اختصاصی «سایت عکاسی» – شرکت پنتاکس در سال ۲۰۱۴ میلادی دوربینی با سنسور مدیوم فرمت و بدنهٔ بزرگ SLR را با نام Pentax 645Z به بازار معرفی کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در زیر مروری می‌کنیم بر ویژگی‌های فنی این محصول پنتاکس: 
 
  دوربین Pentax 645Z با بهره‌گیری از یک سنسور ۵۱.۴ مگاپیکسلی CMOS، که در اندازهٔ ۳۳×۴۴ میلیمتر ساخته شده است به همراه پردازشگر مدل PRIME III، دارای رزولوشنی بالا، قدرت تفکیک رنگ بسیار درخشان و محدودهٔ دینامیکی مناسب (به ویژه برای تصویر کردن جزئیات قسمت‌های سایه) در عکس است.    این سنسور می‌تواند عکس‌هایی در اندازهٔ رزولوشن ۸۲۵۶×۶۱۹۲ پیکسل تولید کند. محدودهٔ ISO در این دوربین بین ۱۰۰ تا ۲۰۴۸۰۰ متغیر است که دست عکاس در کنترل نور به ویژه در صحنه‌های کم‌نور را باز می‌گذارد.  

  LCD این دوربین ۳.۲ اینچی و از نوع TFT است و قابلیت استفاده از مد نمایش زنده و حرکت زاویه‌دار را نیز داراست. این LCD از رزولوشنی یک میلیون نقطه‌ای برخوردار است و تصویرش حدود ۹۸ درصد با عکس نهایی تطابق دارد.   دوربین Pentax 645Z می‌تواند با سرعت شاتر حداکثر ۱/۴۰۰۰ ثانیه و حداقل ۳۰ ثانیه عکاسی کند. امکان تنظیم آن روی مدهای اولویت دیافراگم و اولویت شاتر هم وجود دارد.    برخورداری از نوردهی جبرانی در گسترهٔ ۵+ تا ۵- در کنار براکتینگ نورسنجی تا ۵ فریم از دیگر مزایای این دوربین عنوان شده است. این دوربین فلاش داخلی ندارد ولی می‌توان روی آن فلاش اکسترنال نصب کرد و توانایی کار با فلاش‌های سرعت بالا را هم دارد. ضریب تبدیل این دوربین برای فاصلهٔ کانونی لنزها ۰.۸ عنوان شده است و ویزور این دوربین دارای ۲۷ نقطهٔ فوکوس است. 
 
  دوربین Pentax 645Z می‌تواند در صورت لزوم با سرعت ۳ فریم در ثانیه عکاسی کند و از سه مد نورسنجی اتوماتیک نقطه‌ای، ماتریکسی و میانگین مرکزگرا و سلف‌تایمر ۲ و ۱۰ ثانیه‌ای هم برخوردار است.  ذخیرهٔ اطلاعات این دوربین روی کارت حافظه‌هایی چون SD/SDHC/SDXC انجام می‌شود و امکان نصب همزمان دو کارت هم وجود دارد. در حات عکاسی، این دوربین فایل‌ها را علاوه بر JPEG می‌تواند با فرمت‌های RAW و TIFF هم ذخیره کند. 

   این محصول شرکت پنتاکس قابلیت اتصال USB 3.0، کابل mini-HDMI و همچنین میکروفون خارجی را داراست. فیلمبرداری با فرمت‌های MPEG-4 و H.264 با رزولوشن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ از دیگر مشخصات دوربین مذکور است.    بدنهٔ سیاه دوربین Pentax 645Z در اندازهٔ ۱۵۶×۱۱۷×۱۲۳ میلیمتر ساخته شده و کمی بیش از ۱.۵ کیلوگرم وزن دارد و قیمت این بدنه، که همراه با باطری D-LI90 lithium-ion عرضه می‌شود، حدود ۸۳۱۰ دلار اعلام شده است.

منبع: dpreview