شهر زیبا و تاریخی پرپینیان در جنوب فرانسه امسال شاهد برپایی بیست و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی فتوژورنالیستی «Visa Pour L’Image» شد که در میان مسابقات پرشمار مربوط به عکاسی مستند و خبری در اروپا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. 

920627_6


امسال این جشنواره با نمایش آثار دو تن از عکاس ایرانی هم همراه بود و لذا برای عکاسی ایران اهمیتی دوچندان یافت. همچون سال‌های قبل پرپینیان در آخرین روزهای تابستان میزبان شمار زیادی از عکاسان و علاقه‌مندانی شد که برای بازدید از آثار فتوژورنالیست‌ها و عکاسان مستند راهی این شهر کوچک شده‌ بودند. مطابق روال دوره‌های گذشته برنامه‌های متنوعی چون نمایشگاه‌های عکس، نمایش فیلم، برگزاری نشست‌های تخصصی، گفتگو با ادیتورها و عکاسان برجسته، اهدای جوایز برخی مسابقات و بازدیدهای دانش‌آموزی برای این دوره هم تدارک دیده شده بود.

920627_10

  امسال مجید سعیدی، فتوژورنالیست ایرانی که برای آژانس عکس گتی‌ایمجز کار می‌کند، به همراه آلفرد یعقوب‌زاده، عکاس خبری ایرانی مقیم فرانسه، دو تن از ۲۳ عکاسی بودند که آثارشان در بخش اصلی جشنواره به نمایش درآمد. نمایش این آثار از ۹ تا ۲۴ شهریورماه ۹۲ برای بازدید عموم برپا شد ولی همچنان تا ۲۹ شهریورماه برای بازدید تورهای دانش‌آموزی دایر است.

920627_8

  مجموعه عکس مجید سعیدی درباره افغانستان و زندگی روزمره مردم این کشور جنگ‌زده است که در سال‌های اخیر در تلاش برای بازگشت به زندگی عادی و برقراری صلح بوده است. این عکاس خبری ایرانی در سال‌های اخیر به طور ویژه روی این مجموعه متمرکز بود و با این آثار به جوایز مختلفی دست یافته و در نمایشگاه‌های دیگری در سایر نقاط جهان نیز حاضر بوده است که از جمله‌ی مهمترین آنها می‌توان به کسب یکی از جوایز ورلدپرس فتوی ۲۰۱۳ اشاره کرد.

920627_4

  اما آلفرد یعقوب‌زاده هم با مجموعه‌ای که برای مجله Smithsonian کار کرده است در میان عکاسان نمایشگاه اصلی امسال حضور داشت. مجموعه او درباره آیین «کومب ملا» در هند است، آیین بزرگی که طی آن هندوها در رودخانه‌های گنگ و جمنا در الله‌آباد آب‌تنی می‌کنند چرا که اعتقاد دارند آب این رودخانه‌های مقدس برایشان پاکی و رستگاری می‌آورد. آلفرد یعقوب‌زاده به گفته‌ی خود این مجموعه را طی حدود چهار هفته اقامت در این منطقه عکاسی کرده است.

