امروزه عکاسی با تلفن‌همراه صرفاً  یک سرگرمی نیست. بسیاری از عکاسان جذب راحتی و سهولت کار با این ابزار همه‌فن‌حریف قرن بیست و یکمی شده‌اند و عکس‌های خود را با آن ثبت می‌کنند.
هنرمندان و هنردوستان این نوع عکاسی را کاملاً به رسمیت شناخته‌اند و گالری‌های هنری از نمایش چنین آثاری ابایی ندارند.

در چنین شرایطی، تسهیل کار و ارائه‌ی محصول برای عکاسان این سبک از عکاسی امری است که پیش‌تر آغاز شده و شرکت‌هایی در این زمینه فعالیت داشته‌اند. اما ورود شرکت با سابقه و خوشنام ZIESS در تولید تجهیزات جانبی عکاسی برای تلفن‌های هوشمند را می‌توان به معنای اهمیت روز افزون و فراگیر این مقوله تعبیر کرد.

در ادامه به معرفیِ محصولات جدید این شرکت و بیان برخی جزئیات فنی خواهیم پرداخت.
 

شرکت سازنده تجهیزات جانبی تلفن‌های هوشمند ExoLens در نمایشگاه CES2016 سه محصول جدید خود که نتیجه‌ی همکاری با ZIESS است را معرفی کرد.
ین محصولات شامل یک مبدل تله‌فوتو، یک مبدل وایدانگل و یک مبدل زوم ماکرو است که همگی توسط ZIESS طراحی و تولید شده و به گفته‌ی سازنده از آخرین تکنولوژی این کارخانه بهره برده‌اند. 

 

 

اساس کار بدین‌صورت است که لنزها روی قاب ExoLens پیچ شده و قاب روی بدنه‌ی آیفون ثابت می‌شود. قاب به‌گونه‌ای طراحی شده که دسترسی به کلیدهای کناری گوشی ممکن باشد و علاوه بر این امکان قرار دادن آن روی سه‌پایه یا انواع گریپ مهیا شود.

 


زایس نامِ طراحیِ دو مبدلِ تله‌فتو و وایدانگل خود را Mutar نهاده و در طراحی آنها محاسبات را به‌گونه‌ای انجام داده تاکمترین خطای chromatic aberrations (انحرافات رنگی) رُخ دهد؛ همچنین با بهره‌گیری از عدسی‌های aspherical سعی شده تا curvilinear distortions ( اعوجاج‌های منحنی) به حداقل برسد؛ در تمامی المانها و عدسی‌ها از پوشش T* استفاده شده تا Flare کنترل شود. مبدلِ تله‌فتو از ۵ عدسی در ۳ گروه، و در مبدلِ وایدانگل از ۴ عدسی در ۴ گروه تشکیل شده‌اند.

  

مبدل تله‌قتو دارای ضریب بزرگنماییِ ۲x و حداقل فاصله‌ی فوکوس  36cmبوده و هنگام قرارگیری بر دوربینِ آیفون فاصله‌ی کانونی آن را معادل ۵۶mm در دوربین فول‌فریم می‌گرداند؛ هرچند این فاصله‌ی کانونی در رنج تله فتوهای بلند یا حتی متوسط قرار نمی‌گیرد اما با توجه به فاصله‌ی کانونیِ دوربین آیفون یک جهش محسوب می‌شود که کارایی بیشتری بدان می‌بخشد. استفاده از این مبدل زاویه‌ی تصویر را به ۴۱ درجه کاهش می‌دهد. وزنِ خالصِ این مبدل ۹۱ گرم است که با توجه به ساختار و کارایی آن مناسب است.

 

هنگام استفاده از مبدل وایدانگل با داشتن ضریب بزرگنماییِ ۰.۶x تصاویری با زاویه‌ باز ۱۰۰ درجه بر صفحه نمایش دوربین ظاهر میشود که معادل استفاده از لنزی با فاصله‌ی کانونی ۱۸mm بر دوربین فول‌فریم است. این یک زاویه‌ی واقعاً عالی برای عکاسی منظره و گرفتن عکس‌های خاطره‌انگیز به‌شمار می‌رود. حداقل فاصله‌ی فوکوس این لنز ۵ سانتیمتر است و ۸۳ گرم وزن خالص دارد.

   

 

زایس نامِ Vario-Proxar  را برای طراحیِ خود در مبدلِ زوم ماکرو برگزیده است تا معرفِ هر دو  قابلیتِ آن در داشتن فواصل کانونی متغیر و فوکوسِ نزدیک باشد. به گفته‌ی زایس نظیر این مبدل، با قابلیت زومِ پیوسته، تا کنون تولید و ارائه نشده، و نمونه‌ی حاضر از این حیث استثنایی است. با نصب این مبدل بر آیفون خود بازه‌ای با دامنه‌ی ۴۰-۸۰mm را در اختیار خواهید داشت و  قادر خواهید بود از ۳ سانتیمتری هر موضوعی عکاسی کنید. این مبدل از ۳ عدسی در ۲ گروه تشکیل شده و وزنی معادل ۴۱ گرم دارد.


در جدول زیر مشخصات فنی این سه محصول آورده شده است.
 

 

ExoLens هنوز قیمتی برای این محصولات ارائه نکرده اما پیش‌بینی کرده از اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه آنها را آغاز کند.


منابع:
dpreview.com
exolens.com
zeiss.com