نمایشگاه عکس مهرداد افسری با عنوان «عکس‎های در پیش» روز جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ در گالری محسن افتتاح خواهد شد.

عکس‌های مهرداد افسری مجموعه‌ای است درهم‌تنیده‌ از روابط پیچیده در باب چیستی تصویر، بازنمایی و مداقه در جهان. عکاسی برای او مدیومی است که اتفاقاً برای رسیدن به حقیقت تام به توان آن امید نمی‌بندد و ابزاری است برای دیدن و طرح پرسش‌هایی که پاسخ‌شان فراتر از توان بازنمایی و ثبت واقعیت است. او برهانی خُلفی را در پیش می‌گیرد و نفس دیدن و بازنمایی را با سؤال و چالش و تردید مواجه می‌کند.

«عکس‎های درپیش» با دوربین پولاروید عکاسی شده‌اند، یعنی فرایند بازنمایی به‌طور مستقیم و از دید لنز دوربین انجام شده؛ اما این‌بار عامل یعنی عکاس میدان دید دوربین را سد کرده و جلوی بازنمایی را گرفته‌است. اراده‌ی سوژه سد راه بازنمایی شده است و این مکانیسمِ ماشینی را با تصمیم خود دچار اختلال کرده است. بنابراین نه از عکس به‌عنوان ابژه‌ی بازنمایی چیزی مانده و نه از جهان به‌عنوان موضوع آن. چیزی برای دیدن نیست و تصمیم و قضاوت و تجسم برعهده‌ی ذهن دریافتگر است تا به پرسش‌های خود در باب چیستی و چرایی این آثار پاسخ دهد. تنها سرنخ عناوینی است که در حاشیه‌ی پایینی هر عکس آمده که به تأویل ما جهت می‌دهد.

این‌گونه است که افسری اثرش را نه در چارچوب دوبعدی عکس بلکه در رابطه‌ای سه‌گانه میان سه مفهوم «دریافتگر ـ تصویر ـ جهان» بسط و تعریف می‌کند. او از ما می‌خواهد تصویر را به‌مثابه‌ی امری ذهنی ببینیم نه عینی اما گویی هم به بازاندیشی مفهوم تصویر، بازنمایی و تماشا می‌پردازد و هم به بازنگری و نتیجه‌گیری دستاورد بیست سال گذشته‌اش. همه‌چیز تیره یا روشن است و تقریباً تخت؛ گویی هنرمند در این سه‌گانه نیز به بازاندیشی می‌پردازد و نظم این ساختار را برهم می‌زند و آن را دچار اختلال می‌کند. بدین روش که دریافتگر در جای خود می‌ماند اما آن‌چه در پیش دارد دیگر «تصویر‌ ـ‌ جهان» نیست، بلکه «نا ـ‌ تصویر، نا ـ‌ جهان» است.

مهرداد افسری (م. ۱۳۵۶، خوی، ایران)، عکاس، مستندساز و ویدیو آرتیست، مدرک کارشناسی عکاسی خود را در سال ۱۳۷۹ و کارشناسی ارشد عکاسی خود را در سال ۱۳۸۵ از دانشگاه هنر تهران دریافت کرده است. او ۱۶ سال سابقه‎ی تدریس در دانشگاه‎های هنر را دارد و عضو افتخاری «انجمن هنرهای تجسمی ایران» است. افسری از سال ۱۳۷۹ تاکنون ۱۶ نمایشگاه انفرادی در گالری‎های مختلف برگزار کرده است.

آثار او در بیش از یکصد نمایشگاه و حراج هنری به نمایش در آمده است از جمله بینال ونیز، پاریس فتو، هنر معاصر استانبول، موزه‎ی کوئینز آمریکا، موزه‎ی هنرهای معاصر گرجستان، دانشگاه وستمینستر لندن و موزه‎ی ملی رینا صوفی‌ای اسپانیا. داوری و سخنرانی در جشنواره‎های متعدد داخلی و بین‎المللی و کیوریتوری چندین نمایشگاه از دیگر فعالیت‎های اوست. آثار افسری در نشریات متعدد داخلی و خارجی و کتاب‎هایی نظیر «هر آنچه که دیگر نیست» به چاپ رسیده است. آثار او بیشتر دارای مضامین فلسفی و هستی‎شناسانه است. او در تهران زندگی و کار می‎کند.

گشایش: جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ از ساعت ۱۶ الی ۲۱
بازدید: ۲۵ خرداد تا ۱۲ تیر از ساعت ۱۶ الی ۲۱
گالری محسن: بزرگراه مدرس شمال، خیابان ظفر شرقی، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوارمینا، پلاک ۴۲، تلفن: ۲۲۲۵۵۳۵۴