881020_2.jpg

دپارتمان ارتباطات یکی از معتبرترین دانشگاه های بین المللی ترکیه با دعوت رسمی از احمد مطلائی عکاس مستند نگار و خبری ایرانی میزبان عکس های مستند اجتماعی وی با عنوان " ایران – سرزمین شگفتی ها" شد.
مطلائی در این برنامه که در دانشگاه آنادولوی اسکشهیر (Anadolu Universitesi) برگزار شد با ارائه مقدمه‌ای مختصر از اوضاع اجتماعی و فرهنگی ایران بخش‌هایی از عکس‌های مستند اجتماعی خود را که طی ده سال گذشته در ایران تهیه کرده بود ارائه کرد.
در ابتدای این برنامه خانم دکترگولبین استاد دانشگاه و رئیس دپارتمان ارتباطات این دانشگاه با اشاره به گوشه‌ای از فعالیت‌ها و پیشینه کاری احمد مطلایی گفت: "من از سفر این عکاس به ترکیه مطلع شدم و از او برای حضور در آنادولو دعوت کردم و خرسندیم که در این دانشگاه آثار این عکاس توانمند ایرانی ارائه می شود."
وی ابراز امیدواری کرد "در برنامه‌های دیگر این دانشگاه  آثار این عکاس را در حجم وسیع تری ارائه دهیم تا بتوانیم معرفی کامل تری از جامعه و فرهنگ پربار ایران برای دانشجویان خود داشته باشیم."
در ادامه عکس‌های وی با تمرکز بر فعالیت اجتماعی زنان و نیز قومیت‌های مختلف ایرانی همراه با پرسش و پاسخ‌های مربوطه با حضور اساتید و مدیران گروه های مختلف این دانشگاه  و دانشجویان رشته های مختلف به ویژه هنر و ارتباطات ارائه شد.
این عکاس ایرانی با اشاره به نقش پر رنگ زنان در عرصه‌های گوناگون اجتماعی ایران گفت: "زنان ایران  به ویژه در سی سال گذشته در لایه‌های نخست اجتماع ایران حضوری فعال و متفاوت داشته‌اند و این حضور نه تنها در دانشگاه‌ها که در تمام بخش‌های سیاسی، فرهنگی، هنری، ورزشی و … به وضوح قابل ملاحظه است ولی متاسفانه به دلیل پوشش نامناسب رسانه‌های خارجی این واقعیت‌ها در خارج از کشور کم شناخته و حتی ناشناخته‌اند و یا بازتابی واژگون پیدا کرده‌اند."
وی تاکید کرد: "جامعه ایران شامل قومیت های متنوعی چون آذری، بلوچ، کرد و . . . است و با وجود تفاوت‌های فرهنگی و بعضا زبانی همه آنان را ایرانی می‌دانیم و تفاوتی در این باره قائل نیستیم."
مطلائی فارغ التحصیل رشته گرافیک و عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران است. وی ضمن فعالیت آزاد روزنامه نگاری و عکاسی و نیز سفرهای متعدد عکاسی، حضور فعالی در نمایشگاه‌ها و رسانه‌های معتبری در ایران، ژاپن، اتریش، روسیه، عراق، لهستان، آمریکا و انگلیس داشته و کوشش نموده تا قابلیت‌ها و واقعیت‌هایی از فضاهای مختلف جامعه ایران را با نگاهی بی طرفانه به مردم کشورهای مختلف ارائه کند.
وی این روزها در تدارک برگزاری نمایشگاه دیگری از آثار مستند اجتماعی خود در ایران و پس از آن در چند کشور اروپایی از جمله ایتالیا، هلند و فرانسه است تا به گفته خود دریچه‌ای تصویری بر دیدگان مردم دنیا از  واقعیت‌های ایران زمین ارائه کند.