کانن بالاخره  بعد از ۷ سال از رزولوشن ۲۰MP دست کشید و بالاترین رزولوشن در دوربین‌های فول فریم را در دوربین‌های EOS 5DS و EOS 5DS R با رزولوشن ۵۰.۶MP درون همان بدنه EOS 5D Mark III به بازار عرضه کرد. فیلتر پایین گذر در EOS 5DS R برای  برخورداری از جزئیات و رزولوشن بالاتر حذف شده است.

غیر از این تفاوت  دو دوربین در بقیه موارد یکسان هستند. شبیه به EOS 5D III دوربین‌های جدید دارای ویدئوی ۱۰۸۰/۳۰p هستند، اما امکانات فیلمبرداری دوربین با حذف جک هدفون و خروجی با کیفیت HDMI کمی تنزل داده شده است.
 در هر دو دوربین از دو پردازنده DIGIC 6، سیستم فوکوس ۶۱ نقطه‌ای با ۴۱ نقطه متقاطع و یک سنسور نورسنجی ۱۵۰,۰۰۰-pixel RGB+IR با ۲۵۲ منطقه استفاده شده است که راندمان و دقت نورسنجی را بهبود داده است.
 

در چنین رزولوشن و دقتی، علاوه بر لنز و کیفیت آن، یکی از عوامل بسیار مهم در دستیابی به حد توانایی رزولوشن و جزئیات در دوربین، جلوگیری از ایجاد ارتعاش و حرکت در دوربین است و کمترین حرکتی که شاید قابل احساس هم نباشد، عملا راندمان دوربین را در حد یک دوربین و لنز بسیار متوسط پایین می‌آورد.

بنابر این کانن برای بهبود استحکام دوربین شاسی دوربین را با تغییر صفحه زیری و پیچ سه‌پایه در ناحیه اتصال به سه‌پایه تقویت کرده و استحکام دوربین را بهبود داده است. همچنین سیستم کنترل ارتعاش آینه مجددا طراحی شده تا پرش آینه و ارتعاش دوربین را کمتر کند. برای کمک به حداکثر پایداری و حداقل ارتعاش، کانن یک تنظیم اختیاری تاخیر زمانی آزاد سازی شاتر برای قفل آینه در این دوربین‌ها پیش‌بینی کرده است.

 


یک جلوه تصویر جدید به نام " Fine Detail" برای بهبود شارپنس تصویر Jpeg و فیلم‌ها با سه تنظیم: قوی، ضعیف و آستانه اضافه شده است. با چنین رزولوشن بالایی روی سنسور، در هر دو مدل دو مد برش خورده  1.3X با رزولوشن ۳۰.۵MP و ۱.۶X با رزولوشن ۱۹.۶MP در نظر گرفته شده است. این دو کادر برش خورده به صورت یک ماسک یا چارچوب در منظره‌یاب دیده می‌شود تا عکاس بتواند کادربندی خود را انجام دهد.

این دو دوربین دارای سیستم نورسنجی پیشرفته‌ای هستند که می‌تواند منابع نوری ناپیوسته (چشمک زن) مانند لامپ‌های بخار سدیم که معمولا در ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود را تشخیص داده و در نورسنجی اثر آن را در نظر بگیرد. در چنین شرایطی سیستم ضد چشمک به صورت خودکار زمان آزادسازی شاتر را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که عدم یکنواختی در نور و رنگ را خصوصا در حین عکاسی پیوسته کاهش دهد.
 


هر دو مدل دوربین توانایی ضبط ویدیوی ۱۰۸۰p Full HD تا ۳۰fps یا ۷۲۰p HD تا ۶۰fps را دارا هستند. یک عملکرد خلاقانه فیلم برداری تاخیر زمانی برای اولین بار در دوربین‌های حرفه‌ای کانن، امکان ضبط یک سری پیوسته از تصاویر ثابت در طول زمان با فاصله زمانی مشخص را فراهم کرده و دوربین به صورت خودکار آنها را به صورت یک فیلم Full HD ادغام می‌کند.

فاصله زمانی بین تصاویر را می‌توان از یک ثانیه تا ۹۹ ساعت و ۵۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه تنظیم کرد. تعداد تصاویر ممکن از ۲ تا ۳۶۰۰ عکس با حداکثر دو دقیقه و ۳۰ ثانیه زمان فیلم است. به علاوه، یک عکاسی سرعت بالا پیوسته تا ۵ فریم بر ثانیه با رزولوشن کامل ۵۰ مگاپیکسل امکان ثبت حرکات سریع را فراهم می‌کند.

 


دوام شاتر این دوربین‌ها تا ۱۵۰ هزار سیکل تضمین شده و دارای دو شکاف کارت حافظه برای CF و SD شامل کارت‌های Ultra High Speed (UHS-1) SD هستند.

این دوربین‌ها در ژوئن ۲۰۱۵ به بازار عرضه خواهند شد و قیمت بدنه Canon EOS 5DS حدود ۳۶۹۹ دلار و بدنه EOS 5DS R حدود ۳۸۹۹ دلار تعیین شده است.