اسکنر Plustek OpticFilm 8200i Ai به عنوان جدیدترین و کامل‌ترین اسکنر فیلم ۳۵ میلیمتری شرکت پلاستک معرفی شده است.  

      این اسکنر پس از مدل ۷۶۰۰ Plustek این شرکت تایوانی تولید شده و سخت‌افزارش تغییر چندانی نسبت به مدل قبلی نداشته ولی از نظر نرم‌افزاری تفاوت زیادی ایجاد شده است. نرم‌افزار این اسکنر (Silverfast Studio 8 Ai) توسط شرکت Laser Soft آلمان ارائه شده و جدیدترین نرم‌افزار این شرکت است که از ویژگی‌ها و تفاوت‌های این نرم‌افزار می‌توان به کارایی بهتر و آسان‌تر و خروجی با رنگ‌های صحیح‌تر اشاره کرد. 

   شرکت پلاستک این اسکنر را با نرم‌افزار مدل SE و یا Ai عرضه می‌کند که متناسب با نیاز کاربر سفارش داده می‌شود. نسخه‌ی Ai حرفه ای‌تر از SE است و به همین منظور فعلا در ایران این اسکنر با نرم‌افزار حرفه‌ای Ai عرضه می‌شود.  

930216_2

مشخصات فنی
*  دقت ۷۲۰۰ نقطه در اینچ (Optical Resolution)
* مجهز به سنسور CCD با حساسیت بالا
* لامپ LED جهت نورپردازی یکنواخت، مصرف پایین و بدون حرارت
* محدوده داینامیکی تا ۳.۶  

    پورت اتصال این اسکنرUSB 2.0 است و با سیستم عامل‌های Windows و Mac سازگاری دارد. سرعت اسکن این اسکنر متناسب با دقت و فیلترهای اعمال شده متفاوت می‌باشد ولی به صورت تقریبی با دقت سخت‌افزاری ۳۶۰۰ نقطه در اینچ و استفاده از Multi Sampling یک اسلاید ۳۵ میلیمتری را در ۳۶ ثانیه اسکن می‌کند.

930216_7

   این اسکنر همچنین قابلیت سخت‌افزاری تشخیص خط و خش با استفاده از اشعه‌ی مادون قرمز و رفع آن را دارد (iSRD)  و به خوبی و با سرعت مناسب از پس این کار برمی‌آید. با متعلقات این اسکنر یک عدد فیلم شاخص (Calibration Target) جهت کالیبره کردن رنگ در اسکنر نیز ارائه می‌شود تا با استفاده از آن اسکنر در فواصل لازم کالیبره شده و صحیح‌ترین خروجی رنگی را داشته باشد. 

930216_8

   قاب‌های فیلم (Film Holders) ارائه شده به همراه این اسکنر نیز به شرح زیر است:

۱ـ اسلاید ۳۵ میلیمتری با قاب (ظرفیت چهار اسلاید)
۲ـ فیلم ۳۵ میلیمتری (شش فریم در یک نوار فیلم)

930216_4

    یکی از نکات مفید در رابطه با این اسکنر امکان استفاده از اشعه‌ی مادون قرمز در تشخیص خط، خاک و خش روی فیلم است. شایان ذکر است که این امر به صورت سخت‌افزاری دقت در تشخیص و سرعت آن را به صورت قابل توجهی نسبت به تکنولوژی‌های قدیمی بهبود بخشیده است.

930216_3

نرم افزار اسکنر

به همراه این اسکنر نرم‌افزار حرفه‌ای SilverFast Ai Studio 8 محصول شرکت آلمانی LaserSoft ارائه می‌شود تا امکانات این اسکنر به خوبی در اختیار کاربر قرار گیرد. از امکانات ویژه‌ی این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ کیفیت اسکن حرفه‌ای و امکان خروجی CMYK   
ـ تشخیص دقیق خط و خش روی فیلم با استفاده از اشعه‌ی مادون قرمز اسکنر و برداشت آنها (iSRD)
ـ بالابردن محدوده‌ی دینامیکی و پایین آوردن noise در نتایج اسکن (Multi Exposure)
ـ امکان کالیبره کردن رنگ‌های خروجی با دقت بالا (IT8 Calibration)
ـ امکان انتخاب پروفایل انواع فیلم‌های نگاتیو و حتی ایجاد پروفایل خاص قبل از اسکن (NegaFix)

930216_9

   عکاسان و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهٔ این اسکنر یا بازدید از آن از طریق تلفن‌های ۸۸۵۲۵۱۱۶ و ۸۸۷۴۷۲۸۸  با شرکت پویش‌افزار نمایندهٔ شرکت پلاستک در ایران تماس بگیرند.