891103_1.gif

جمعه هشتم بهمن ۸۹ از ساعت ۱۶-۲۰ نمایشگاهی از مجموعه عکس‌های محمدرضا شریف‌زاده و مجسمه‌های یاسمین سینایی با عنوان تبادل در نگارخانه فروهر بر گزار می‌شود.
این نمایشگاه که با محوریت موضوعی واحد، پیرامون تبادل میان انسان و حیوان است. که از منظر این دو هنرمند بدان پرداخته شده است.

در آثار محمدرضا شریف‌زاده که عکس‌هایی تصویر سازی شده است با فیگورهایی مردانه مواجهیم که در ابعاد ۱۰۰×۱۴۰ سانتی متر برروی کاغذ عکاسی چاپ شده‌اند و همچنین ‌ترکیبی است از تکنیک اکریلیک و اتصال تعداد مشخصی نگین‌های رنگی که در مجموع تعداد ۱۰ تابلو را تشکیل می‌دهد.
شریف‌زاده برنده دهمین بینال عکس ایران است و همچنین مجموعه‌هایی چون تعزیه و زورخانه از دیگر آثار گذشته اوست وی تاکنون در بیش از بیست نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت داشته است.
همچنین یاسمین سینایی که او نیز از هنرمندان شناخته شده مجسمه سازی است و تاکنون نمایشگاه‌های بسیاری در داخل و خارج از ایران داشته است در این نمایشگاه با ۳ اثر چیدمان و مجسمه و با فیگورهایی زنانه شرکت کرده است که در ادامه روند اثار گذشته اوست. و با محور قراردادن موضوع کلی نمایشگاه است. این نمایشگاه از هنر معاصر ایران ترکیبی است از هنر دیجیتال و چیدمان که حاصل نگاه متفاوت این دو هنرمند است.

محمد رضا شریف‌زاده پیرامون مفهوم و موضوع این نمایشگاه چنین آورده است: «دانش بر اینکه تفاوت میان انسان و حیوان همین صورت ظاهری نیست و یا آنکه آدمی حیوان ناطق است، کفایت نکند. زیرا که فضیلت آدمی به عقل است و قسم به آنکه آدمی را به فضیلت عقل آراسته است.
و انسان در دو صورت موجود است: اولی انسان عاقل و فرمان بردار الهی که بر‌تر از فرشتگان است و دومی انسان جاهل که کمتر از حیوان باشد. نیز همه معانی جهان و هستی و کائنات در وجود انسان تحقق یافته است و انسان در زندگی و مرگ و جهان پس از مرگ و در این چرخه حیات و ممات، والا و بلند مرتبه گردد و‌گاه پت و فرومایه و در دو عالم به حیوانی تبدیل گردد.
بر همین است که انسان خصوصیات حیاتی بسیاری را از حیوانات و گیاهان برگرفته است که در هر حال بدان بدل گردد. و در این تبادل غدر و غارت را از گرگ، بد دلی را از پرندگان، شکوه را از اسب، رذالت را از خزندگان و…. می‌آزماید. همچنین سرخی را از آتش، سیاهی را از زمین، خون را از هوا، تری را از آب، استحکام استخوانش را از سنگ و رویش مویش را از گیاه دارد و به هریک تواند رسید و در هریک زندگی تواند کرد و تنها عقل و نیروی تمیزش بر دیگران خاص است.»

تـا نگـردی او، نـدانیش تمـام    خـواه آن انــوار بـاشـد یـا ظلام
عقل گـردی، عقل را دانی کمال    عشـق گـردی، عشق را دانی جمال

نمایشگاه تا ۱۹ بهمن ادامه دارد. ساعت بازید شنبه تا چهارشنبه ۱۲ تا ۲۰، پنجشنبه ۱۲ تا ۱۸، جمعه ۱۸ تا ۲۰
گالری فروهر، بلوار آفریقا (جردن)، نبش بلوار گلستان، پلاک ۲