بهترش در راه است . . .

در سردابی زیبا، روی کاشی‌های خوش نقش لاجوردی، سه پوستر باچسب نواری چسبانده شده که خبر از برگزاری اکسپوی عکس ایران در موسسه فرهنگی هنری صبا می‌دهد.
جلوی پوسترها، چهار نفر نشسته‌اند؛ در دو صندلی کناری، علیرضا کیادربندسری (دبیر اکسپو) و محمدرضا حسین‌خانی (معاون موسسه فرهنگی هنری صبا) و در صندلی‌های میانی، محسن زارع (مدیرعامل صبا) و اکبر عالمی (عضو شورای علمی).

«یکی، دو روز آخر اکسپو اولین حراجی را هم برگزار می‌کنیم که در آن آثار پر طرفدار چکش خواهند خورد.» این خبری است که محسن زارع پس از اعلام افتتاح اکسپو در روز دوشنبه بیستم آبانماه، به زبان می‌آورد.
نمایشگاه فروش آثار هنری صبا، بعد از اکسپو «هفت هنر» دومین رویداد این عرصه است که به مرحله اجرا در می‌آید اما همواره از سوی دست اندرکارانش «اولین» خوانده می‌شود. شاید حضور هنرمندانی چون نیکی کریمی و رضا کیانیان از سینما و جای خالی تعدادی از عکاسان مطرح، یکی از جلوه‌های همین پیشگامی باشد.

«به قول فرنگی‌ها، بهترش در راه است». علیرضا کیا با این جمله، می‌گوید:«اکسپوی عکسی در حد و اندازه بین المللی و با حضور خریداران معتبر جهانی در ماه‌های آینده برگزار می‌شود.»
او اضافه می‌کند که: «البته ما الف تا ی برگزاری اکسپو بین المللی را می‌دانیم و به آن عمل می‌کنیم. اما برای اینکه بتوانیم هنرمندان را در جو اکسپو قرار بدهیم و آنها را با قوانین بین المللی آشنا کنیم؛ تصمیم گرفتیم، به عنوان مقدمه، اولین اکسپو عکس ایران را به صورت ملی برگزار کنیم.»
او خبر دیگری هم دارد و آن این است که به زودی دپارتمان عکاسی صبا، دوره‌هایی به منظور آشنایی با قوانین بین المللی برای عکاسان حرفه‌ای برگزار خواهد کرد.
کیا که جوان ترین سخنگوی این جلسه است و گویا اخیرا از آمریکا به ایران آمده، پیشتر در برگزاری اکسپو نقاشی با صبا همکاری داشته و در این اکسپو، نامش به عنوان دبیر و یکی از شرکت‌کنندگان دیده می‌شود.

اکبر عالمی، هم در معرفی وی بدون اشاره به سوابق کاری و بین المللی وی تنها به این نکته اشاره می کند که پیشنهاد برگزاری اکسپو عکس از سوی او مطرح شده است.
اما عالمی برای سخنان خود، این مقدمه را انتخاب می‌کند که: « بسیار خسته‌ام چون مدت‌ها درگیر برنامه‌ای مربوط به جشنواره فیلم فجر بودم که ساعت سه شب گذشته به پایان رسید اما الان که عکس‌ها را به من نشان دادند، حالم بسیار خوب شد.»
او که در کنار «اسماعیل عباسی» و «فرهود حقی»، یکی از اعضاء «شورای تخصصی بازبینی و انتخاب آثار» است، نمی‌گوید که آیا، دو عضو دیگر شورا هم، آثار را همین امروز و پیش از جلسه مطبوعاتی دیده‌اند یا پیش تر.

محمدرضا حسین خانی تنها به ارایه آمار و ارقام بسنده کرده و می‌گوید:«در بخش عکاسان حرفه‌ای سیصد و بیست عکس از نود هنرمند، در بخش عکاسان تجربی صد و نود عکس از صد و ده هنرمند و در بخش نگارخانه‌ها هم صد و نود و یک اثر از شصت و شش هنرمند،عرضه خواهد شد.

در جلسه مطبوعاتی امروز شنبه هجدهم آبان ماه، پشت سر این چهار سخنران، سه پوستر اکسپو روی کاشی‌های لاجوردی چسبانده شده و از میان آنها چشم‌هایی به رو به رو خیره شده‌اند تا شاهد نتیجه تلاش شش ماهه دست اندرکاران برگزاری این برنامه باشند.