900107
 

جمعه هجدهم فروردین ۹۱ نمایشگاه عکس محسن یزدی‌پور با عنوان «نفس بکش» در گالری طراحان آزاد افتتاح می‌شود.
در این نمایشگاه ۹۶ عکس شامل ۶۳ عکس ۹×۱۲ و ۲۵ عکس ۱۰×۱۵ و ۶ عکس ۶×۲۱ و ۲عکس ۱۸×۵۷ ارایه شده است.

بی‌چشم‌ و گوشیِ آدم‌های بی‌دهان
 «آدم‌ها به دنیا که می‌آیند کَم‌کَمک می‌شنوند، کم‌کمک می‌بینند و کم‌کمک حرف می‌زنند. بزرگ‌تر که می‌شوند کم‌کمک یاد می‌گیرند چیزهایی را نگویند، چیزهایی را نشنوند و چیزهایی را نبینند. آن‌چه این چیز‌ها را تعیین می‌کند عرف حاکم است که ملغمه‌ای است از اخلاق و سیاست و تدبیر امور اجتماع. طی زمان آن چیزهایی که نباید گفته شوند، دیده شوند و شنیده شوند تغییر می‌کنند. اما همیشه چیزهای نشنیدنی، ندیدنی و نگفتنی هستند. این گونه بخشی از هویت آدم‌ها تعریف می‌شود و در دوران مدرن جهت تثبیت این هویت، آدم‌ها درون قاب دوربین قرار می‌گیرند و سه در چهار و شش در چهار و یا بزرگ‌تر می‌شوند.
اما‌ گاه کسانی هم پیدا می‌شوند که می‌خواهند آدم‌ها هیچ نشنوند، هیچ نبینند و هیچ نگویند. نام این این کسان را نمی‌دانم چه بنامم. نمی‌دانم یا شاید نتوانم بگویم ترس این‌ها از چیست. کار آن‌ها پاک‌سازی است، و هدفشان شاید رسیدن به موجودی خالص. آن‌ها آدم‌ها را پاک‌سازی می‌کنند، دست‌کاری می‌کنند تا به این موجود خالص برسند. این موجود هر چه باشد نام آدم بر آن نمی‌توان نهاد.
محسن یزدی‌پور در «نفس بکش» این موقعیت را باز می‌نمایاند. او خود دست به کار شده تا چهرهٔ آدم‌ها را از لوث وجود چشم‌ها و گوش‌ها و دهان‌ها پاک کند، و چه با حوصله این کار را می‌کند، و چه با ظرافت منفذ‌ها را می‌بندد. اما هنوز این آدم‌ها بینی دارند، نفس می‌کشند، و با این نفس‌‌ها اکسیژن به قلب و مغزشان می‌رسد.
یقین دارم در بازدم، این چهره‌های پاک‌سازی‌شدهٔ بی‌منفذ، پوست می‌اندازند، و دهان‌ها و چشم‌ها و گوش‌هایشان را باز خواهند یافت.
امید دارم محسن یزدی‌پور در کارهای بعدی‌اش به جای پاک‌سازی، کارش «باز» ‌سازی باشد.»

این نمایشگاه تا ۲۳ فروردین برپاست و علاقه مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این نمایشگاه دیدن کنند.
 گالری طراحان آزاد، میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره ۵