920627_5

  امسال هم همچون دوره‌های گذشته این فستیوال تنها به برپایی نمایشگاه خلاصه نشد و محلی برای شماری از مهمترین مسابقات عکاسی خبری هم بود تا برندگان خود را بشناسند. نوریکو هایاشی، عکاس ۳۰ ساله‌ ژاپنی آژانس پانوس، با مجموعه‌ای به نام «ازدواج نامقدس» موفق به کسب جایزه‌ی ۸ هزار یورویی فیچر یا نگاه ژرف شد. مجموعه‌ی او درباره رسم عجیب دزدیدن دختر مورد علاقه برای ازدواج از سوی خواستگار پسر در قرقیزستان است که علی‌رغم وجود منع قانونی هنوز در برخی مناطق روستایی این کشور وجود دارد و هر سال حدود ۱۵ هزار دختر قرقیز به این طریق مجبور به ازدواج می‌شوند.
920627_1
   دومین جایزه‌ ۸ هزار یورویی امسال یعنی جایزه برترین گزارش خبری هم نصیب laurent van der stockt، عکاس ۴۹ ساله بلژیکی، شد. مجموعه عکس او که به صورت رپرتاژ برای گتی‌ایمجز تهیه شده است درباره بحران درگیری‌های مسلحانه در سوریه است که از دو سال گذشته تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها مجروح و آواره برجای گذاشته است. با استناد به سایت مسابقه برنده‌ جایزه ۸ هزار یورویی برترین رسانه خبری روزانه هم که امسال برای بیست و سومین بار اهدا می‌شد هنوز اعلام نشده است.
920627_10_1
 هشتمین جایزه ۸ هزار یورویی شهر پرپینیان که از سال گذشته به یاد RÉMI OCHLIK (عکاس ۲۸ ساله‌ی فرانسوی که اسفندماه ۹۰ در جریان درگیری‌های نظامی در شهر حمص سوریه کشته شد) به این نام خوانده می‌شود، به خاطر مجموعه عکسی که Sara Lewkowicz با موضوع خشونت خانوادگی عکاسی کرده است به این عکاس مجله تایم اهدا شد. این مجموعه درباره خشونت و بدرفتاری‌هایی است که معمولا در خانه‌ها اتفاق می‌افتند و اغلب از دید و رسیدگی عموم پنهان می‌ماند. او در این مجموعه مشخصا به سراغ خانواده‌هایی در آمریکا رفته است.
920627_3_1

اما سیزدهمین دوره جایزه‌ی بهترین فتوژورنالیست زن سال هم که از سوی شرکت کانن اهدا می‌شود امسال از آن مری کالورت عکاس آژانس خبری زوما شد. او در این مجموعه جسورانه گوشه‌ای از خشونت‌های جنسی و تبعیض‌های جنسیتی در میان سربازان ارتش آمریکا را به تصویر کشیده است. این جایزه شامل ۸ هزار یورو وجه نقد به عنوان حمایت از تکمیل یا اصلاح یک پروژه‌ی عکاسی است که پس از تایید و ارزیابی داوران از عکس‌های کنونی مجموعه و بیانه‌ی عکاس برای ادامه‌ی کار بر روی آن پروژه اهدا می‌شود.

920627_4_1نهمین بورس حمایتی آژانس گتی‌ایمجز امسال به ۵ عکاس مختلف رسید. Matt Eich با مجموعه‌ای درباره زندگی همراه با خشونت و خلافکاری اهالی فرقه‌ی باپتیست در می‌سی‌سی‌پی آمریکا، Marco Gualazzini با مجموعه‌ای درباره گروه‌های مسلح شورشی در جمهوری دموکراتیک کنگو، Samuel James با مجموعه‌ای درباره تلاش مردم بومی در دلتای نیجر به عنوان نفت‌خیزترین منطقه آفریقا برای بقای زندگی، Tomas Van Houtryve با مجموعه‌ عکس‌هایی کمتر دیده ‌شده از زندگی مردم کره‌شمالی و بالاخره Eugene Richards با مجموعه‌ای پیرامون مشکلات و پیامدهای روانی ناشی از جنگ عراق در سربازان آمریکایی بازگشته از خاورمیانه برندگان امسال این جایزه ارزشمند بودند.

920627_3

 فهرست سایر برندگان جوایز امسال را می‌توانید اینجا ببینید. امسال هم همانند چند دوره اخیر تورهای ویژه دانش‌آموزی از فرانسه و اسپانیا بخشی از برنامه‌های فستیوال پرپینیان بود. طبق اعلام مسئولین این فستیوال سال گذشته حدود ۸ هزار دانش‌آموز از نمایشگاه‌های این رویداد عکاسی خبری بازدید کردند و امسال نیز بازدید از نمایشگاه اصلی این فستیوال از ۲۵ تا ۲۹ شهریورماه به عنوان هفته آموزش به بازدید تورهای دانش‌آموزی و آشنایی هر چه بیشتر نسل نوجوان با کارکردهای عکاسی خبری اختصاص یافت. گزارش مربوط به بیست و چهارمین دوره این فستیوال بزرگ عکاسی خبری را که سال گذشته برگزار شد می‌توانید اینجا بخوانید.