال به View Camera 4X5 ارائه کرده تا بتوان ثبت‌های مولتی‌فریم تهیه کرد.